Okradali starsze osoby metodą "na wnuczka"

  Okradali starsze osoby metodą "na wnuczka"

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Okradali starsze osoby metodą "na wnuczka"
  Policjanci zatrzymali sześciu członków gangu, okradającego starszych ludzi metodą "na wnuczka". Przestępcy w różnych częściach kraju w ostatnich trzech latach okradli kilkadziesiąt osób aż na milion złotych. Zwykle wyłudzali kwoty od tysiąca do ponad 20 tys. zł. Oszuści działali także w Łodzi i okolicach. Dlatego w zatrzymaniach brali udział policjanci z Łodzi, a także z Zabrza i Poznania.
  Okradali starsze osoby metodą "na wnuczka"
  - Policjanci z Poznania wpadli na trop przestępców, pracując nad podobną sprawą. Jak się okazało, oszuści, zidentyfikowani i zatrzymani przeszło trzy lata temu, mieli wspólników i "następców". Badając nowe wątki tej sprawy, policjanci namierzyli kolejnych 35 podejrzanych o popełnienie oszustw metodą "na wnuczka". Sześciu z nich zatrzymano w ostatnich dniach, natomiast pozostali sprawcy - w obawie przed zatrzymaniem - sami zgłosili się na policję lub do prokuratury. To w zdecydowanej części mężczyźni w wieku od 20 do 40 lat - informuje Iwona Liszczyńska z KWP w Poznaniu.

  Okazuje się, że metoda "na wnuczka" jest wśród przestępców tak popularna, że staje się ich jedynym źródłem dochodu i cały czas ulega pomysłowym modyfikacjom. Na czym one polegają?

  - Ze starszą osobą telefonicznie kontaktuje się rzekomy wnuczek, prosząc o pilną pożyczkę. Błaga, by sprawę zachować w tajemnicy przed rodzicami - wyjaśnia podinspektor Joanna Kącka z KWP w Łodzi.

  - Po pieniądze sprawcy nie przychodzą sami - dodaje. - Przysyłają nieświadomego niczego taksówkarza lub chcącą dorobić przypadkową osobę z ulicy, która ma tylko odebrać gotówkę pod wskazanym adresem i za symboliczną kwotę przekazać ją zleceniodawcy. Bywa, że fałszywy wnuczek prosi o pożyczkę za pomocą przekazu pocztowego. Policja odnotowuje również takie sytuacje, kiedy po telefonie rzekomego wnuczka następuje kolejny, ale rozmówca podaje się za policjanta, ścigającego właśnie takich oszustów. Instruuje pokrzywdzonego, nakłaniając do przekazania pieniędzy, jednocześnie stwierdzając, że sprawca tylko wówczas może zostać zatrzymany na gorącym uczynku. Zapewniam, że prawdziwi policjanci nigdy nie działają w taki sposób - podkreśla podinspektor Joanna Kącka.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny