Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle Wzniesień Łódzkich rozmawia ze Strykowem w sprawie odłączenia się od Łodzi

Marcin Darda
Marcin Darda
Rada Miejska Łodzi w środę zajmie się projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Wzniesień Łódzkich i wszystko wskazuje na to, że zostanie uchwalony, choć mieszkańcy oprotestowują go od sierpnia. Dlatego rozpoczęli zbiórkę podpisów za administracyjnym odłączeniem się od ŁodziCZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Rada Miejska Łodzi w środę zajmie się projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Wzniesień Łódzkich i wszystko wskazuje na to, że zostanie uchwalony, choć mieszkańcy oprotestowują go od sierpnia. Dlatego rozpoczęli zbiórkę podpisów za administracyjnym odłączeniem się od ŁodziCZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Rada Miejska Łodzi w środę zajmie się projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Wzniesień Łódzkich i wszystko wskazuje na to, że zostanie uchwalony, choć mieszkańcy oprotestowują go od sierpnia. Dlatego rozpoczęli zbiórkę podpisów za administracyjnym odłączeniem się od Łodzi

Protesty mieszkańców osiedla Wzniesień Łódzkich trwają od sierpnia, blokowali już ulicę Strykowską, manifestowali także przed siedzibą magistratu. Przyczyna jest tylko jedna: projekt planu zagospodarowania dla ich osiedla, który, jak twierdzą, doprowadzi do tego, że nie będą mogli zabudowywać swych działek, a w niejednym przypadku również modernizować już budynków już istniejących, przez co ich działki drastycznie stracą na wartości. W drugiej połowie września wszystko wskazywało na to, że między Urzędem Miasta Łodzi a mieszkańcami osiedla może dojść do zażegnania konfliktu i kompromisu. Na spotkanie z nimi wybrał się wiceprezydent Adam Pustelnik. Propozycja miasta opierała się przede wszystkim - jak to skomunikowano - ochronie otuliny Lasu Łagiewnickiego i przed "patodeweloperką". Mieszkańcy mieli mieć możliwość budowania przy ulicach, do 100 m. w głąb liczących nawet 1 km. długości działek. Miasto chce się w ten sposób chronić przed "niekontrolowanym rozlewem".

"Celem jest zablokowanie patodeweloperki i uniemożliwienie zabudowywania pól, które wymusiłoby doprowadzenie tam całej infrastruktury (komunikacji, szkół) i zmianę charakteru otuliny" - brzmiał komunikat.

Tyle, że argument z "patodeweloperką" tylko mieszkańców zirytował, bo jak komentowali, "urzędnicy sami ten problem napędzają w innych częściach Łodzi". Ale istotnym okazało się co innego. Otóż okazało się, że plany powstają na studium uwarunkowań, które "ma wady i powinno zostać zaktualizowane", co miał przyznać w rozmowach z mieszkańcami wiceprezydent Pustelnik, a dla mieszkańców problemem nie do przyjęcia jest wadliwa skala obszaru dopuszczającego zabudowę na jednej z map. Apelowali, by planu nie głosować przed zmianą studium, ale miasto było w stanie obiecać tę zmianę po uchwaleniu planu, w co mieszkańcy nie wierzą. Zaś na spotkaniu komisji planowania przestrzennego i architektury w ostatni piątek (15 października) projekt zaopiniowano pozytywnie większością głosów 5 do 3.

- To głosowanie nam udowodniło, że w zasadzie nie mamy w Łodzi czego szukać, choć ostania nadzieja tkwi jeszcze w wojewodzie do którego będziemy wnosić o unieważnienie planu, bo nie ma już wątpliwości, że on przejdzie - mówi Adam Borkowski, jeden z przedstawicieli mieszkańców. - Rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów za odłączeniem się od Łodzi przyłączeniem do gminy Stryków, jesteśmy zresztą po wstępnych rozmowach z burmistrzem Strykowa i radnymi, są bardzo zainteresowani.

W środę o godz. 11 w czasie sesji Rady Miejskiej pod UMŁ odbędzie się kolejny protest mieszkańców. Na osiedlu Wzniesień Łódzkich mieszka około 1,6 tys. ludzi.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki