Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opoczno po II wojnie światowej. Zobacz, jak wyglądało miasto. Tak żyli mieszkańcy po 1945 roku. ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądały Starachowice w latach wojennych. Jak żyli starachowiczanie? Zobaczcie w galerii.
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądały Starachowice w latach wojennych. Jak żyli starachowiczanie? Zobaczcie w galerii. photopolska.eu
8 maja 1945 roku II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Już niebawem minie 78 lat kiedy to największy konflikt w dziejach ludzkości dobiegł końca. A jak wyglądały Starachowice w latach wojennych. Jak żyli starachowiczanie? Zobaczcie w galerii.

TAK WYGLĄDAŁO OPOCZNO W CZASACH II WOJNY ŚWIATOWEJ

II wojna światowa – największa wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na wszystkich oceanach, choć miała także epizody w Arktyce i Ameryce Północnej. Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk.

W wojnie uczestniczyło 1,7 miliarda ludzi, w tym 110 milionów ludzi z bronią. Zginęły w niej dziesiątki milionów osób; według różnych szacunków od 50 do 78 milionów. Rekordowe liczby to skutek między innymi ludobójstw, przede wszystkim holokaustu, pochłaniających miliony ludzkich istnień.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej, która zakończyła się wejściem w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 roku definitywnie zakończyła II wojnę światową. Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.

Dla Opoczna ważną datą jest 7 września 1939 roku. Jest to zarazem siódmy dzień II wojny światowej. ten dzień był dla niemieckiej Luftwaffe w regionie opoczyńskim dniem poważnych strat zadanych przez wycofujących się na wschód żołnierzy Wojska Polskiego Północnego Zgrupowania Armii „Prusy”.

Do spektakularnych sukcesów polskich żołnierzy należy zestrzelenie tego dnia niemieckiego samolotu szturmowego Henschel Hs 123 A. Do zdarzenia doszło na terenie Sławna, według niemieckich źródeł o godzinie 13:43. Co ważne, na pokładzie samolotu zginął dowódca niemieckiej 6. Eskadry z 4. Floty Powietrznej – olt. Friedrich Lampe.

Maszyna spadła na pola pomiędzy Sławnem a miejscowością Radonia, gdzie uległa spaleniu. Była to jedna z pierwszych tak poważnych strat, jakie podczas Kampanii Wrześniowej w regionie opoczyńskim poniósł Wehrmacht. Friedrich Lampe początkowo został pochowany na terenie dworskiego parku w Sławnie, w późniejszym okresie jego zwłoki ekshumowała rodzina i przeniosła na cmentarz w rodzinnej miejscowości na terenie Niemiec.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki