Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Geyera ożywają po pandemii: biura, restauracje i siłownia z unikatową suwnicą ZDJĘCIA

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Pandemia zahamowała zasiedlanie odnowionych, zabytkowych budynków pofabrycznych tworzących kompleks mieszkalno – rozrywkowy Ogrody Geyera, kolejnej wizytówki Łodzi. Stąd nadrabianie zaległości.

PRZEJDŹ DO GALERII, BY ZOBACZYĆ JAK WYGLĄDAJĄ OGRODY GEYERA

Niedawno otwarto pizzerię Tutti Santi, a wkrótce zacznie działać siłownia. Jej ozdobą ma być zabytkowa suwnica pofabryczna, którą będzie można ręcznie przesuwać w ramach ćwiczeń. Zapewne będzie to jedyny taki przypadek w skali Polski, a może i świata.

Kompleks powstał na dziesięciu hektarach położonych między ul. Piotrkowską, Sieradzką, Wólczańską i Czerwoną w centrum Łodzi. Jego wyróżnikiem jest 19 zabytkowych obiektów pofabrycznych tworzących ongiś imperium przemysłowe Ludwika Geyera i jego potomków. W odnowionych budynkach będą biura i mieszkania oraz handel i usługi.

Jedna z większych w Łodzi siłowni powstaje w dawnym magazynie i kotłowni mających w sumie 1,5 tys. m kw. I właśnie w kotłowni zachowała się na szynach pod sufitem okazała, stalowa, odnowiona suwnica.

Suwnica liczy sobie ponad sto lat. Ma ręczny napęd i waży parę ton. Będzie można ją przesuwać za pomocą zwisających łańcuchów lub linek – wyjaśnia inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Kais.

Pomieszczenia na siłownię wynajęła firma Calypso z centralą w Warszawie. Trwają prace wykończeniowe i wkrótce będzie montowany sprzęt do ćwiczeń. Otwarcie siłowni nastąpi we wrześniu. Jacy jeszcze najemcy pojawili się w Ogrodach Geyera?

Mamy już pizzerię Tutti Santi, salon fryzjerski Krystiana Wojewody i biura firmy ubezpieczeniowej Hestia. W sierpniu zostanie otwarta restauracja „Ryby i Owce”, a we wrześniu bistro „U Geyera”. Wznowi też pracę szkoła tańca, która z powodu pandemii zawiesiła działalność - wylicza Ryszard Janich, pełnomocnik właścicieli nieruchomości.

Na tym nie koniec. Trwa remont ostatniego z zabytkowych budynków pofabrycznych z czerwonej cegły. To dawne magazyny, w których znajdzie się Muzeum Papieru i Druku. Natomiast inny taki budynek wypełni się 12 loftami z antresolami (na piętrze) i biurami (na parterze). Pamiętamy, że w soboty i niedziele w Ogrodach Geyera działa darmowe kino plenerowe, gdzie filmy ogląda się na leżakach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki