Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty za groby nie zawsze są zgodne z prawem

Matylda Witkowska
Osoby zwlekające z opłatami za przedłużeni dzierżawy ryzykują tym, że administracja cmentarza  wykorzysta miejsce do innego pochówku
Osoby zwlekające z opłatami za przedłużeni dzierżawy ryzykują tym, że administracja cmentarza wykorzysta miejsce do innego pochówku Tomasz Bolt / Polskapresse
Przed Wszystkich Świętych na części grobów pojawiły się kartki z żądaniem opłaty. Tymczasem jeśli jest to grób murowany wieloosobowy są one niezgodne z prawem.

"Prosimy o uregulowanie opłaty za kwaterę". Kartkę z takim napisem znalazł kilka dni temu na grobie dalekiej kuzynki pan Grzegorz. Krewna spoczywa na Starym Cmentarzu w Łodzi.

- Niestety, ten grób chyba stracimy - przyznaje nasz Czytelnik. - Mam pod opieką kilka innych mogił, nie stać mnie na przedłużenie dzierżawy dla nich wszystkich. Szkoda, ale nie damy rady finansowo - mówi łodzianin.

Podobne wezwania znajdą na grobach bliskich ci wszyscy, którzy zapomnieli przedłużyć opłatę u administratora cmentarza.
Ponowne opłacenie dzierżawy obowiązuje na większości cmentarzy w regionie, zwłaszcza w większych miejscowościach. Zwykle opłatę wnosi się na 20 lat.

O obowiązku przypomina m.in. regulamin cmentarzy archidiecezji łódzkiej. "Osoby pragnące utrzymać groby rodzinne na dalsze 20 lat od pochowania, powinny zgłosić się do kancelarii cmentarza celem rejestracji i dokonania przewidzianych opłat" - głosi regulamin.

Opłaty za groby

Taka opłata nie jest mała. Np. na cmentarzach komunalnych w Łodzi wynosi 500 zł. W trudnych przypadkach suma ta może być rozłożona na raty.

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy muszą płacić za miejsce na cmentarzu. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych, z obowiązku przedłużania dzierżawy po 20 latach wyłączone są wieloosobowe groby murowane. Takie groby są dość popularne, stanowią ok. 30 proc. wszystkich mogił.

Nie wszyscy administratorzy nekropolii respektują zapisy ustawy. Niedawno opłatę za murowany dwuosobowy grób próbowano pobrać od mieszkanki Skierniewic. Jednak świadoma swoich praw kobieta wywalczyła zwrot należności. Zarządzający cmentarzem tłumaczyli się pomyłką.

Jakie opłaty za grób murowany i ziemny

Od 2000 roku opłata za wieloosobowy grób murowanych nie jest pobierana na trzech łódzkich cmentarzach komunalnych.
Podobne zasady obowiązują na cmentarzu komunalnym w Zgierzu. Ale coś za coś - w Zgierzu place pod groby murowane kosztują średnio dwa razy drożej niż ziemne (np. za jednoosobowy zapłacimy 1000 zł zamiast 500 zł), dzierżawione są na 99 lat, a nie jak groby ziemne - na 20.

A co z grobami ziemnymi? Osoby opiekujące się takimi mogiłami muszą płacić.
- Niektóre groby opłacane są z pewnym opóźnieniem, wynikającym z sytuacji życiowej opiekunów mogił albo konieczności kolejnego pochówku - mówi Maria Kaczmarska, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi. - Szacujemy, że 10 - 15 proc. grobów nie jest opłacanych w terminie.

Zarząd Zieleni Miejskiej walczy z dłużnikami zostawiając kartki na grobach przed Wszystkich Świętych. W poprzednich latach do dłużników wezwania wysyłane były pocztą, jednak było zbyt dużo zwrotów.

Nieopłaconemu grobowi grozi likwidacja. Taki los spotyka m.in. groby pochowanych przez opiekę społeczną w Zgierzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki