Oscarowa "Ida" ma swoją gwiazdę w Alei Sławy na ulicy...

  Oscarowa "Ida" ma swoją gwiazdę w Alei Sławy na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Oscarowa "Ida" ma swoją gwiazdę w Alei Sławy na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Stanik

  Około godz. 16.16 rozpoczęło się na ulicy Piotrkowskiej oficjalne odsłonięcie gwiazdy dla twórców filmu "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Niestety, reżyser i odtwórczynie głównych ról nie pojawili się na wydarzeniu.
  W wydarzeniu wzięli za to udział: Piotr Dzięcioł, prezes studia Opus Film, które wyprodukowało "Idę", łódzcy aktorzy Mariusz Jakus (z Teatru im. Jaracza) i Marek Kasprzyk, a także montażysta Jarosław Kamiński, pedagog łódzkiej "filmówki", zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł 2014" właśnie za montaż "Idy" (w folderze rozdawanym podczas odsłonięcia gwiazdy, a informującym o wystawie poświęconej filmowi w Muzeum Kinematografii, można było przeczytać natomiast o montażyście Kamińskim, ale... Januszu).

  W wydarzeniu nie uczestniczyły niestety aktorki Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza, autorzy zdjęć Ryszard Lenczewski (pracuje właśnie nad zdjęciami w Izraelu) i Łukasz Żal, a także reżyser Paweł Pawlikowski. Pawlikowski, mimo nadziei dyrekcji Muzeum Kinematografii, nie pojawił się dotąd, by obejrzeć wystawę poświęconą filmowi.

  Obecny na wydarzeniu prof. Mariusz Grzegorzek, rektor "filmówki", zwrócił uwagę, że to wydarzenie bez precedensu, bowiem "Ida" to pierwszy polskim film pełnometrażowy nagrodzony Oscarem. Dlatego też gwiazdę w Alei Sławy dostali za jednym zamachem wszyscy jej twórcy.

  W tym miejscu trzeba dodać, że wcześniejsze polskie filmy (krótkometrażowe) nagrodzone Oscarami: "Tango" w reż. Zbigniewa Rybczyńskiego (nakręcone w Studiu Małych Form Se-Ma-For w Łodzi) nagrodzone w 1983 roku, a także "Piotruś i wilk" (Oscar w 2008 roku), którego jednym z producentów było studio Se-ma-for Produkcja Filmowa, takich gwiazd dotąd nie mają. Powstanie gwiazdy dla twórców "Idy" sfinansował łódzki urząd miasta.

  Gwiazda dla twórców "Idy" to kolejna w tym roku odsłonięta w Łódzkiej Alei Sławy. W kwietniu w ten sposób uhonorowany został scenograf, zdobywca Oscara, Alla Starski, który samodzielnie odsłonił swą gwiazdę. Z inicjatywą stworzenia dla niego gwiazdy wyszedł wtedy Teatr Powszechny. Fundatorem gwiazdy był wieloletni partner Teatru – Veolia (dawniej Dalkia).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sądzę,że

  zx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  należało podkreślić wyjątkowość tej nominacji i uhonorować twórców tego filmu gwiazdą Dawida.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BROŃMY POLSKI, byśmy nie stali się drugą Palestyną

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Wspólny mianownik to antypolonizm, antykatolicyzm i wrogość do patriotyzmu, wrogość do spraw polskich, wrogość do spraw narodowych i wrogość do prawdy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To Chazarzy fałszywi żydzi mordowali Polaków w Katyniu

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  A wszystko po to, aby zniszczyć, poddać erozji tradycyjne fundamenty stabilności narodowej i chrześcijańskiej, głównie właśnie religię katolicką i w ogóle chrześcijańską, a w nich tradycyjną...rozwiń całość

  A wszystko po to, aby zniszczyć, poddać erozji tradycyjne fundamenty stabilności narodowej i chrześcijańskiej, głównie właśnie religię katolicką i w ogóle chrześcijańską, a w nich tradycyjną moralność, rodzinę i harmonię międzypokoleniową.

  Na instytucje rodziny idą zacięte ataki ze wszystkich stron; m.in. poprzez usiłowanie legalizacji aborcji i feminizm mający odebrać kobiecie rolę matki, żony, westalki domowych ognisk. Skłócenie, antagonizowanie dzieci z rodzicami, rodziców z dziećmi, proklamowanie tzw. „praw dziecka”, odbieranie rodzicom wpływu na wychowanie, kult szkolnego „luzu”, obowiązkowe nauczanie o „seksie” i …homoseksualizmie jako czymś „naturalnym”.

  Niszczycielski pochód trwa już ponad trzydzieści lat, i stanowi ideologię „elit”. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/lista-zydow-w-polsce-zniewolonej-2013-11

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  „Stosunek Żydów do narodu polskiego opierał się zawsze na wielkim oszustwie” (s. 9)

  „Żydzi po większej części dochodzili do bogactw drogą nielegalną” (s. 10)

  „oszukiwanie Polaków nie płynęło...rozwiń całość

  „Stosunek Żydów do narodu polskiego opierał się zawsze na wielkim oszustwie” (s. 9)

  „Żydzi po większej części dochodzili do bogactw drogą nielegalną” (s. 10)

  „oszukiwanie Polaków nie płynęło wyłącznie z chęci wzbogacenia się, ale odgrywały tu rolę także względy ideowe” (s. 11)

  „[Żydzi] mają posiąść Polskę, a ponieważ Żydzi są i pozostaną narodem obcym, przeto zaczną nas usuwać z naszej ojczyzny.” (s. 15)

  „Za lat kilkadziesiąt będą stanowili połowę ludności, a jeszcze po jednym pokoleniu większość będzie po ich stronie i podówczas z nami koniec.” „[Żydzi] Stworzyli Ligę Narodów i rzeczywiście uciekli się pod jej opiekę” (s. 16)

  „Walka, rozgrywająca się dzisiaj o stworzenie Judeopolski nie posiada analogii w żadnym innym państwie na świecie, […] Musi więc przeciwstawić się żydostwu zbiorowa wola narodu polskiego.” (s. 22)

  „Nadszedł czas, głoszą syjoniści, do walki z Polską. Musimy usunąć „gojów” z ich ziemi, jak niegdyś Josue usunął Chananejczyków z ich rodzinnego Chanaan.

  Ziemia Lechów należy się nam. Tutaj założymy nowy Syjon, tutaj okażemy nową potęgę i zmusimy gojów i akumów, że złotej gwieździe Dawida kłaniać się będą. […[ Rozpoczęła się walka tu, gdzie jesteśmy najsilniejsi i gdzie mamy najlepsze widoki wygrania. Ziemia polska to nasz nowy Syjon !” zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stalin wybrał żydów do mordowania Polaków w Katyniu

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Niektórych nazwisk, które nie brzmią oryginalnie, jest wyjątkowo mała liczba, co może wskazywać dodatkowo na to, że jest to nazwisko dość „młode”, wymyślone po II wojnie światowej lub dane osoby o...rozwiń całość

  Niektórych nazwisk, które nie brzmią oryginalnie, jest wyjątkowo mała liczba, co może wskazywać dodatkowo na to, że jest to nazwisko dość „młode”, wymyślone po II wojnie światowej lub dane osoby o takim nazwisku są notowane w Polsce od tego okresu. W okresie wielkiego terroru, represji, depolonizacji, wywózek, eksterminacji i powszechnego ludobójstwa, zbrodniarze wyżsi rangą zawłaszczali nazwiska, mienie i majątki wywiezionych w głąb Rosji i zamordowanych Polaków, np. zbrodniarz znany jako Feliks Dzierżyński, zawłaszczył nazwisko, mienie i majątek Polaków – rodziny Dzierżyńskich wywiezionych na Sybir. Obok tej 6-o milionowej żydowskiej V kolumny, jest jeszcze wielka zgraja żydłactwa, żydolubów, wszelkiej maści żydofili i polonofobów, masonów, oraz wielka armia agentów, konfidentów, szpicli, kolaborantów i donosicieli, lewactwa i komunistów, SBeków, ZOMOwców, i ich rodzin, dzieci i wnuków … zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzecznik Muzeum Holocaustu: „Polacy współuczestniczyli w mordowaniu Żydów”

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Z pełną powagą, odpowiedzialnością i z przekonaniem stwierdzamy, że w Polsce nie istnieje polska inteligencja, nie istnieją polskie elity, ponieważ prawdziwie polska inteligencja zginęła, została...rozwiń całość

  Z pełną powagą, odpowiedzialnością i z przekonaniem stwierdzamy, że w Polsce nie istnieje polska inteligencja, nie istnieją polskie elity, ponieważ prawdziwie polska inteligencja zginęła, została wymordowana podczas II wojny światowej, (podczas okupacji, w części okupowanej przez Niemcy hitlerowskie przez zbrodniarzy niemieckich, a w części okupowanej przez Związek sowiecki przez żydobolszewickie hordy zbrodniarzy sowieckich, ukraińskich, litewskich i białoruskich), oraz w kolejnych latach, po wojnie, w okresie stalinizmu, przez żydokomunistycznych zbrodniarzy spod znaku NKWD, MBP, PPR, KBW, UB i SB, …owa „elita” zwana obecnie „inteligencją” to w ponad 90% żydzi i osoby pochodzenia żydowskiego,

  w Polsce, w brew kłamliwym informacjom sugerujacym 20 tysięczną mniejszość żydowską, co jest oczywistym kłamstwem – [chyba, …że liczone są tylko osoby w rządzie, w sejmie, na urzędach i decyzyjnych stanowiskach] – stanowczo twierdzimy, że według wieloletnich badań i obserwacji, liczba osób z pochodzeniem żydowskim wynosi obecnie w Polsce co najmniej 6 milionów osób [przypuszczamy, że żydostwa w Polsce, może być nawet połowa ludności Polski – redakcja polonica.net]. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Syjonistyczna mafia rządzi Polską, niszczy Ją i rozkrada

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  http://wolna-polska.pl/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BROŃMY POLSKI, byśmy nie stali się drugą Palestyną

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Ponad 800 lat wgryzania się żydostwa w polską ziemię i polski naród zrobiło swoje, bardzo wiele rodów, znanych i wielkich nazwisk „wielkich polaków” jest bardzo silnie skoligaconych z żydostwem, i...rozwiń całość

  Ponad 800 lat wgryzania się żydostwa w polską ziemię i polski naród zrobiło swoje, bardzo wiele rodów, znanych i wielkich nazwisk „wielkich polaków” jest bardzo silnie skoligaconych z żydostwem, i nie ma to absolutnie nic wspólnego z Polską ani z Polskością, a wszystko z żydostwem.

  Żydów w Polsce od wieków po dzień dzisiejszy cechowała nielojalność, polonofobia, dywersja, przestępczość i wręcz wroga i nienawistna postawa wobec Polaków, Polski i jej interesów. W dzisiejszej Polsce żydzi w stosunku do Polaków zachowują się w sposób demonstracyjnie pogardliwy – zamiast wdzięczności za wieki tolerancji odpłacają nam wprost fanatyczną nienawiścią.

  Zgoda na piastowanie przez nich znacznej części stanowisk, na których podejmowane są decyzje określające losy państwa i narodu, jest prostą drogą do zguby.

  Dlatego w tej nie mającej precedensu sytuacji zarzut „antysemityzmu” staje się coraz bardziej komplementem.

  To sami żydzi sprawili, ze każdy Polak ma dzisiaj do wyboru: albo zostać „antysemitą”, albo volksdeutsch’em i złotrzoną, sprzedajną łachudrą. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  „Wypierdolimy Polaków i sami będziemy rządzić”

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  http://wolna-polska.pl/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ważne były to wybory dla złodziei i diaspory

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  http://wolna-polska.pl/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo