Osada wokół placu Wolności będzie zabytkiem?

Wiesław Pierzchała
W terenie osady rękodzielników stoi m.in. pałac Biedermanna
W terenie osady rękodzielników stoi m.in. pałac Biedermanna Łukasz Sobieralski
Służby konserwatorskie wszczęły postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków dawnej osady rękodzielniczej Nowe Miasto, rozciągającej się wokół placu Wolności. Uczyniły to na wniosek stowarzyszenia Łódzka Przestrzeń.

Miłośnicy dawnej Łodzi podkreślają, że osada jest pierwszym planem zabudowania i zagospodarowania w Łodzi. Dlatego jest ona bardzo cennym układem urbanistycznym, który warto wpisać do rejestru i objąć pieczą służb konserwatorskich, tak aby nowe naniesienia i przekształcenia odbywały się za ich wiedzą i zgodą.

- Zbadamy, w jakim stopniu plan osady Nowe Miasto z 1823 r. został zrealizowany i co z owej realizacji przetrwało do naszych czasów - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - Dopiero po tej analizie podejmiemy decyzję. Do wyboru będziemy mieli trzy możliwości: wpisać do rejestru całą dawną osadę zgodnie z planem z 1823 r., wpisać jej część lub nie wpisywać wcale.

Konserwatorzy pochylą się nad częścią miasta wokół placu Wolności - ograniczoną ul. Zachodnią, Ogrodową, Północną, Kamińskiego, Uniwersytecką, Narutowicza, Piotrkowską i Próchnika.

Historia tego obszaru zaczęła się w 1820 r., gdy Rajmund Rembieliński, prezes Komisji Województwa Mazowieckiego, skontrolował Łódź pod kątem jej dalszego rozwoju. Raport z tej wizyty trafił na biurko namiestnika królewskiego Józefa Zajączka w Warszawie. W efekcie Łódź uzyskała status osady fabrycznej.

Do akcji wkroczył geometra Filip Viebig, który wytyczał granice przyszłego osiedla dla sukienników i rękodzielników, które - w przeciwieństwie do Starego Miasta znajdującego się na północ od rzeki Łódki - nazwano Nowym Miastem. Na potrzeby osady zajęto 256 ha gruntów, z czego 54 proc. stanowiły pola, a 30 proc. lasy.

Wytyczono ponad 200 placów budowlanych. Centralnym miejscem osady stał się ośmioboczny Nowy Rynek (plac Wolności), który z posesjami został ograniczony ulicami: Północną, Wschodnią, Zachodnią i Południową, czyli dzisiejszą ul. Rewolucji 1905 r. Wytyczono też nowe ulice rozdzielające ogrody. W ten sposób powstały ul. Średnia (dziś ul. Pomorska) i Podcegielniana (ul. Jaracza).

Obecnie na tym obszarze są tak cenne zabytki, jak Pałac Izraela Poznańskiego u zbiegu ul. Zachodniej i Ogrodowej, pałac Alfreda Biedermanna przy skrzyżowaniu ul. Północnej i Franciszkańskiej, rezydencja dawnego Miejskiego Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej oraz ratusz (dziś archiwum) na placu Wolności.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
ziom
Współczuję mieszkańcom...teraz nawet okna nie wymienicie bez zgody architekta
J
Jacek
Co to za zabytki ?. 19 wiek, śmiechu warte. Zaorać ,postawić nowe budownictwo. Szkoda teraz tych ludzi co tam mieszkają ,bez sanitariatów,wc, itp. Czym tu się szczycić , wstyd dla Łodzi.
R
Rufus
I znów red. Pierzchała tytułem mąci w głowach.
Klasycystyczny układ urbanistyczny Nowego Miasta, który dał początek nowej, przemysłowej Łodzi, JEST zabytkowy bez względu na to, czy ma ochronę prawną, czy nie.
L
Lodzman
Jeżeli "Centralnym miejscem osady stał się ośmioboczny Nowy Rynek (plac Wolności), który z posesjami został ograniczony ulicami: Północną, Wschodnią, Zachodnią i Południową" to żaden z wymienionych zabytków na pierwotnym terenie osady nie mieścił się (szczególnie, że nawet ten przy Ogrodowej stoi okrakiem nad granicznym strumieniem). A pomnik . No cóż. "Pan tu nie stał."
L
Lichwiarz
, bo potem tylko podpalenie zostanie jak w Ziemi obiecanej, a to nie jest takie proste w przypadku gołych ceglanych ścian.
L
Lichwiarz
, bo potem tylko podpalenie zostanie jak w Ziemi obiecanej, a to nie jest takie proste w przypadku gołych ceglanych ścian.
Dodaj ogłoszenie