MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ósmoklasiści przed egzaminami. Od 14 maja będą zdawać po kolei polski, matematykę i język obcy FOTO FILM

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek, 14 maja, uczniowie klas ósmych rozpoczynają trzydniowe egzaminy. W całym województwie łódzkim przystępuje do nich 13659 uczniów (w tym w samej Łodzi - 3899). W gronie zdających jest 745 dzieci z Ukrainy oraz 212 dzieci z innych krajów.

Rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty

Od wtorku, 14 maja 2024 w łódzkich szkołach podstawowych, tak samo jak w całej Polsce, rozpoczną się egzaminy dla ósmoklasistów. Potrwają trzy dni.
Młodzież kolejno przystępować będzie do:

  • języka polskiego - we wtorek 14 maja,
  • matematyki - w środę 15 maja oraz
  • języków obcych - w czwartek 16 maja. Do wyboru uczniowie mają: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski oraz włoski i musi to być język, którego uczą się obowiązkowo na lekcjach w szkole.

Każdy z egzaminów rozpoczynać się będzie o godzinie 9. Na rozwiązanie testu z języka polskiego uczniowie dostają 120 minut, z matematyki - 100, a z języka obcego - 90. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie można go jednak nie zdać. Uczniom jednak bardzo zależy na jak najwyższych wynikach, ponieważ są one brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Ważne są szczególnie w tych szkołach, do których zwykle jest najwięcej chętnych. O przyjęciu lub nie może decydować dosłownie jeden punkt. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 3 lipca.

-Do egzaminu w tym roku przystąpią dwie klasy ósme - 43 osoby - mówi Michał Różański, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Łodzi. - Mamy w tej grupie dzieci z Ukrainy i Gruzji.

W Szkole Podstawowej nr 152 do pisania zasiądzie tylko jedna klasa uczniów.

-Choć uczniów jest niewielu, musimy dla nich powołać aż 8 komisji - opowiada Aneta Stankiewicz, dyrektor SP 152. - W tej grupie mamy dzieci ukraińskie, cudzoziemskie, dzieci z dostosowaniami i stąd taka sytuacja.

W całym województwie łódzkim do egzaminów z języka polskiego oraz matematyki przystąpi - według deklaracji złożonych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi - 13659 uczniów, w tym w samej Łodzi - 3899. W gronie zdających jest 745 dzieci z Ukrainy, w tym w Łodzi - 377 oraz 212 dzieci z innych krajów, w tym w Łodzi - 149.
Spośród języków obcych najpopularniejszy wśród uczniów jest oczywiście angielski - zamierza go zdawać 13208 uczniów w Łódzkiem, w tym 3743 w Łodzi. Ale zdawane będą także: język rosyjski (wybrany przez 332 osoby w Łódzkiem, w tym 126 w Łodzi), niemiecki (wybrany przez 113 osób w Łódzkiem, w tym 26 w Łodzi), hiszpański (wybrany przez 5 osób w Łódzkiem, w tym 4 w Łodzi) oraz francuski (wybrany przez 1 osobę w Łódzkiem).

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ósmoklasiści przed egzaminami. Od 14 maja będą zdawać po kolei polski, matematykę i język obcy FOTO FILM - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki