Ogródki piwne postoją dłużej?

  Ogródki piwne postoją dłużej?

  Karolina Wojna

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Piotrkowie rocznie zgłaszanych jest 10 - 20 ogródków

  W Piotrkowie rocznie zgłaszanych jest 10 - 20 ogródków ©Dariusz Śmigielski

  120 dni - na podstawie ustawy prawo budowlane - jako obiekt tymczasowy może stać ogródek piwny w Polsce. Potem właściciel pubu lub restauracji musi go zdemontować i ponownie dokonać zgłoszenia tymczasowego obiektu.
  W Piotrkowie rocznie zgłaszanych jest 10 - 20 ogródków

  W Piotrkowie rocznie zgłaszanych jest 10 - 20 ogródków ©Dariusz Śmigielski

  Dla właścicieli lokali to coroczna ruletka. Gdy jest ładna wczesna wiosna i wystawią stoliki z początkiem maja, powinni je chować w... środku lata. Przy kilku stolikach to nie problem, jednak coraz więcej lokali wystawia spore zadaszone konstrukcje. Ich rozebranie - tylko po to, żeby za chwilę znów postawić - to spore koszty.

  - Niedługo mogę mieć problem - przyznaje Dariusz Kowalczyk, właściciel jednego z najbardziej okazałych piotrkowskich ogródków gastronomicznych.

  Od wiosny do jesieni jego lokal w rejonie Rynku Trybunalskiego jest sceną koncertów jazzowych, które na dobre wpisały się w kalendarz imprez w Piotrkowie. Gaszenie światła w połowie sezonu, zdaniem restauratora, to zbyt duża cena za nieżyciowe przepisy prawa budowlanego.

  - Przecież to tak naprawdę nie jest żadna budowla, wiadomo że zadaszamy przed deszczem i wiatrem, ale bez przesady - dodaje Dariusz Kowalczyk.

  Na odsiecz piotrkowskim restauratorom ruszył poseł Artur Ostrowski z SLD, który przygotował projekt zmian w prawie budowlanym.

  Parlamentarzysta domaga się skreślenia ograniczenia czasowego z ustawy, co pozwoli na funkcjonowanie ogródków przez okres dłuższy niż 120 dni.

  Projekt posła nie dotyczy innych obiektów - przewiduje zmiany tylko dla ogródków gastronomicznych, które mają istotny wpływ na poprawę estetyki miast.

  - Ogródki sprzyjają turystyce, kulturze i gospodarce - argumentuje poseł Ostrowski.

  Poseł Ostrowski ma nadzieję, że jego inicjatywa spotka się z poparciem w parlamencie.

  - Jestem pewien, że teraz wiele ładnych, zdobiących miasta ogródków w Polsce, z powodu tego sztywnego terminu, od połowy sezonu stoi bezprawnie - podkreśla piotrkowski parlamentarzysta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo