Osa, szerszeń, trzmiel czy pszczoła – jak wyglądają? Zobacz jak je odróżnić. Ta wiedza może Ci się przydać przy ukąszeniu

js
O ile pszczoły i trzmiele nie są groźne dla człowieka, o tyle szerszenie i osy mogą narobić wiele szkód. Ukąszenie szerszenia jest nie tylko bardzo bolesne. Może doprowadzić wręcz do śmierci, jeśli użądlona zostanie osoba uczulona na jad szerszenia. Właśnie z tego powodu tak ważne jest rozróżnianie owadów.
O ile pszczoły i trzmiele nie są groźne dla człowieka, o tyle szerszenie i osy mogą narobić wiele szkód. Ukąszenie szerszenia jest nie tylko bardzo bolesne. Może doprowadzić wręcz do śmierci, jeśli użądlona zostanie osoba uczulona na jad szerszenia. Właśnie z tego powodu tak ważne jest rozróżnianie owadów.
Udostępnij:
Szerszenie, pszczoły, trzmiele i osy – na pierwszy rzut oka to podobne do siebie owady. Czasem trudno je odróżnić, chociaż tego rodzaju wiedza jest bardzo potrzebna. O ile pszczoły i trzmiele nie są groźne dla człowieka, o tyle szerszenie i osy mogą narobić wiele szkód. Ukąszenie szerszenia jest nie tylko bardzo bolesne. Może doprowadzić wręcz do śmierci, jeśli użądlona zostanie osoba uczulona na jad szerszenia. Właśnie z tego powodu tak ważne jest rozróżnianie owadów. Jak wygląda szerszeń? Jak wygląda pszczoła?

Osa, szerszeń, pszczoła i trzmiel – jak wyglądają?

Owady błonkoskrzydłe, na pierwszy rzut oka, są do siebie podobne – szczególnie dotyczy to tych gatunków, które można spotkać w Polsce. Błonkówki cechują się różną wielkością, mogą mierzyć od 0,21 mm do ponad 5 cm. Owady mają parę przezroczystych skrzydeł, odwłok (często w ubarwieniu czarno-żółtym, ze specyficznym wzorem w paski) oraz parę dużych oczu. Charakterystyczne dla tego typu owadów są czułki. Czasami ich długość jest większa niż długość całego owada. Zarówno szerszenie, jak i pszczoły, osy oraz trzmiele posiadają żądła.

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Których należy się obawiać? Sprawdź na kolejnych slajdach.

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Któ...

Osy i szerszenie – najbardziej agresywne z całej rodziny

Ze wszystkich wymienionych owadów zdecydowanie największy jest szerszeń. Jego długość waha od 17 do 35 mm. Najmniejsze są robotnice, a największa królowa. Owady te mają kolor żółto-brunato-czerwony. Bardzo charakterystyczny jest ich czarny wzór na odwłoku.

Szerszenie są największe z rodziny błonkowatych - mogą mieć ponad 30 mm długości.
Szerszenie są największe z rodziny błonkowatych - mogą mieć ponad 30 mm długości. Pixabay.com

Osa jest mniejsza od szerszenia (10-15 mm). Oba owady wyglądają jednak dość podobnie. Mają przewężony odwłok u nasady. Osy i szerszenie NIE są owłosione. Jeśli widzisz dużego owada, który nie ma specyficznego puszku na odwłoku, lepiej się odsuń. Użądlenie szerszenia jest bardzo bolesne.

Charakterystyczną cechą os jest to, że nie mają owłosienia.
Charakterystyczną cechą os jest to, że nie mają owłosienia. Pixabay.com

Pszczoła – mniejsza od osy i szerszenia, mniej puchata od trzmiela

Pszczoły są mniejsze od os i szerszeni. Zwykle mierzą ok. 7-18 mm. Większe od pszczół są trzmiele, które mogą mieć nawet do 30 mm. To, co odróżnia je od os i szerzeni to specyficzny puszek. Zarówno pszczoły, jak i trzmiele SĄ owłosione. Poza tym mają też dość grube nogi. Pszczoła jest nieco węższa od trzmiela, który wyglądem przypomina latającą owłosioną kulkę.

Pszczoły cechują się specyficznym puszkiem. Owady te są owłosione.
Pszczoły cechują się specyficznym puszkiem. Owady te są owłosione. pl.m.wikipedia.org/Maciej A. Czyzewski/CC BY-SA 4.0

Osa, szerszeń, pszczoła, trzmiel – użądlenie. Czy użądlenie jest groźne?

Zarówno użądlenie przez osę, jak i szerszenia, pszczołę lub trzmiela jest bardzo bolesne. Zwykle wiąże się z powstaniem obrzęków i zaczerwienień. Kiedy pierwszy ból ustąpi, miejsce użądlenia zaczyna swędzieć. U zdrowych dorosłych ludzi użądlenie przez owad błonkoskrzydły zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia. Niebezpieczne jest dla uczulonych. Nie wszyscy wiemy jednak o tym, że mamy alergię.

W przypadku użądlenia osoby uczulonej na jad może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi duże zagrożenie dla życia człowieka. Polega na natychmiastowej reakcji nadwrażliwości. Do głównych objawów wstrząsu anafilaktycznego należy zaliczyć:

 • świąd skóry, pokrzywkę, obrzęk warg i języka;
 • bladość skóry lub rumień;
 • potliwość;
 • duszność, suchy kaszel, nagłą chrypkę;
 • nudności, biegunkę, wymioty, bóle brzucha;
 • zawroty głowy;
 • spadek ciśnienia, utratę przytomności.

Zdecydowanie najbardziej dotkliwe jest użądlenie szerszenia (mają długie żądła, poza tym mogą żądlić kilkakrotnie).

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Których należy się obawiać? Sprawdź na kolejnych slajdach.

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Któ...

Osa, szerszeń, pszczoła i trzmiel – jak zachować się po ukąszeniu? Pierwsza pomoc

Pamiętaj, że pszczoły i trzmiele atakują rzadko. Jeśli już, zwykle robią to w obronie własnej. O wiele bardziej agresywne są szerszenie i osy. Potrafią użądlić bez konkretnego powodu.

Jeżeli dojdzie do użądlenia przez osę, szerszenia, pszczołę lub trzmiela, konieczne jest natychmiastowe usunięcie żądła. W przypadku osób, które nie są uczulone, nie trzeba wdrażać specjalnego leczenia. Zwykle ból można łagodzić za pomocą zimnych okładów. Warto też zastosować leki przeciwhistaminowe. Pomocna może się okazać maść sterydowa. Czasami konieczne jest użycie sterydowego leku przeciwzapalnego.

W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego po użądleniu, trzeba działać szybko. Jeśli jesteś świadkiem nagłej reakcji alergicznej po użądleniu przez szerszenia, pszczołę lub osę wykonaj następujące działania:

 1. Sprawdź stan dróg oddechowych, układu krążenia i świadomości poszkodowanego.
 2. Zadzwoń po pogotowie ratunkowe.
 3. Ułóż poszkodowanego na plecach (jeśli wymiotuje zastosuj pozycję boczną ustaloną).
 4. Podaj poszkodowanemu lek anafilaktyczny, jeśli taki posiada.
 5. Wykonaj resuscytację krążeniowo-oddechową, jeśli to konieczne.
 6. Monitoruj stan poszkodowanego aż do przyjazdu karetki.
Owady, które uprzykrzają życie latem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Osa, szerszeń, trzmiel czy pszczoła – jak wyglądają? Zobacz jak je odróżnić. Ta wiedza może Ci się przydać przy ukąszeniu - Gazeta Lubuska

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
hahhhaa
hahaha czemu zamiast osy jest zdjecie klecanki? hahahah
G
Gość
2019-07-05T14:28:35 02:00, Gość:

Szerszenie, pszczoły i osy są bardzo podobne....Kto pisze takie artykuły? Jakiś gimnazjalista dorabiający na wakacjach?

podobne, bo mają skrzydła...jak komary, muchy i bąki...itd itp. Może łączy je wspólna cecha... żądło. Chociaż nie chce mi się czytać, szreszonki też je pewnie mają ;) bo jeden mnie dziabnął w nogę, ale żądełka na pamiątkę nie zostawił.

G
Gość
Szerszenie, pszczoły i osy są bardzo podobne....Kto pisze takie artykuły? Jakiś gimnazjalista dorabiający na wakacjach?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie