Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż szuka dzierżawców dla dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze ekspresowej S8. Chodzi o Miejsca Obsługi Podróżnych kategorii II. Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po raz kolejny zaprosił firmy do składania ofert na dzierżawę MOP-ów Guzew Południe i Paprotnia Południe. We wcześniejszych postępowaniach nie było na nie chętnych. Termin składania ofert upływa 24 maja. Umowa dzierżawy ma być zawierana na 20 lat.

MOP kategorii II to Miejsce Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej, wyposażony jest tak jak MOP kategorii I w parking, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie, a ponadto posiada stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, a także obiekty gastronomiczno-handlowe, punkty informacji turystycznej.

Spośród MOP-ów kategorii II przy drodze ekspresowej S8 od węzła Wieluń do węzła Łódź Południe, a więc na odcinku zarządzanym prze łódzki oddział GDDKiA, najwcześniej, bo już na początku ubiegłego roku dzierżawcę znalazł MOP II Sięganów Północ leżący między węzłami Łask i Zduńska Wola Wschód.

Dzierżawcą tego obiektu jest spółka PKN Orlen. Wiadomo już także, że obok stacji paliw tego koncernu stanie restauracja Mac Donalds. Łaski magistrat właśnie wydał decyzję o warunkach zabudowy dla tej inwestycji.

Jedyny bar przy S8 serwuje jedzenie przez siatkę: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/jedyny-bar-przy-s8-serwuje-jedzenie-przez-siatke

Władze Orlenu chciały też, by koncern dzierżawił także  MOP II Dąbrowa Wielka Północ, ale z uwagi na stosowaną przez GDDKiA tzw. zasadę ABC oferty Orlenu nie wybrano.

- Zasada ABC polega na tym, że jeden podmiot nie może dzierżawić sąsiednich obiektów po tej samej stronie drogi ekspresowej. Chodzi o to, by nikt nie zmonopolizował trasy. Dlatego na przykład, jeśli jeden podmiot dzierżawi MOP „A”, to obiekty „B” i „C” muszą być dzierżawione przez inne podmioty - obrazowo tłumaczy Maciej Zalewski z łódzkiego oddziału GDDKiA.

Dzierżawcą dwóch kolejnych MOP-ów II: Chojny Południe i Dąbrowa Wielka Północ została spółka Shell Polska. Jej stacje będą na tych MOP-ach.

MOP-y oznakowane jako „Północ” leżą przy jezdni prowadzącej z Łodzi do Wrocławia, natomiast MOP-y oznakowane jako „Południe” przy  jezdni z Wrocławia w stronę Łodzi.

Czy autostradą A1 koło Łodzi pojedziemy za darmo: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/autostrada-a1-kolo-lodzi-pojedziemy-za-darmo