Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opał jest coraz droższy. Tyle kosztuje węgiel, gaz, drewno opałowe, pellet i ekogroszek. Tak drogo jeszcze nie było, ceny będą nawet wyższe?

Justyna Madan
Justyna Madan
Ceny ogrzewania są coraz wyższe. Tyle kosztował węgiel, ekogroszek, drewno opałowe, pellet czy brykiet jeszcze pod koniec maja 2022.Sprawdź>>>>
Ceny ogrzewania są coraz wyższe. Tyle kosztował węgiel, ekogroszek, drewno opałowe, pellet czy brykiet jeszcze pod koniec maja 2022.Sprawdź>>>>pixabay.com
Ceny opału w połowie 2022 roku są wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu. Coraz mniejsze znaczenie ma, jeśli nie patrzymy na to pod kątem ekologicznym, czym ogrzewamy dom, ponieważ koszt każdego rodzaju opału idzie w górę. Ostatni sezon grzewczy odbił się już na kieszeniach Polaków, a eksperci prognozują, że przyszła zima również nie przyniesie ulgi dla naszych finansów. Dlaczego tak się dzieje? Ile zapłacimy obecnie za tonę węgla, worek pelletu czy ogrzanie domu gazem? Podajemy konkretne kwoty.

Spis treści

Rachunki za gaz są w tym roku rekordowo wysokie

Po zatwierdzonych jeszcze w grudniu 2021 przez prezesa URE taryfach zarówno dla sprzedaży jak i dystrybucji, o tyle podskoczyły opłaty za gaz dla poszczególnych grup odbiorców:

 • osoby, które używają gazu wyłącznie do przygotowania posiłków, płacą obecnie o 41% większe rachunki, to ok. 9 zł netto miesięcznie więcej;
 • jeśli ogrzewamy gazem wodę użytkową, rachunki są o 54% wyższe, jest to ok. 56 zł miesięcznie więcej;
 • najwyższą podwyżkę odnotowano w przypadku ogrzewania gazem domu. To o 58% więcej, czyli 174 zł miesięcznie więcej.

W wielu przypadkach, jeśli ogrzewamy dom gazem, używamy go również do podgrzewania wody i gotowania, co oznacza, że rachunki mocno podskoczyły w górę. Jest jednak i dobra wiadomość:

- Na pewno cena gazu nie zmieni się już w tym roku dla klientów indywidualnych i wrażliwych. Niezależnie od tego co się dzieje, czy jest wojna, czy pojawiają się inne okoliczności, ceny zostały ustalone i zamrożone do końca roku – mówi Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG.

Na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. wprowadzono działania osłonowe dla odbiorców objętych ochroną taryfową - zamrożono ceny paliw gazowych na poziomie cen zawartych w taryfie sprzedawcy z urzędu, tj. PGNiG Obrót Detaliczny, podaje Urząd Regulacji Energetyki.

- Przyjęte rozwiązania wykluczają możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 roku ( w stosunku do odbiorców którzy są uprawnienie do korzystania z taryf, tj. głównie gospodarstwa domowe). Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze pieniężnej - dodaje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Ceny ogrzewania są coraz wyższe. Tyle kosztował węgiel, ekogroszek, drewno opałowe, pellet czy brykiet jeszcze pod koniec maja 2022.Sprawdź>>>>

Opał jest coraz droższy. Tyle kosztuje węgiel, gaz, drewno o...

Ceny węgla wystrzeliły mocno w górę

Badanie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) wykazało, że w sezonie grzewczym 2021/2022 gospodarstwa domowe wydały na węgiel średnio 2992 zł. To o 15% więcej niż w poprzednim sezonie. Tylko w pierwszym kwartale 2022 węgiel podrożał o 26%.

GUS podał, że przeciętna średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,60 zł. W 2020 było to 887,95 zł za tonę.

Z raportu Polskiego Alarmu Smogowego za kwiecień 2022 wynika, że średnia cena węgla wynosiła: węgiel orzech, kl. I – 1771 zł/t. W czerwcu 2022 ceny te sięgają już nawet 3630 zł za tonę.

Rozwiązanie dla palących węglem

Sklep Polskiej Grupy Górniczej oferuje węgiel niemal trzykrotnie tańszy od średniej ceny rynkowej, oznacza to jednak, że strona internetowa PGG jest przeciążona. Ekogroszek można kupić tam nawet za 1000 zł, a jest to 1/3 rynkowej ceny. Grupa wystawia w sklepie internetowym 60 proc. dziennego wydobycia, ale w planach jest zwiększenie tej liczby.

Przez kłopoty z kupieniem opału przez sklep online posłowie wystosowali do Ministerstwa Aktywów Państwowych (pod które podlega PGG) interpelację z żądaniem wyjaśnień, dlaczego pojawiają się problemy ze stroną internetową.

„Oferta przygotowana przez PGG S.A., ze względu na atrakcyjną cenę, cieszy się dużym zainteresowaniem, które powoduje przeciążenie infrastruktury i powstawanie technicznych problemów z funkcjonowaniem sklepu" – odpowiada na interpelację ministerstwo.

Codziennie sklep internetowy sprzedaje 6 tys. ton węgla i obsługuje 1,5 tys. transakcji. Strona jest modernizowana, ma zostać wprowadzona opcja przedpłaty i odroczonego terminu odbioru, więcej osób będzie również mogło kupić tańszy ekogroszek.

Ekogroszek kosztuje więcej niż ostatniej zimy

Obecnie za tonę ekogroszku w workach zapłacimy nawet 3 000 zł. Dotyczy to nie tylko sklepów Tauron i Energo, ale także popularnych portali e-commerce. Już teraz na rynku ekogroszku brakuje, a w sklepach częściej widzimy informacje „produkt niedostępny”. Dotyczy to głównie towaru niższej jakości.

 • W latach ubiegłych tonę ekogroszku można było kupić za około 800 zł. Wraz z końcem roku cena ta była nawet dwa razy wyższa, sięgając ok. 1400 zł.
 • W kwietniu cenom ekogroszku przyjrzał się bliżej Polski Alarm Smogowy. Wówczas okazało się, że ceny produktu dobrej jakości zamykają się w przedziale 1550 zł – 2500 zł, a średnio jest to 1980 zł.

Dziś ceny z kwietnia br. możemy już uznać za nieaktualne. Obecnie za tonę ekogroszku w workach zapłacimy nawet 3 000 zł, chociaż zdarzają się miejsca, w których dostaniemy go po niższej cenie.

Szacuje się, że na ogrzanie domu 150 m2 potrzeba na sezon 3-5 ton ekogroszku. Ilość potrzebnego paliwa zależna jest nie tylko od wielkości domu, ale także od izolacji budynku.

Ceny drewna opałowego w 2022 roku są rekordowo wysokie

Drewno jest przede wszystkim materiałem powszechnie dostępnym i odnawialnym, ponieważ w miejsce wyciętych drzew, sadzi się nowe. Poza tym spalanie drewna nie zwiększa ilości dwutlenku węgla w powietrzu.

Jak przedstawiają się orientacyjne ceny drewna opałowego? Wszystko zależy od rozmiaru, czyli czy są to metrowe, czy ok. 40-centymetrowe wałki lub drewno już pocięte na ok. 40-cm szczapy.

 • Drewno z grabu kosztuje średnio od 175 do 195 zł za metr przestrzenny,
 • Bukowe – 170-190 zł/mp,
 • Dębowe – 150-180 zł/mp,
 • Brzozowe – 145-170 zł/mp,
 • Drewno z drzew owocowych – 120-150 zł/mp,
 • Topola – 80-110 zł/mp.

Według cennika jednego z dostawców drewna w województwie lubelskim świeża olcha kosztuje 170 zł/mp, a dąb – 220 zł/mp. Inny sprzedawca, również w województwie lubelskim sprzedaje olchę za 205 zł/mp, dąb – 280 zł/mp, grab – 310 zł/mp, sosna – 185 zł mp.

Firma z Gniezna natomiast, sprzedaje zarówno drewno świeże jak i suche. Sosna kosztuje 300 zł/mp oraz 420 zł/mp za drewno suche. Olcha - 340-460 zł/mp, dąb – 360-480 zł/mp, jesion – 380-500 zł/mp, grab – 380-500 zł/mp.

W jednej z firm w województwie pomorskim ceny za metr nasypowy (ilość drewna wsypana do 1-metrowej skrzyni, metr nasypowy jest zazwyczaj tańszy niż ten ułożony) wyglądają następująco: brzoza – 400 zł, dąb – 390 zł, buk – 400 zł, grab – 420 zł, olcha – 300 zł.

Wysokie ceny drewna to wynik m.in. nowych zasad sprzedaży wprowadzonych przez Lasy Państwowe (które pokrywają ok. 90 proc. zapotrzebowania na drewno w Polsce), ale również sytuacja geopolityczna.

Nowe wytyczne w sprawie zakupu drewna opałowego

Pod koniec maja została podjęta decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych „w sprawie wytycznych kierunkowych wspierających możliwości nabywania przez konsumentów - odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.”

To reakcja na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych. Jak powiedział wiceminister MKiŚ Edward Siarka resort chce zapewnić dostępność drewna opałowego dla gospodarstw domowych. - Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych – zakomunikował.

Podjęte postanowienia oznaczają, że drewno najniżej jakości, w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców.

- Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne – tłumaczy wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Ile kosztuje tona brykietu? Jak sprawdzić, czy jest dobrej jakości?

Koszt brykietu drzewnego to kilkanaście zł za 10 kg. Co dokładnie oferują sklepy? Sprawdziliśmy aktualne ceny:

 • W Castoramie 10 kg brykietu można kupić za 19,98 zł lub za 22,98 zł;
 • Na portalu gielda-paliw.com będącym własnością firmy diLEGNO możemy kupić paletę brykietu (960 kg) za 1342 zł. Po przeliczeniu na worek 10 kg okaże się, że jedna paczka kosztuje prawie 14 zł;
 • Podobną ofertę obejmującą paletę znajdziemy także na Allegro za 1399 zł, co daje 14,57 zł za 10 kg. Na tej największej platformie e-handlu w Polsce znajdziemy także osobne worki 10 kg za 17 zł, ale i droższe oferty, jak np. za 30 zł;
 • Na portalu sprzedajemy.pl znajdziemy brykiet jeszcze taniej, np. 600 zł za paletę 960 kg, co daje 6,25 zł za 10 kg.

Zdarzają się również droższe brykiety, jak np. 1700 zł za paletę 960 kg. Dlatego należy zawsze się liczyć z wydatkiem kilkunastu zł za 10 kg, a w przypadku tony - między 500 a 1000 zł.

W czerwcu 2022 r. rozpoczęła się comiesięczna emisja nowego rodzaju obligacji - antyinflacyjnych. Są to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR. Oprocentowanie ROR i DOR w czerwcu wynosiło odpowiednio 5,25% i 5,50%, w lipcu zaś 6% i 6,25%.

Błyskawicznie sprzedają się nowe obligacje antyinflacyjne ro...

Dobrej jakości brykiet drzewny będzie posiadał zwartą powierzchnię i strukturę. Pyłu w opakowaniu nie powinno być zbyt dużo. Trociny o drobnej ziarnistości wskazują na właściwą wilgotność (do 10 proc.) i gęstość. Jeżeli brykiet jest odpowiedniej jakości – będzie posiadać także jednakową barwę powierzchni. Sam kolor jest oznaką sposobu suszenia i nie ma związku z wartością opałową.

Ogrzewanie domu pelletem staje się bardziej popularne

Pellet standardowo pakowany jest w worki po 15 kg.

Za pellet workowany w Castoramie zapłacimy w przedziale cenowym 34,98zł - 36,98zł. W Leroy Merlin są dostępne dwa rodzaje, jeden w cenie 31,98 zł, a drugi, tańszy - za 29,96 zł. Podobnie jest w Obi - pellet możemy kupić za 28,99 zł lub 35,99 zł. Aktualne ceny w marketach budowlano remontowych wahają się więc między 28 a 36 zł.

Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy kupujemy np. kilka ton pelletu z myślą o zaopatrzenie się na cały sezon grzewczy. Wówczas różnica w cenie może wynieść nawet kilkaset złotych.

Polski Alarm Smogowy zbadał ceny pelletu. Średnia cena od stycznia 2021 wzrosła aż o 89%. Od stycznia do kwietnia 2022 r. zanotowany wzrost cen był nieco niższy i wniósł 19%. Jaki jest tego powód? To wyższe ceny surowca oraz niedobory panujące na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki