18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organy Filharmonii Łódzkiej: zdjęta atrapa [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Organy Filharmonii Łódzkiej: zdjęta atrapa.
Organy Filharmonii Łódzkiej: zdjęta atrapa. Krzysztof Szymczak
W poniedziałek rozpoczęła się przebudowa sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. W piątek zobaczyliśmy pierwsze efekty prac.

W samym środku ściany odsłonięty został otwór przeznaczony na organy, dotąd zasłonięty atrapą prospektu. Ale nie tylko tym zajmie się ekipa budowlana, która wygrała przetarg. Z myślą o organach powstanie specjalna antresola. Zdemontowane zostaną szklane ekrany dźwiękowe z sufitu, które zastąpi tiul teatralny. Sala zostanie też wyposażona w mobilną ścianę działową (w razie potrzeby będzie opuszczana między 12 a 13 rzędem) na sztankiecie. Dzięki niej widownia, która liczy 620 miejsc będzie zmniejszona do 320.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Organy Filharmonii Łódzkiej: listopad 2012 [ZDJĘCIA]
Organy Filharmonii Łódzkiej: kwiecień 2013 [ZDJĘCIA]

Koszt prac do nieco ponad 1,5 mln zł. Zaś budowa organów kosztuje 11,8 mln zł i jak zapewnia zastępca dyrektora FŁ ds. technicznych i kierownik projektu, Elżbieta Latek, będą to największe organy w Europie.

- To symboliczne rozpoczęcie prac zmierzających do wzbogacenia Filharmonii o ten instrument. Mamy nadzieję, że dzięki niemu Filharmonia stanie się miejscem jeszcze bardziej rozpoznawalnym w Europie. Umożliwi to poszerzenie repertuaru i pozwoli gościć wspaniałych muzyków o światowej renomie - mówił marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień.

Prace budowlane potrwają do 18 sierpnia, do 25 września w sali mają pojawić się już jako pierwsze organy barokowe. Nad budową podwójnego instrumentu pracuje konsorcjum dwóch firm: austriackiej Rieger Orgelbau GmbH i niemieckiej Wegscheider Orgelbau. Rok 2015 rozpoczęty będzie już z oboma instrumentami.

- Profesor Ludger Lohmann ze Stuttgartu, autor projektu organów, zapowiedział, że spróbuje napisać utwór, który pozwoli zaprezentować możliwości obu instrumentów - mówi Elżbieta Letek.

Może to być o tyle trudne, bo "podwójne" łódzkie organy będą miał dwa różne strojne. Instrument barokowy będzie w stroju historycznym i w wysokości, która umożliwi mu grę z instrumentami dawnymi. Instrument romantyczny, symfoniczny, będzie nastrojony do gry z orkiestrą.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki