Optymistyczny pesymizm

  Optymistyczny pesymizm

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Podobno Donald Tusk chce pozbyć się ministra Jana Vincenta Rostowskiego. Ma to wyglądać tak, że załatwi mu jakąś międzynarodową fuchę i tym sposobem Vincent odejdzie pod pretekstem, że wzywa go ludzkość, dla której dobra teraz będzie pracować. Na pożegnanie będą fanfary i wyliczanki, ile dobrego geniusz finansów z Londynu zrobił dla Polski.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Kto na miejsce Rostowskiego? Pierwszy na giełdowej liście jest Jan K. Bielecki, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego, na który - nie wiedzieć czemu - publiczność mówiła Kongres Aferalno-Demokratyczny, a na jego członków aferałowie.

  Drugiemu, Januszowi Lewandowskiemu, zawdzięczamy Program Powszechnej Prywatyzacji, który zyskał miano najdroższej porażki III RP. Sprywatyzowano 500 firm, po których "została tylko jedna niewiadoma: gdzie się podziały pieniądze" - skwitował premier Kazimierz Marcinkiewicz.

  Trzeci, Dariusz Rosati, nie zasłynął ze spektakularnych osiągnięć, ale za to jest elastyczny: w razie potrzeby potrafi zmienić poglądy i wraz z nimi partię.


  Czwarty, ekonomista Bogusław Grabowski, twierdzi, że OFE nam szkodzą, co by wskazywało, że jest uczciwy i prawdomówny, a to nie najlepsze cechy ministra finansów.

  Co warto wiedzieć na koniec? To, że obojętne kto zastąpi Rostowskiego, i tak będzie nas zadłużać. Według optymistów, każdy Polak ma do spłacenia 23.530 zł publicznego długu. Pesymiści mówią o 60 tysiącach, co mimo wszystko jest optymistyczne, bo przy takim zadłużeniu jeszcze bardziej od nas martwią się ci, którzy nam pożyczyli.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  A może to jest sposób na długi?

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 6

  Premier Donald Tusk bardzo uroczyście pożegna ministra Jana Vincenta Rostowskiego, wygłosi peany na Jego cześć i dokona właściwego wyboru nowego Ministra Finansów. Nowy minister finansów będzie...rozwiń całość

  Premier Donald Tusk bardzo uroczyście pożegna ministra Jana Vincenta Rostowskiego, wygłosi peany na Jego cześć i dokona właściwego wyboru nowego Ministra Finansów. Nowy minister finansów będzie kontynuował wspaniałe dzieło swego poprzednika. Zastanawiam się, co jeszcze można obecnie sprywatyzować w naszej Ojczyźnie, z czego jeszcze da się wydusić pieniądze na załatanie dziury po ministrze Rostowskim?
  Bankrutującej Grecji jako członkowi strefy euro wszyscy pomagają. W zanadrzu Grecy posiadają
  jeszcze około 3000 wysp, z czego 167 jest zamieszkanych. W skrajnym przypadku można je sprzedać. A jakimi możliwościami my dysponujemy? Kto i na jakich warunkach nam pomoże? Obecne zadłużenie będzie pewnikiem spłacane przez kolejne trzy pokolenia Polaków. Czy kiedykolwiek je spłacimy?

  Wykorzystajmy więc receptę Horacego Safrina:

  Uszer nie może zasnąć, niespokojnie przewraca się z boku na bok.
  - Dlaczego nie śpisz?- niepokoi się żona.
  - Jestem dłużny Fajwelowi z przeciwka pięćset złotych. Podpisałem weksel płatny w dniu jutrzejszym. A nie mam pieniędzy…
  Żona po krótkim namyśle:
  - Ja to załatwię w trymiga.
  Otwiera okno i woła donośnym głosem:
  - Panie Fajwel! Panie Fajwel!
  W oknie naprzeciwko ukazuje się w koszuli nocnej wierzyciel.
  - Co się stało?!
  - Mój mąż pożyczył od pana pięćset złotych?
  - Tak jest.
  - I wystawił weksel?
  - Tak jest.
  - Więc oznajmiam panu, że mój małżonek nie zapłaci panu ani grosika. - Rezolutna niewiasta zamyka okno i powiada do męża: - Teraz on nie będzie spał!

  Źródło: Przy szabasowych świecach – Wieczór drugi. Str. 116
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oś!

  Astanek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Ale ten żydowski szmoces pasuje do naszej sytuacji i zakończenia felietonu!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo