MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Opóźnienia w wydawaniu nowych legitymacji plastikowych? Będą dodatkowe koszty dla szkół, ale samorządy sobie poradzą

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 13 lipca 2024 szkoły w Polsce mają obowiązek wydawania legitymacji szkolnych wyłącznie w formie plastikowej karty. Choć przepisy obowiązują już od tygodnia, prawdziwym testem będzie początek roku szkolnego we wrześniu. Samorządy zapewniają, że uczniowie pierwszych klas otrzymają swoje dokumenty na czas, mimo różnych podejść do realizacji tego zadania.

Spis treści

E-legitymacje będą gotowe na 1 września 2024

W Gdańsku odpowiedzialność za przygotowanie nowych legitymacji spoczywa na poszczególnych szkołach. Marta Formella, przedstawicielka gdańskiego magistratu, poinformowała, że szkoły same zlecają wykonanie e-legitymacji firmom zewnętrznym. Dzięki temu nie ma potrzeby zakupu specjalistycznego sprzętu ani przez urząd, ani przez szkoły. Formella zapewnia, że temat był szeroko omawiany i nie przewiduje się opóźnień w wydawaniu nowych legitymacji.

legitymacja szkolna
Jak samorządy poradzą sobie z wydawaniem legitymacji szkolnych? fot. Dariusz Bloch/ polska press, zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik magistratu w Bielsku-Białej, Tomasz Ficoń, również potwierdza gotowość miasta do wydawania plastikowych legitymacji. Większość szkół w tym mieście skorzysta z usług firm zewnętrznych, choć niektóre placówki planują zakup własnego sprzętu.

– Szkoły o dużej liczbie uczniów zamierzają kupić sprzęt – informuje Ficoń.

We Wrocławiu niektóre szkoły już wcześniej zakupiły niezbędny sprzęt do wydruku e-legitymacji, podczas gdy inne dopiero planują takie zakupy.

– Większość jednak, przynajmniej w pierwszych miesiącach, korzystać będzie z usług firmy zewnętrznej. Natomiast w przyszłości miasto rozważa także zlecenie wyrabiania tych dokumentów Centrum Usług Informatycznych, jednostce organizacyjnej UM we Wrocławiu – przekazała Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Łódzkie szkoły będą indywidualnie wybierać firmy, które przygotują dla uczniów e-legitymacje. Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi zaznacza, że obecnie trwają jeszcze nabory do szkół, więc ostateczna liczba uczniów oraz rzeczywiste zapotrzebowanie na legitymacje będą znane pod koniec sierpnia lub na początku września. Nie przewiduje się jednak opóźnień w terminach wydawania legitymacji dla uczniów klas pierwszych.

W Krakowie szkoły same muszą zakupić sprzęt potrzebny do wyrobienia plastikowych legitymacji. Jest to dodatkowy, nieplanowany wcześniej wydatek rzędu kilku tysięcy złotych dla każdej ze szkół. Magistrat nie koordynuje działań szkół w tym zakresie, ale zarekomendował im kontakt z dostawcami dzienników elektronicznych lub usług sekretariatu elektronicznego, aby ustalić, czy mogą oni wesprzeć proces tworzenia legitymacji.

Wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz, zwraca uwagę na zwiększone koszty związane z nowymi legitymacjami:

– Koszty nowych legitymacji nie są jeszcze dokładnie oszacowane, jednak w porównaniu do legitymacji papierowych koszt ten będzie na pewno dużo wyższy. Koszt blankietu papierowego to ok. 0,50 zł za sztukę, koszt blankietu plastikowego wraz z hologramem i personalizacją to powyżej 10 zł za sztukę – wylicza Waszkiewicz. Produkcją nowych legitymacji w Bydgoszczy zajmie się miejski Zakład Aktywności Zawodowej.

Legitymacje elektroniczne w szkołach wiejskich

Burmistrz Strumienia i członkini zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, Anna Grygierek, zapewnia, że na terenach wiejskich nie powinno być problemów z wydawaniem plastikowych legitymacji.

– Myślę, że w gminach wiejskich nie będzie problemów z wydawaniem plastikowych legitymacji. W tej chwili nie docierają już do Związku Gmin Wiejskich ze strony samorządów żadne niepokojące sygnały dotyczące wdrożenia tego rozporządzenia. Jeszcze miesiąc temu takich sygnałów, pytań, wątpliwości, było sporo, natomiast zbliżający się termin wejścia w życie nowych przepisów sprawił, że każda gmina musiała się z tym ostatecznie zmierzyć – mówi Grygierek.

Podobnie jak w miastach, część gmin wykorzysta posiadany już sprzęt, który służył na przykład do wydawania karty mieszkańca, część musiała kupić drukarki, a część zleci to zadanie firmom zewnętrznym.

– Raczej nie spodziewamy się opóźnień z wydawaniem legitymacji. Okres wakacji pozwala na przygotowanie się do momentu powrotu dzieci do szkół – zaznaczyła Anna Grygierek.

Zgodnie z rozporządzeniem, legitymacje wydane przed 12 lipca 2024 r. zachowują ważność do czasu ukończenia przez ucznia nauki w danej szkole.

Źródło:rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki