MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olaf Lubaszenko szefem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi?

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Kandydatem Krzysztofa Dudka na szefa artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ma być jednak Olaf Lubaszenko. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, do jakich dziś dotarliśmy.

Kandydatem Krzysztofa Dudka na szefa artystycznego Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi ma być Olaf Lubaszenko. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, do jakich wczoraj dotarliśmy.

Gdy Dudek przedstawiany był oficjalnie przez władze miasto jako nowy dyrektor naczelny Teatru, deklarował, że do 1 lipca poda nazwisko szefa artystycznego i że rozważa kilka nazwisk. Jak się dowiedzieliśmy, wybrał już jako szefa artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka Olafa Lubaszenkę, popularnego aktora, głównie znanego z filmu i teatralnych ról w lżejszym repertuarze. Lubaszenko był tym, którego Dudek podał w konkursie jako osobę odpowiedzialną za realizację programu artystycznego (ale wcześniej sam przedstawił jego zręby komisji konkursowej).

PRZECZYTAJ TEŻ: Krzysztof Dudek dyrektorem naczelnym Teatru Nowego

Oficjalnie dyrektor Dudek ma przedstawić swojego kandydata radnym z komisji kultury na posiedzeniu we wtorek 28 czerwca. Opowie wtedy też o planach repertuarowych.

Jak już pisaliśmy, wśród osób, które wyraziły chęć zostania dyrektorem artystycznym „Nowego” byli Olaf Lubaszenko i Dariusz Wiktorowicz. Ale lista kandydatów zespołu na to stanowisko była dłuższa i znalazła się na niej m.in. Dorota Ignatiew, dyrektor artystyczna Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a od września, nowa (wybrana przez komisję konkursową) dyrektor Teatru im. Osterwy w Lublinie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Krzysztof Dudek w łódzkim Teatrze Nowym

W kuluarach często mówi się też, że z „Nowym” Krzysztofa Dudka związać miałby się Andrzej Bart, związany z Łodzią pisarz, autor m.in. powieści „Fabryka muchołapek”, osnutej wokół postaci Chaima Rumkowskiego, przełożonego starszyzny Żydów w Litzmannstadt Ghetto, ale też uznany scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych, przedstawień Teatru TV i Teatru Polskiego Radia. Jego nazwisko pojawia się w roli nowego kierownika literackiego (stanowisko zlikwidowane przez poprzedniego dyrektora Zdzisława Jaskułę, który zatrudnił młodego dramaturga Michała Kmiecika).

- Nic o tym nie wiem. W teatrach odchodzi się od tego stanowiska, pojawiają się dramaturdzy - odpowiada Bart, pytany czy będzie kierownikiem literackim w „Nowym”. O Dudku wyraża się w superlatywach, a na temat propozycji pracy lub współpracy z jego strony, mówi: - Jeśli tego jeszcze nie próbował, to jako człowiek inteligentny powinien. Bo kto jak nie ja zna dobrze to miejsce - mówi Bart, w 2010 roku zaproszony do rady programowej Teatru przez Jaskułę.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem. 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki