Oscarowa "Ida" ma swoją gwiazdę w Alei Sławy na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Około godz. 16.16 rozpoczęło się na ulicy Piotrkowskiej oficjalne odsłonięcie gwiazdy dla twórców filmu "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Niestety, reżyser i odtwórczynie głównych ról nie pojawili się na wydarzeniu.

W wydarzeniu wzięli za to udział: Piotr Dzięcioł, prezes studia Opus Film, które wyprodukowało "Idę", łódzcy aktorzy Mariusz Jakus (z Teatru im. Jaracza) i Marek Kasprzyk, a także montażysta Jarosław Kamiński, pedagog łódzkiej "filmówki", zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł 2014" właśnie za montaż "Idy" (w folderze rozdawanym podczas odsłonięcia gwiazdy, a informującym o wystawie poświęconej filmowi w Muzeum Kinematografii, można było przeczytać natomiast o montażyście Kamińskim, ale... Januszu).

W wydarzeniu nie uczestniczyły niestety aktorki Agata Trzebuchowska i Agata Kulesza, autorzy zdjęć Ryszard Lenczewski (pracuje właśnie nad zdjęciami w Izraelu) i Łukasz Żal, a także reżyser Paweł Pawlikowski. Pawlikowski, mimo nadziei dyrekcji Muzeum Kinematografii, nie pojawił się dotąd, by obejrzeć wystawę poświęconą filmowi.

Obecny na wydarzeniu prof. Mariusz Grzegorzek, rektor "filmówki", zwrócił uwagę, że to wydarzenie bez precedensu, bowiem "Ida" to pierwszy polskim film pełnometrażowy nagrodzony Oscarem. Dlatego też gwiazdę w Alei Sławy dostali za jednym zamachem wszyscy jej twórcy.

W tym miejscu trzeba dodać, że wcześniejsze polskie filmy (krótkometrażowe) nagrodzone Oscarami: "Tango" w reż. Zbigniewa Rybczyńskiego (nakręcone w Studiu Małych Form Se-Ma-For w Łodzi) nagrodzone w 1983 roku, a także "Piotruś i wilk" (Oscar w 2008 roku), którego jednym z producentów było studio Se-ma-for Produkcja Filmowa, takich gwiazd dotąd nie mają. Powstanie gwiazdy dla twórców "Idy" sfinansował łódzki urząd miasta.

Gwiazda dla twórców "Idy" to kolejna w tym roku odsłonięta w Łódzkiej Alei Sławy. W kwietniu w ten sposób uhonorowany został scenograf, zdobywca Oscara, Alla Starski, który samodzielnie odsłonił swą gwiazdę. Z inicjatywą stworzenia dla niego gwiazdy wyszedł wtedy Teatr Powszechny. Fundatorem gwiazdy był wieloletni partner Teatru – Veolia (dawniej Dalkia).

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zx
należało podkreślić wyjątkowość tej nominacji i uhonorować twórców tego filmu gwiazdą Dawida.
G
Gość
Wspólny mianownik to antypolonizm, antykatolicyzm i wrogość do patriotyzmu, wrogość do spraw polskich, wrogość do spraw narodowych i wrogość do prawdy.
G
Gość
A wszystko po to, aby zniszczyć, poddać erozji tradycyjne fundamenty stabilności narodowej i chrześcijańskiej, głównie właśnie religię katolicką i w ogóle chrześcijańską, a w nich tradycyjną moralność, rodzinę i harmonię międzypokoleniową.

Na instytucje rodziny idą zacięte ataki ze wszystkich stron; m.in. poprzez usiłowanie legalizacji aborcji i feminizm mający odebrać kobiecie rolę matki, żony, westalki domowych ognisk. Skłócenie, antagonizowanie dzieci z rodzicami, rodziców z dziećmi, proklamowanie tzw. „praw dziecka”, odbieranie rodzicom wpływu na wychowanie, kult szkolnego „luzu”, obowiązkowe nauczanie o „seksie” i …homoseksualizmie jako czymś „naturalnym”.

Niszczycielski pochód trwa już ponad trzydzieści lat, i stanowi ideologię „elit”.
G
Gość
„Stosunek Żydów do narodu polskiego opierał się zawsze na wielkim oszustwie” (s. 9)

„Żydzi po większej części dochodzili do bogactw drogą nielegalną” (s. 10)

„oszukiwanie Polaków nie płynęło wyłącznie z chęci wzbogacenia się, ale odgrywały tu rolę także względy ideowe” (s. 11)

„[Żydzi] mają posiąść Polskę, a ponieważ Żydzi są i pozostaną narodem obcym, przeto zaczną nas usuwać z naszej ojczyzny.” (s. 15)

„Za lat kilkadziesiąt będą stanowili połowę ludności, a jeszcze po jednym pokoleniu większość będzie po ich stronie i podówczas z nami koniec.” „[Żydzi] Stworzyli Ligę Narodów i rzeczywiście uciekli się pod jej opiekę” (s. 16)

„Walka, rozgrywająca się dzisiaj o stworzenie Judeopolski nie posiada analogii w żadnym innym państwie na świecie, […] Musi więc przeciwstawić się żydostwu zbiorowa wola narodu polskiego.” (s. 22)

„Nadszedł czas, głoszą syjoniści, do walki z Polską. Musimy usunąć „gojów” z ich ziemi, jak niegdyś Josue usunął Chananejczyków z ich rodzinnego Chanaan.

Ziemia Lechów należy się nam. Tutaj założymy nowy Syjon, tutaj okażemy nową potęgę i zmusimy gojów i akumów, że złotej gwieździe Dawida kłaniać się będą. […[ Rozpoczęła się walka tu, gdzie jesteśmy najsilniejsi i gdzie mamy najlepsze widoki wygrania. Ziemia polska to nasz nowy Syjon !”
G
Gość
Niektórych nazwisk, które nie brzmią oryginalnie, jest wyjątkowo mała liczba, co może wskazywać dodatkowo na to, że jest to nazwisko dość „młode”, wymyślone po II wojnie światowej lub dane osoby o takim nazwisku są notowane w Polsce od tego okresu. W okresie wielkiego terroru, represji, depolonizacji, wywózek, eksterminacji i powszechnego ludobójstwa, zbrodniarze wyżsi rangą zawłaszczali nazwiska, mienie i majątki wywiezionych w głąb Rosji i zamordowanych Polaków, np. zbrodniarz znany jako Feliks Dzierżyński, zawłaszczył nazwisko, mienie i majątek Polaków – rodziny Dzierżyńskich wywiezionych na Sybir. Obok tej 6-o milionowej żydowskiej V kolumny, jest jeszcze wielka zgraja żydłactwa, żydolubów, wszelkiej maści żydofili i polonofobów, masonów, oraz wielka armia agentów, konfidentów, szpicli, kolaborantów i donosicieli, lewactwa i komunistów, SBeków, ZOMOwców, i ich rodzin, dzieci i wnuków …
G
Gość
Z pełną powagą, odpowiedzialnością i z przekonaniem stwierdzamy, że w Polsce nie istnieje polska inteligencja, nie istnieją polskie elity, ponieważ prawdziwie polska inteligencja zginęła, została wymordowana podczas II wojny światowej, (podczas okupacji, w części okupowanej przez Niemcy hitlerowskie przez zbrodniarzy niemieckich, a w części okupowanej przez Związek sowiecki przez żydobolszewickie hordy zbrodniarzy sowieckich, ukraińskich, litewskich i białoruskich), oraz w kolejnych latach, po wojnie, w okresie stalinizmu, przez żydokomunistycznych zbrodniarzy spod znaku NKWD, MBP, PPR, KBW, UB i SB, …owa „elita” zwana obecnie „inteligencją” to w ponad 90% żydzi i osoby pochodzenia żydowskiego,

w Polsce, w brew kłamliwym informacjom sugerujacym 20 tysięczną mniejszość żydowską, co jest oczywistym kłamstwem – [chyba, …że liczone są tylko osoby w rządzie, w sejmie, na urzędach i decyzyjnych stanowiskach] – stanowczo twierdzimy, że według wieloletnich badań i obserwacji, liczba osób z pochodzeniem żydowskim wynosi obecnie w Polsce co najmniej 6 milionów osób [przypuszczamy, że żydostwa w Polsce, może być nawet połowa ludności Polski – redakcja polonica.net].
G
Gość
Ponad 800 lat wgryzania się żydostwa w polską ziemię i polski naród zrobiło swoje, bardzo wiele rodów, znanych i wielkich nazwisk „wielkich polaków” jest bardzo silnie skoligaconych z żydostwem, i nie ma to absolutnie nic wspólnego z Polską ani z Polskością, a wszystko z żydostwem.

Żydów w Polsce od wieków po dzień dzisiejszy cechowała nielojalność, polonofobia, dywersja, przestępczość i wręcz wroga i nienawistna postawa wobec Polaków, Polski i jej interesów. W dzisiejszej Polsce żydzi w stosunku do Polaków zachowują się w sposób demonstracyjnie pogardliwy – zamiast wdzięczności za wieki tolerancji odpłacają nam wprost fanatyczną nienawiścią.

Zgoda na piastowanie przez nich znacznej części stanowisk, na których podejmowane są decyzje określające losy państwa i narodu, jest prostą drogą do zguby.

Dlatego w tej nie mającej precedensu sytuacji zarzut „antysemityzmu” staje się coraz bardziej komplementem.

To sami żydzi sprawili, ze każdy Polak ma dzisiaj do wyboru: albo zostać „antysemitą”, albo volksdeutsch’em i złotrzoną, sprzedajną łachudrą.
G
Gość
Eliminacja żydo-rządów jest żywotną koniecznością dla przetrwania polskiego narodu i państwa. Musimy odbudować narodową świadomość polityczną i dojrzeć w końcu do polskiej, narodowej samoorganizacji, która nie może i nie powinna szukać oparcia w antypolskiej, antynarodowej instytucji Kościoła. Kościół także i w tych wyborach, nawołując do uczestnictwa w nich, kolejny raz udowodnił, że stoi po stronie syjonistycznego okupanta.
G
Gość
„Czy Pan chciałby pominąć fakt, że Żydzi rosyjscy, niemieccy i amerykańscy prowadzą od początku wojny kampanię oszczerczą przeciw Polakom, oskarżając ich o masakrowanie Żydów w czasie, w którym żadną miarą nie było pogromów urządzanych przez Polaków, natomiast były pogromy w Rosji.

Czyż Pan zapomniał o orgii kłamstw i kalumnii, kiedy to Żydzi usiłowali wykazać światu, że Polska nie zasłużyła sobie na niepodległość? Czyż pan przypuszcza, że takie „przyjacielskie” przysługi oddawane Polsce przez Żydów, w czasie gdy ta pierwsza rwała więzy długo­trwałej niewoli, mogły podnieść uczucie sympatii Polaków względem Żydów?

A czy nie słyszał Pan nigdy o żydowskich lichwiarzach i spekulantach w Polsce, którzy sprzedawali środki spożywcze Austriakom i Niemcom, pozbawiając kraj resztek pożywienia?

Naród Polski przechowa dla przyszłych pokoleń i powtarzać będzie Żydom słowa Natana Straussa, że im szybciej nadejdzie dla Polski godzina nędznego końca, tym bardziej on i jego zwolennicy radować się będą.”
G
Gość
Z całą pewnością frekwencja w wyborach prezydenckich w I i II turze została sfałszowana. Bo cóż oznacza frekwencja w okolicy 50%? Oznacza, że co drugi uprawniony do głosowania wziął udział w wyborach. Czy tak było faktycznie wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, po swojej rodzinie i sąsiadach.
Zastanawiające jest także i to, że wielkość frekwencji wyborczej jest zbliżona we wszystkich województwach – ?a) czy jest możliwy taki rozkład politycznych sympatii Polaków (przecież na Śląsku i Pomorzu całkowicie zniszczono przemysł – a przez ostanie 8 lat robiła to PO),

b) czy odzwierciedla on rzeczywiste głosy Polaków, czy raczej mniejszości narodowych – a byłoby to równoznaczne z fałszowaniem wyborczej frekwencji,

c) czy nie jest to przygotowywanie Polaków na przyszły podział Polski zgodny z prezentowaną mapką (podział pokrywa się z żydowsko-masońskimi żądaniami z roku 1918 i z 1945)

Wyniki I tury wyborów zostały podane w żydo-mediach na 10 minut przed zamknięciem lokali wyborczych. Dlaczego po II turze wyborów było to możliwe dopiero godzinę po zamknięciu lokali wyborczych? Czym była spowodowana ta zwłoka? Chociaż obserwując kandydata PO, B.Komorowskiego – a nie ma on gęby pokerzysty – było już wcześniej wiadomo, że ponownie prezydentem raczej nie zostanie.
A może do chwili ogłoszenia wyników trwały w sanhedrynie (żydowska Fundacja S.Batorego) nieustające targi, kto ma zostać prezydentem III Żydo-RP? Decydujący głos należał z pewnością do Międzynarodowego Żyda z Waszyngtonu i to on podjął ostateczną decyzję.
Powyższa hipoteza jest wielce prawdopodobna. Dzisiejsze żydo-media, w tym zagraniczne, donoszą, że po wyborze kandydata PiS, A.Dudy, na prezydencki stolec należy się spodziewać zdecydowanej, radykalnej polityki III Żydo-RP wobec Kremla. A czyż nie takiej polityki chce Międzynarodowy Żyd z Waszyngtonu?

Na nic się zdały nawoływania Komorowskiego do zakładania baz NATO w Polsce i poklepywania z żydowskim złodziejem i bandytą z Ukrainy, Poroszenką.
Na nic się zdały zapewnienia szefa MSZ, G.Schetyny, że Polska w pełni popiera zawarcie między USA i UE umowy o wspólnej przestrzeni wolnego handlu itp., itd., nie wyłączając jego gwarancji dla Żydów złupienia Polski na 65 mld $ USA.
PO jest partią żydostwa „europejskiego” i realizuje interesy Międzynarodowego Żyda z Waszyngtonu w wymaganym przez niego zakresie, ale bez nadmiernego entuzjazmu – a więc przeciwnie niż PiS, partii reprezentującej interesy żydostwa „anglosaskiego”.
W sytuacji rosnącego napięcia miedzy USA a Rosją i dążenia USA do rozszerzenia ukraińskiej wojny na państwa UE, zwłaszcza na kraje słowiańskie, MŻ postawił na przedstawiciela radykalnych syjonistów, na PiS i na A.Dudę.

Czego można się spodziewać po jesiennych wyborach do kne-sejmu?

Oczywiste jest, że PO po ośmiu latach żydo-rządów degenerujących państwo powinna przegrać wybory. Wielkość przegranej będzie zależała od tego, kto zostanie szefem PO. Wiele wskazuje, że będzie nim Schetyna – lub Komorowski sterowany przez Schetynę.
(W tym kontekście warto się zastanowić, czy wyjęcie z PO D.Tuska i usadowienie na unijnym stolcu bez jakiegokolwiek znaczenia politycznego nie było podyktowane dążeniem MŻ do osłabienia PO i umożliwienia żydo-rządów PiS – ?)
Żydostwo „europejskie”, czyli PO będzie próbowało zablokować rządy PiS. Stad pomysł wprowadzenia JOW, które wyeliminują takie partie jak PSL, SLD – ewentualnych koalicjantów PiS po przegraniu wyborów przez PO.
Do kne-sejmu może się natomiast dostać przyszłe ugrupowanie P.Kukiza (lansował JOW w interesie PO – G.Schetyny), które będzie naturalnym koalicjantem PO (zakładam, że nazwa PO się utrzyma nadal).
Prezentowana mapa pokazuje, że żydostwo „europejskie” (PO) ma poparcie w 9 województwach, a żydostwo „anglosaskie”, czyli radykalni syjoniści (PiS) tylko w 7 województwach. Przyszłe ugrupowanie Kukiza będzie w znacznie większym stopniu odbierało głosy PiS (przeciwników PO) niż samej PO. Tak więc, nie można wykluczyć, że przyszły żydo-rząd po jesiennych wyborac
G
Gość
no i już wiemy gdzie mieszkamy w żydolandii ,teraz będą nas opluwać i oczerniać przed całym światem
D
DrHouse
Zwracacie uwagę na wpadkę w folderze a sami robicie to samo!
u
uhu
spoko, przynajmniej będę miał gdzie pluć
z
zorientowany
zniknie gwiazda pedofila Żyda z francuskim obywatelstwem?
Dodaj ogłoszenie