Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodowa Office. Powstaje biurowiec za 50 mln euro [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
W środę (14 grudnia) rozpoczęła się budowa Ogrodowej Office przy ul. Ogrodowej 8. Potrwa do I kwartału 2018 r. Biurowców klasy A w Łodzi szybko przybywa, ale nadal jej daleko do Krakowa i Wrocławia.

Łódź zajmuje szóste miejsce na osiem pod względem podaży powierzchni biurowych w największych polskich miastach. Wyprzedza ją Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań. Natomiast za Łodzią w rankingu, który przygotowała firma CBRE (firma doradcza i inwestycyjna z sektora nieruchomości komercyjnych), uplasowały się tylko Szczecin i Lublin. Mimo to CBRE zapewnia, że rynek nieruchomości biurowych rozwija się w Łodzi w ekspresowym tempie, czego dowodzi ostatnia nagroda branży deweloperskiej Eurobuild Awards, którą Łódź otrzymała w ubiegłym tygodniu.

- Gdy przyjechaliśmy do Łodzi z potencjalnymi najemcami w 2005 r., właściwie nie mieliśmy jakich budynków im pokazać. Deweloper był w stanie dłużej opowiadać o swojej odśnieżarce niż o biurowcu, bo budynek nie był wcale przygotowany dla najemców - wspomina Radosław Pawlak z CBRE. - Obecnie w Łodzi jest miejsce na biznes. Wyróżnia ją to, że biurowce znajdują się w centrum, a nie jak w innych miastach na obrzeżach. To spełnia oczekiwania najemców, bo zgodnie z naszymi badaniami, w których wzięło udział 500 firm, nieruchomość powinna mieć odpowiednie otoczenie, czyli centrum handlowe i hotel w pobliżu.

CZYTAJ TEŻ: Biurowce w Łodzi. Dla rynku nowoczesnych biur nastały w końcu dobre czasy

Takie właśnie warunki spełniać będzie Ogrodowa Office, która ma zostać wybudowana przy ul. Ogrodowej 8 do I kwartału 2018 r. Wczoraj rozpoczęto prace budowlane. Biurowiec o powierzchni 30 tys. mkw. jest inwestycją Warimpeksu, który wybudował hotel andel’s. - Na swoją inwestycję wybraliśmy Łódź, bo pięknie się rozwija i dobrze współpracuje się z gminą, co wcale nie jest standardem. Wiem, bo mamy parę projektów w innych miastach - podkreśla Jerzy Krogulec, prezes Warimpeksu Polska. - Budowa Ogrodowej Office będzie kosztowała ok. 50 mln euro. Nasz obiekt będzie podwaliną pod rozbudowę całego kwartału.

Za pozyskanie najemców w Ogrodowej Office odpowiada CBRE. Na razie wynajem 2,5 tys. mkw. powierzchni potwierdziła firma MakoLab, czyli agencja zakresu komunikacji internetowej. - Prowadzimy rozmowy ze sporą liczbą banków, które są zainteresowane wynajęciem powierzchni w biurowcu Ogrodowa Office, podobnie jak firmy z branży BPO (outsourcing procesów biznesowych). Dostajemy też zapytania od wysoce profesjonalnych firm z Niemiec, które chcą u nas tworzyć „laboratoria” nowoczesnych technologii. Badane by w nich były nowe sprzęty IT - tłumaczy Pawlak.

CZYTAJ TEŻ: Drugi biurowiec firmy TomTom w Łodzi

Z raportu CBRE wynika, że jeszcze w 2015 r. ponad połowa firm zainteresowanych wynajęciem powierzchni biurowych w Łodzi była z sektora finansowego. W tym roku popyt na biura jest w miarę wyrównany ze strony branż: finansowej, usług profesjonalnych, usług dla biznesu, nowoczesnych technologii i produkcji przemysłowej.

Wynajęciem biur klasy A interesują się również te firmy, które wcześniej swoje siedziby ulokowały w biurowcach o niższym standardzie.

- Obecnie dojrzały one do wynajęcia powierzchni o wyższej klasie. Najemcy walczą teraz o pracownika jakością biur. Głównie dotyczy to branży IT - zaznacza Pawlak. - Ogrodowa Office z zielonymi tarasami i balkonami, usługami na parterze oraz z bliskim sąsiedztwem hotelu i centrum handlowego spełnia ich oczekiwania.

CZYTAJ TEŻ: Nowe Centrum Łodzi. Pierwszy biurowiec ma być w połowie 2017 roku [WIZUALIZACJE]

Rynek biurowy w Łodzi
Stawka czynszu za wynajem najlepszych powierzchni biurowych w Łodzi wynosi 13,5 euro za 1 mkw.

To mniej niż w Krakowie i Gdańsku, więc - według CBRE - niskie stawki przyciągną do Łodzi najemców.

Podaż powierzchni biurowej w Łodzi to 347 200 mkw.

Natomiast w budowie jest 140 200 mkw. Wskaźnik pustostanów na rynku biurowym to 9,3 proc. Według CBRE, to dobry wskaźnik, może się on wahać między 8 a 10 proc.

Zgodnie z raportem CBRE, popyt na powierzchnie biurowe w Łodzi wynosi w tym roku około 30 tys. mkw., a prognozowane na ten rok jest jeszcze 15 tys. mkw.

Prognozy popytu na przyszły rok to 45 tys. mkw. Podobny popyt ma być w 2018 r. Dla porównania, w ubiegłym roku popyt był na 60 tys. mkw., ale w 2008 r. tylko na 25 tys. mkw., a w 2009 r. tylko na 5 tys. mkw.

Według CBRE, najwięcej powierzchni biurowej oferuje Kraków, około 860 tys. mkw., a w budowie jest około 300 tys. mkw.

Na drugim miejscu uplasował się Wrocław, który ma ok. 760 tys. mkw. powierzchni biurowej. Natomiast w budowie jest kolejne 110 tys. mkw. Trzecie miejsce przypadło Trójmiastu, które ma 620 tys. mkw. biur i 180 tys. mkw. w budowie.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki