Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiem osób poniosło śmierć walcząc o wolną Łódź w listopadzie 1918 roku

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
archiwum Dziennika Łódzkiego
Osiem osób poniosło śmierć walcząc o wolną Łódź w listopadzie 1918 roku. Rozmowa z dr Tadeuszem Bogaleckim, łódzkim historykiem.

W Łodzi jest wiele miejsc upamiętniających 11 listopada 1918 roku?
Jest kilka. To przede wszystkim miejsca, gdzie polegli uczestnicy walki zbrojnej w tamtych dniach. Jedno z nich to pamiątkowa tablica na Placu Wolności. Tam doszło do potyczki między członkami Polskiej Organizacji Wojskowej, a niemieckim patrolem. Niemcy zaczęli strzelać. Zginęło czterech Polaków. W tym kapitan Bukowski, który był dowborczykiem. Kolejne miejsce znajduje się przy Dworcu Łódź Fabryczna.

Co tam się wydarzyło?
Doszło do potyczki między oddziałem Narodowego Związku Robotniczego, gdzie działał m.in. Bronisław Sałaciński. Jego członkowie próbowali z zaskoczenia zaatakować dworzec. Zaczęła się strzelanina. Sałaciński został ranny. Polacy uciekali w kierunku ul. Narutowicza, obecną POW. Niemcy dopadli rannego Sałacińskiego i zabili go bagnetami. Trzecie miejsce pamięci jest przy al. Kościuszki. Na budynku dawnego banku polskiego znajduje się tablica poświęcona Stefanowi Linke.

Kim on był?
To podchorąży POW. Jego ojciec był ewangelickim pastorem. Członkowie POW ze Stefanem Linke próbowali zająć niemiecki posterunek. Niemcy to zauważyli. Postrzelili Stefana Linke, który zmarł po kilku dniach. A na placu Jana Pawła II jest tablica poświęcona Polakom biorącym udział w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 roku.

Ile osób brało udział w Łodzi w rozbrajaniu Niemców?
Około 1200 osób. Zginęło osiem. Teraz oprowadzając wycieczkę po Łodzi jestem przy u;. Żeligowskiego 7/9. Stacjonował tu niemiecki oddział, który nie poddał się agitacji Niemieckiej Rady Żołnierskiej. Chciał wyjechać z Łodzi z bronią. Członkowie Polskiej Siły Zbrojnej zaatakowali ten budynek. Ciężko ranny został podporucznik Dobrowolski. Zmarł dopiero w grudniu 1918 roku i został pochowany na cmentarzu na Zarzewie. Potem w tym budynku stacjonował 28 Pułk Strzelców Kaniowskich, a dziś należy do Uniwersytetu Medycznego.

Kiedy Łódź była wolna?

Całkowicie od Niemców dopiero 20 listopada. Wtedy odjechał z Łodzi ostatni transport rozbrojonych żołnierzy niemieckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki