Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opaska uratowała życie pani Barbarze, może też pomóc innym

Anna Gronczewska
materiały prasowe UMŁ
Specjalna opaska uratowała życie pani Barbarze z Łodzi. Może też pomóc innym. Jak można ją zdobyć?

O tym jak pomocna okazała się opaska przekonała się łodzianka Barbara Nowak.
- Byłam na spotkaniu w Klubie Seniora, gdy poczułam się słabo – opowiada pani Barbara. - Szybko nacisnęłam przycisk SOS na opasce i wezwałam pogotowie. Obok mnie tego dnia były inne osoby. Teoretycznie mogły mi pomóc, ale co by było, gdybym nie miała takiej opaski, zasłabła nagle w domu, a telefon leżał w pokoju obok? Innym razem Centrum Teleopieki zadzwoniło do mnie… w nocy i poinformowało, że mam niepokojąco wysokie ciśnienie. Rzeczywiście. Zmierzyłam, wzięłam leki i spokojnie poszłam spać.

A wszystko dzięki specjalnej opasce bezpieczeństwa. Zakłada się ją na nadgarstek i jednym przyciskiem wzywa pomoc. Opaski bezpieczeństwa czekają na łodzian 60 plus. To wspólny projekt miasta i firmy HRP. Łódź otrzymała 2000 bezpłatnych, połowę z nich już rozdano. Zostało jeszcze około 1000 takich opasek. Można z niej korzystać jeszcze przez rok.

- Każdy uczestnik projektu otrzymuje opaskę bezpłatne! - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Ona naprawdę może nam uratować życie!

Opaska jest wyposażona w przycisk SOS, który jednym naciśnięciem łączy z numerem alarmowym 112 i Centrum Teleopieki prowadzonym przez HRP. Ma jeszcze inne funkcje. To detektor upadku, który sprawia, że Centrum HRP jest powiadamiane w razie nagłej zmiany położenia ciała. Ma także lokalizator GPS co pozwala szybko ustalić, gdzie znajduje się osoba starsza, posiadająca problemy z pamięcią. Zamontowany jestczujnik tętna oraz temperatury, co ma znaczenie np. w przypadku osób z chorobami serca.Centrum HRP jest informowane w razie anomalii w wynikach

Projekt ruszył jesienią 2018 roku, a lutym 2019 roku zaczęto rozdawać opaski.
- Od lutego do lipca HRP odebrało ok. 60 wezwań z opasek, a do seniorów przyjechały służby medyczne – mówi Jakub Kobyliński, dyrektor z firmy HRP. - Wśród głównych przyczyn wezwań były: duszności, kłucie w klatce piersiowej, złe samopoczucie pacjenta wypisanego do domu po operacji czy silne zawroty głowy. Ponadto opaski wykryły około 120 niepokojących odczytów pracy serca. Odnotowaliśmy też 11 upadków seniorów! U dwóch użytkowników teleopasek niezbędne było też określenie lokalizacji tej osoby, by opiekun mógł odnaleźć swojego podopiecznego.

Pod opieką Centrum Teleopieki znajduje się ok. 1000 osób z orzeczoną niepełnosprawnością oraz w wieku 60 plus, w tym ponad 380 osób w wieku 85 lat i więcej. Teleopaski są wyłączane, gdy osoby z niej korzystające są w szpitalu.

Kto może skorzystać z Teleopieki ? Osoby, które skończyły 60 lat i są mieszkańcami Łodzi, mają między innymi problemy z wchodzeniem po schodach, zawroty głowy czy duszności.

Wszystkie informacje, wnioski do wypełnienia znaleźć można w oddziale ds polityki senioralnej Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Zachodniej 47, pod numerem telefonu (42) 638 47 30 oraz na stronach internetowych partnerów projektu: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/teleopieka/ oraz http://teleopieka.org/

Osoby, które nie mają możliwości dostarczenia dokumentów osobiście, mogą je przesłać lub przekazać za pośrednictwem osoby bliskiej

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki