Spis treści
Utracone szczęście, czyli smutna historia opuszczonej wsi Małga
Historia wsi rozpoczęła się prawdopodobnie jeszcze w czasach przedkrzyżackich. Mieszkańcy Małgi (zwanej także Rudą), z początku zajmowali się pozyskiwaniem i przetwarzaniem występujących na tych terenach rud żelaza. Niestety, w późniejszym okresie ich działalność wyparło żelazo napływające do kraju ze Szwecji – ludność rozpoczęła więc pracę na roli, choć w okolicach nie brakowało też osób zajmujących się rybołówstwem, bartnictwem czy smolarstwem. Co ciekawe, w XVIII wieku ta niewielka z początku wieś skupiała największą liczbę mieszkańców w całym powiecie!
Zamieszkujący Małgę ludzie mieli do dyspozycji żelazną kuźnicę, szkołę, karczmę, a nawet kościół – chociaż w 1807 roku pod Małgą rozegrała się jedna z najbrutalniejszych bitew na Mazurach, jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej miejscowość stała się siedzibą urzędu obwodu administracyjnego, obejmującą, oprócz Małgi, wsie Dębowiec i Rekownica. Wszystko zdawało się więc zmierzać w dobrym kierunku – niestety do czasu…
Chociaż początkowo wojna w okolicach miejscowości przebiegała całkiem „łagodnie” (o ile można użyć tego określenia w stosunku do tak tragicznych wydarzeń), data 20 stycznia 1945 roku na zawsze odcisnęła swoje piętno na tej malowniczej okolicy. To właśnie wtedy w Małdze pojawiły się radzieckie wojska, siejąc we wsi spustoszenie. Wielu mieszkańców spotkanie z Armią Czerwoną kosztowało to, co najcenniejsze – życie. Ci, których nie spotkał podobny los, zdołali znaleźć na czas schronienie w odludnej części Małgi, sąsiednich wsiach lub uciec.
W 1947 roku we wsi pojawili się Ukraińcy przesiedleni w ramach akcji „Wisła”. Między nowo przybyłymi a dawnymi mieszkańcami Małgi utworzyła się nić porozumienia. Nie trwało to jednak długo, bowiem już na początku lat 50. ubiegłego wieku, kiedy ludność wciąż starała uporać się z widmem przeszłości i poukładać swoje życia na nowo, spadł na nią kolejny cios – ówczesne władze zdecydowały o utworzeniu we wsi poligonu wojskowego. Bezsilni i wyczerpani niedawnymi działaniami wojennymi ludzie musieli więc opuścić swoje domostwa na zawsze. To, co dawało poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na lepszą przyszłość, znów zostało im odebrane…
Wojsko opuściło wieś dopiero 30 lat temu, w 1993 roku. Wysuszona i zniszczona ziemia nie nadawała się do zamieszkania. Natura odżyła w tym miejscu dopiero po utworzeniu rezerwatu przyrody, obejmującego ok. 150 hektarów powierzchni. O istnieniu Małgi przypomina zwiedzającym jedynie kościelna wieża, która jest jedyną pozostałością po, tętniących niegdyś życiem, wcześniejszych zabudowaniach.
Mazury: Rezerwat Małga
Na opuszczonych terenach, niegdyś zamieszkanych przez miejscową ludność, utworzony został rezerwat przyrody. Od 1991 roku, za sprawą zarządzenia Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, obszar jest ostoją dzikiego ptactwa (m.in. żurawi, łabędzi, cietrzewi, czajek czy derkaczy), znajdziecie tam także torfowiska oraz gęste trzcinowiska. Obecnie jego powierzchnia zwiększyła się względem tej pierwotnej o ok. 17 hektarów.
Jak dojechać do Małgi? Mapa
Rezerwat Małga zlokalizowany jest w gminie Jedwabno w woj. warmińsko-mazurskim. Leży w odległości ok. 30 km od Nidzicy.
Zobacz także: Krywe, Bieszczady: opuszczona wieś, której historia wyciska łzy. Co skrywa i dlaczego warto się tam wybrać?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?