Opóźnienia pociągów się zmniejszyły. Co szósty pociąg...

  Opóźnienia pociągów się zmniejszyły. Co szósty pociąg spóźnia się kilka minut

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Opóźnienia pociągów są ciągłym utrapieniem podróżnych, czekających na peronach

  Opóźnienia pociągów są ciągłym utrapieniem podróżnych, czekających na peronach ©Grzegorz Gałasiński

  Pociągi nadal się spóźniają, ale coraz rzadziej. Urząd Transportu Kolejowego przedstawił statystyki opóźnień w pierwszym półroczu. Wynika z nich, że w drugim kwartale pociągi spóźniały się średnio 8 minut 46 sekund. To znacznie lepszy wynik niż w pierwszym kwartale, gdy opóźnienia wynosiły średnio 11 minut 50 sekund.
  Opóźnienia pociągów są ciągłym utrapieniem podróżnych, czekających na peronach

  Opóźnienia pociągów są ciągłym utrapieniem podróżnych, czekających na peronach ©Grzegorz Gałasiński

  Gdyby ze statystyk wyłączyć opóźnienia do 5 minut, to średnie opóźnienie pociągu w drugim kwartale wyniosłoby 21 minut i 7 sekund. To znacznie lepiej niż w pierwszym kwartale, kiedy takie opóźnienia sięgnęły 23 minuty i 10 sekund.

  Statystyki są lepsze niż w ubiegłym roku. W pierwszym kwartale 2012 roku średnie opóźnienie wyniosło 23 minuty i 2 sekundy. W ubiegłym roku najlepszy był drugi kwartał, gdy wskaźnik wyniósł 21 minut i 23 sekundy, czyli więcej niż w drugim kwartale.
  Średnie opóźnienie w drugim kwartale - 8 minut i 46 sekund - jest najlepszym wynikiem w ciągu roku. W czwartym kwartale 2012 roku średnie opóźnienie wyniosło 9 minut i 20 sekund, zaś w trzecim kwartale - 9 minut i 34 sekundy.

  Najwięcej pociągów notuje opóźnienia do 5 minut. Spośród 375 tys. składów, jeżdżących w drugim kwartale, prawie 62 tys. zanotowało kilkuminutowe spóźnienia - 16,46 proc. wszystkich pociągów. To oznacza, że małe opóźnienia miał co szósty skład, który wyjechał na tory. Gorzej było w 2012 roku. W czwartym kwartale pięciominutowe opóźnienia notował co piąty pociąg (19,51 proc.).

  W drugim kwartale tego roku blisko 28 tys. pociągów miało opóźnienie od 5 minut do godziny - 7,43 proc. wszystkich. Nieco lepiej było w pierwszym kwartale, gdy wskaźnik wyniósł 6,77 proc. Gorzej było w ostatnim kwartale 2012 roku - 9,51 proc., czyli co dziesiąty pociąg miał wtedy znaczne opóźnienie.

  W drugim kwartale tego roku ponad dwie godziny po czasie przyjechało 348 pociągów - niespełna 0,1 proc. składów. To oznacza, że co tysięczny pociąg dojeżdża do celu dwie godziny po czasie. Statystyki znacznie poprawiły się w stosunku do ubiegłego roku. W drugiej połowie 2012 roku było dwa razy więcej opóźnień ponaddwugodzinnych.

  Urząd Transportu Kolejowego "zmierzył" też przewoźników, biorąc pod uwagę tylko opóźnienia powyżej 5 minut. W drugim kwartale najlepszy wynik dosięgnęła Warszawska Kolej Dojazdowa. Aż 99,58 proc. pociągów tego przewoźnika przyjechało punktualnie lub z opóźnieniem mniejszym niż 5 minut. Drugie miejsce zajęła Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta (98,8 proc.). Najsłabiej wypadł największy przewoźnik, czyli PKP Intercity (85,98 proc.) oraz Koleje Śląskie (86,47 proc.), które były najmniej punktualne. Kiepski wynik notują też Koleje Mazowieckie (87,14 proc.).

  Samorządowe Przewozy Regionalne wypadły lepiej niż średnia krajowa. PR miały wskaźnik 93,45 proc., krajowa średnia to 92,13 proc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  statystyka

  Nicpoń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Ze statystyką, a przede wszystkim ze średnią jest tak, że idąc z psem na spacer średnio statystycznie mamy po trzy nogi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zawsze

  Tokio_fan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  się nasuwa skojarzenie: Japońskie koleje w ciągu roku spóźniają się 18 - 20 sekund, w Polsce odwrotnie :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo