18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ósmy cud świata w Łodzi! Niezwykła wystawa [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mijas
Od środy przez najbliższe dwa miesiące w Experymentarium w Manufakturze będzie można oglądać wystawę "Chiński Smok i Armia Terakotowa Cesarza Qin". Armia Terakotowa cesarza Qin jest uważana za ósmy cud świata.

Chiny kojarzą się zwykle z kilkoma symbolicznymi zjawiskami, czy przedmiotami, na przykład chińską porcelaną, smokiem, Wielkim Murem, znakami, horoskopem, jedzeniem i chyba najpopularniejszym napisem na świecie "Made in China". Ale oprócz chińskiego muru (jednego z "Siedmiu nowych cudów świata", według listy Unesco z 2007 roku) w Państwie Środka znajduje się jeszcze jeden... zwany "Ósmym cudem świata".

W latach 70-tych ubiegłego wieku odkryto bowiem Armię Terakotową cesarza Qin. Na terenie prowincji Shaanxi odnaleziono zakopaną pod ziemią armię 8 tysięcy naturalnej wielkości wojowników wykonanych z wypalonej gliny, którzy mieli towarzyszyć swemu władcy w zaświatach. W 1987 roku znalezisko wpisano na listę światowego dziedzictwa Unesco.

O ile chińskiego smoka łatwo można sobie wyobrazić, to chyba Armię Terakotową już trudniej. Dlatego organizatorzy postanowili przybliżyć łodzianom obraz Chin współczesnych, ale też tradycje, kulturę, sztukę i historię tego kraju.

Dzięki temu na terenie centrum nauki zobaczymy 60 replik figur wojowników cesarza Qin, wykonanych z tego samego materiału. Podobnie jak w przypadku oryginalnej Armii Terakotowej i tutaj każdy z nich wyglądać będzie inaczej. Różnić ich będą stroje, fryzury, pozy, mimika twarzy.

Na ich czele stanie pierwszy cesarz Chin. Zobaczymy także repliki rydwanów, figury koni, czy cmentarzysko. Uzupełnieniem będą fotografie współczesnych Chin, różnorodne kolorystycznie stroje mniejszości ludowych, broń, ceramika i oczywiście "prawdziwy" chiński smok.

Ale to jeszcze nie wszystko. Na najmłodszych zwiedzających czekają dodatkowe atrakcje - chińskie malowanki, a wśród nich do pomalowania maski, wachlarze, figurki. Dodatkowo przewidziano kurs kaligrafii. Nie zapomniano także o Wielkim Murze Chińskim, którego fragment będzie jedną z ważniejszych części wystawy.

Wystawa oficjalnie jest już dostępna dla zwiedzających, jednak jej otwarcie zaplanowano na 29 grudnia. Bilety w cenie 13 zł od poniedziałku do piątku i 16 zł w weekendy. Experymentarium czynne w godz. 10-22.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki