Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie drewnem? To dobry wybór!

Michał Oleski
Michał Oleski
Drewno towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, zapewniając mu ciepło najpierw w jaskiniach, potem w chatach i domach, aż do czasów nam współczesnych. W naszym klimacie już od wczesnej jesieni zaczynamy ogrzewać domy. Poszukując surowców energetycznych, dobieramy je tak, aby z jednej strony były one efektywne, z drugiej zaś opłacalne dla domowego budżetu. Dlaczego nadal warto zdecydować się na wykorzystanie drewna jako surowca energetycznego, zgodnie z odwieczną tradycją? Dlatego, że za jego wyborem stoi kilka ważnych atutów drewna.

Odnawialne i ekologiczne Drewno powstaje w wyniku naturalnego procesu biologicznego, jakim jest fotosynteza. Jego wytworzenie nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów energii, które mogłyby obciążyć środowisko naturalne.

Co ważne w dobie działań proekologicznych, spalanie drewna nie narusza bilansu dwutlenku węgla w naturalnym obiegu tego gazu – wydziela się go tyle, ile drzewo pochłonęło go w trakcie swojego wzrostu. Dodatkowo powstałe w wyniku obróbki drewna odpady, takie jak trociny czy wióry, również mogą służyć jako pełnowartościowy surowiec energetyczny, popiół zaś jest dobrym nawozem naturalnym.

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego polskie zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe, niż miało to miejsce pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m3, w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m3, co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty FSC® i PEFC.

Dobór gatunku drewna
Do zalet drewna należą łatwa dostępność oraz niski koszt wytworzenia energii cieplnej z jego spalania. Rozwój technologii pozwala na pełne wykorzystanie potencjału energetycznego tego surowca jako źródła ciepła, które jest komfortowe w użytkowaniu i ekonomiczne. Należy jednak pamiętać, że na koszty ogrzewania domu składają się również inne czynniki, takie jak np. wielkość budynku, termoizolacja, czy rodzaj pieca.

Kluczową kwestią jest odpowiedni dobór gatunku drewna do rodzaju urządzenia, w którym zostanie ono spalone. Np. w kominkach zdecydowanie lepiej sprawdzi się drewno pochodzące z drzew gatunków liściastych, ponieważ posiada ono mniej substancji smolistych, niż drewno pochodzące z gatunków iglastych, co zdecydowanie wpłynie na czystość szyby i komory spalania kominka.
Kolejną istotną sprawą przy wyborze drewna jest jego wartość opałowa, czyli ile energii uzyskamy z objętości drewna. Najwięcej energii z 1 m3 drewna uzyskamy z drewna gatunków takich jak (kolejno): grab, buk, jesion, dąb, brzoza, modrzew, sosna, olcha, świerk i topola.

Aby najefektywniej wykorzystać drewno w charakterze surowca energetycznego, należy zadbać o to, by było ono suche, tzn. posiadało odpowiednio niską wilgotność. Bez względu na gatunek i jego wartość opałową spalanie mokrego drewna spowoduje straty energii cieplnej, która zamiast na ogrzanie naszego domu, zostanie zużyta na odparowanie nadmiaru wody z drewna w procesie jego spalania oraz niekorzystnie wpłynie na kondycję naszych urządzeń grzewczych, powodując ich przedwczesną korozję oraz niedrożność przewodów kominowych.

Świeżo ścięte drewno składa się w połowie z wody. Aby nadawało się ono do palenia i miało odpowiednią kaloryczność, należy jego wilgotność obniżyć do 15 – 20 proc. poprzez sezonowanie, czyli pozostawienie do wyschnięcia. Czas sezonowania zależy od wielu aspektów, takich jak m.in. gatunek drewna, pora jego pozyskania z lasu, rozdrobnienia oraz warunków, w jakich ten proces zachodzi. Poprawnie przygotowane drewno (tzn. połupane oraz złożone w suchym i przewiewnym miejscu) wyschnie w ciągu ok. jednego roku.

Sprzedaż drewna w Lasach Państwowych
Posiadając odpowiednie zaplecze, narzędzia oraz chęci możemy sami przygotować drewno na opał. W takim przypadku Lasy Państwowe zachęcają do zakupu drewna opałowego bezpośrednio u leśniczego. Wszelkie informacje na temat warunków sprzedaży drewna na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi znajdują się na stronie internetowej https://drewno.lasy.com.pl, gdzie zamieszczone zostały oferty, współrzędne oraz dane lokalizacyjne leśnictw wraz z interaktywną mapą dojazdu, dane teleadresowe oraz cenniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki