Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olgierd Annusewicz: PO i Europa Plus? Kto wie...

Joanna Leszczyńska
Dr Olgierd Annusewicz
Dr Olgierd Annusewicz Wojciech Gadomski
W momencie, w którym Kwaśniewski pojawia się jako gracz polityczny, centrolewicowy elektorat PO zniechęcony tym, że dzisiaj PO ma z jednej strony twarz Tuska, a z drugiej Gowina, może znaleźć w postaci Europy Plus alternatywę dla PO - mówi politolog dr Olgierd Annusewicz w rozmowie z Joanną Leszczyńską.

Z sondażu Homo Homini wynika, że nowa formacja Europa Plus pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego przyczyni się do spadku poparcia dla PO. Gdyby teraz były przeprowadzone wybory, wygrałoby je PiS. Czy jest możliwe, że po siedniu latach zmieni się układ sił na scenie politycznej?
To jest bardzo możliwe, bo wynika z dzisiejszej struktury elektoratu PO. Nie potrafię powiedzieć, jakie są dokładnie proporcje, ale w grupie tych, którzy w sondażach deklarują poparcie dla tej partii są zdeklarowani centroprawicowcy. Oni myślą liberalnie, bądź są przywiązani do idei nowoczesności, do Unii Europejskiej i wybierają PO. Ale też spore grono wyborców popiera tę partię jako ostatnie przedmurze przed PiS. Badania przed wyborami 2011 roku pokazały,że wzrost poparcia dla PiS w sondażach powodował odpływ wyborców od Ruchu Palikota i przeniesienie głosów do PO, dlatego że PO wygrywając ostatnie wybory, odsuwała "zagrożenie" dojścia do władzy przez PiS.

PO traci jednak bardzo wiernych wyborców...
Tak, ale elektorat Platformy jest równie zdyscyplinowany jak elektorat PiS. Pamiętajmy, że w ramach elektoratu każdej partii można wskazać na osoby, które są bardzo wiernym elektoratem danej partii i na tych, którzy głosują różnie. To są osoby o niskim i średnim natężeniu preferencji politycznych. W tym gronie są osoby, które nie wyobrażają sobie głosować na kogokolwiek innego, ale są też tacy, którzy zagłosowali na PO dlatego, żeby do władzy nie doszło PiS. W 2011 roku czy w poprzednich latach SLD nie był na tyle silne, by "zabezpieczyć" Polskę przed PiS-em. Jedyną siłą była PO. Teraz się okazuje, że powstaje nowe ugrupowanie, którego głównym udziałowcem jest Aleksander Kwaśniewski, jeden z najlepiej postrzeganych polskich polityków, który dwukrotnie wygrał wybory prezydenckie. Jest to ponadto polityk, który nie był, co jest ważne, zaangażowany w bieżące spory polityczne, dotyczące katastrofy smoleńskiej. W momencie, w którym Kwaśniewski pojawia się jako gracz polityczny, centrolewicowy elektorat PO zniechęcony tym, że dzisiaj PO ma z jednej strony twarz Tuska, a z drugiej Gowina, może znaleźć w postaci Europy Plus alternatywę dla PO.

Ale czy Europa Plus może wygrać następne wybory?
Być może nawet nie wygra następnych wyborów, ale będzie miała na tyle dużo głosów, że PO będzie musiała się dogadać i wejść z nim w koalicję i w ten sposób uda się zablokować PiS, Motywacja zablokowania PiS jest cały czas aktualna. Ale pojawia się to, co w 2007 czy 2011 nie miało miejsca, czyli silna lewicowa partia dająca szansę na to,że głos na nią nie będzie głosem zmarnowanym w tym sensie,że nie będzie później brał udziału w sprawowaniu władzy. Moim zdaniem, jest bardzo prawdopodobne, że taki proces nastąpi. Żeby było ciekawie, twierdzę też, że identyczny proces może się rozpocząć po drugiej stronie. Mieliśmy już sygnały, że Polska Jest Najważniejsza rozpoczyna współpracę programową z PSL i planuje wspólne listy do Parlamentu Europejskiego. To może być z kolei pewien mechanizm, który będzie odbierał głosy PiS. Ale na razie w sondażach nie jest to widoczne.

Jakie Pan wróży powodzenie Europy Plus u wyborców w wersji z Kwaśniewskim, Siwcem i Palikotem, a jakie, kiedy w miejscu Palikota będzie Ryszard Kalisz?
Badanie Homo Homini w zestawie: Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot i Marek Siwiec dawało im 10 procent poparcia, a Kalisz, Siwiec i Kwaśniewski - 18 procent. Teoretycznie może to oznaczać, że Kalisz przynosi 8 procent elektoratu. Jednak badanie te metodologicznie są chybione i mają się nijak do polskiej sceny politycznej. Zakładają one, iż w Europie Plus będzie albo Palikot, albo Kalisz. A to jest założenie nieprawdziwe. Jeżeli dojdzie do Europy Plus to, w niej będzie zarówno Kalisz, jak i Palikot.

Ryszard Kalisz tajemniczo zapowiada,że pod koniec kwietnia poda szczegóły nowego ugrupowania politycznego. To może być jakaś realna siła?
Nie, raczej chodzi o stworzenie wrażenie politycznej siły samego Kalisza i pokazanie SLD, że Kalisz jest istotnym podmiotem sceny politycznej, że nie jest singlem. Nie traktowałbym natomiast tej inicjatyw jako ciała, które mogłoby się zamienić w coś, co miałoby szansę na samodzielny start wyborczy. To może być stowarzyszenie, fundacja, ruch - forma nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko to,że pojawi się Kalisz z grupą osób, a nie samodzielnie i będzie to podnosiło jego znaczenie w ramach Europy Plus.

Rozmawiała Joanna Leszczyńska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki