Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobno, czyli razem - festiwal Retroperspektywy pyta o nasze dystansowanie się

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy rozpocznie się w Łodzi w piątek 21 sierpnia. Wydarzenie zainauguruje pokaz instalacji performatywnej „Schulz: Skrawki” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, do niedawna dyrektora łódzkiego Teatru Pinokio.

Widowisko „Schulz: Skrawki” jest wprowadzeniem w tegoroczny festiwal, ale jednocześnie zapowiedzią gotowości teatru do przebudzenia po zamrożeniu kultury w okresie pandemii. W zamkniętej przestrzeni szóstka performerów, rozstawionych w odpowiedniej odległości i działających symultanicznie, przedstawi skrawki opowieści w metaforyczny sposób odwołujących się do własnych doświadczeń, najdawniejszych wspomnień, źródeł indywidualnego postrzegania rzeczywistości. Pomiędzy artystów zaproszeni zostaną widzowie, którzy niepozbawieni bagażu społecznej izolacji będą krążyć od zdarzenia do zdarzenia, samodzielnie wybierać trasę wędrówki oraz przyglądać się lub wchodzić w interakcję z tym, co zaobserwowane. Teatr, szukając nowych ścieżek, wydobywa się z przymusowego uśpienia, my z ostrożnością możemy w tym uczestniczyć. Czy naprawdę jesteśmy spragnieni ponownego spotkania? Premierowa instalacja i festiwal organizowany przez Teatr Chorea pragną postawić nas przed bardzo ważnymi i aktualnymi pytaniami.

Konrad Dworakowski sięgnął po teksty Brunona Schulza- fragmenty „Sanatorium pod klepsydrą” i „Republiki marzeń”, zestawiając „skrawki”, ale też planując przygotowanie pełnowymiarowego przedstawienia (praca ma się rozpocząć jesienią).

- Między słowami Schulza szukamy inspiracji do opowiadania o nas samych - podkreśla artysta. - Zapraszamy przy tym widzów, by stali się współuczestnikami wydarzenia, by ich wrażliwość i uwaga podążały za tym, co im najbliższe. To, co w relacji z widzem jest dla nas istotne, to danie mu pretekstu do tworzenia własnych narracji, wywołania osobistych skojarzeń.

„Skrawki” spektaklu tworzyć będą aktorzy Teatru Chorea: Janusz Adam Biedrzycki, Joanna Chmielecka, Michał Jóźwik, Majka Justyna, Małgorzata Lipczyńska, Tomasz Rodowicz. Muzycznie instalację oprawił Paweł Odorowicz. Scenografię według projektu Konrada Dworakowskiego wykonali Jacek Szumacher, Adam Galicki i Anna Adamiak, odpowiedzialna też za kostiumy. Premierowe pokazy w najbliższy piątek - od godz. 18.30, 19 i 19.30. Całość będzie również prezentowana online.

Tegoroczna, dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 i online, pod hasłem „Ciało/Pamięć/Historia”. Wydarzenie, jak podkreślają organizatorzy, ma formę przeglądu teatralnego i prezentuje „najatrakcyjniejsze zjawiska teatralne, definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów”. Program obejmuje 18 wydarzeń, w tym m.in. spektakl „Dionizos 360” Pawła Passiniego czy „All I can manage, more than I could” grupy Earthfall z Wielkiej Brytanii.

- Działamy w warunkach społecznej izolacji, a tworzenie dla widzów, których nie ma, jest trudne. Przyjęliśmy jednak wyzwanie i pytamy, jak dotknąć widza po drugiej stronie ekranu i w jaki sposób rozmawiać z nim o rzeczach ważnych - mówi Tomasz Rodowicz, dyrektor festiwalu.

Program pierwszego weekendu festiwalu:

21 sierpnia, piątek - g. 18 Otwarcie Festiwalu (scena plenerowa i live stream);g. 18.30, 19, 19.30 premiera instalacji performatywnej „Schulz: Skrawki” Teatr Chorea/Konrad Dworakowski (Art_Inkubator w Fabryce Sztuki); g. 21 koncert zespołu William’s Things (scena plenerowa i live stream)

22 sierpnia, sobota - g. 16 projekcja filmu „Pieśń pamięci”, reż. Nathalie Rossetti/Turi Finocchiaro (Art_Inkubator i online);g. 19 spektakl „Czy mnie kochałeś, tato?”, Teatr Złote Wrota z Kijowa (Art_Inkubator i online)

23 sierpnia, niedziela - g. 16 projekcja filmu „Koniec pieśni”, reż. Piotr Borowski (Art_Inkubator i online); g. 19 spektakl „W zawieszeniu” (nagrywany na żywo), Monika Wachowicz/Arti Grabowski (Art_Inkubator), g. 19.30 projekcja spektaklu „Salto mortale”, Majka Justyna/Joanna Jaworska-Maciaszek/Teatr Chorea (Art_Inkubator i online). Międzynarodowy Festiwal Retroperspektywy potrwa do 30 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki