Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP w Czarnożyłach [VIDEO]

Redakcja
Ochotniczą Straż Pożarną w Czarnożyłach w 1917 r. założyli: Stanisław Modrzejewski, ks. dziekan Wincenty Przygodzki i Stanisław Całus.

Straż utrzymywała się z ofiar i dobrowolnych składek społeczeństwa, w głównej mierze była wspierana przez hrabiego Michała Załuskiego.

W 1923 r. przekazał działkę o powierzchni 770 mkw., na której w 1925 r. dzięki pracy obywateli wybudowano remizę. Później hrabia zakupił instrumenty i założył przy OSP orkiestrę dętą. Członkami byli m.in.: Stanisław Pawłowski, Józef Brant, Józef Maras, Władysław Łabęcki, Franciszek Maluśki, Antoni Spychała, Józef Skupiński, Stanisław Chudy, Stanisław Maluśki, Władysław Madaliński, Stefan Klimaszewski, Józef Konieczny, Stanisław Konieczny, Stefan Skupiński, Feliks Szpikowski.

Orkiestra była częścią kulturalnej działalności OSP aż do pierwszych dni wojny w 1939 r., okupant zniszczył sprzęt strażacki i zagrabił instrumenty muzyczne. Po wyzwoleniu w 1945 r. została zorganizowana ponownie OSP z prezesem Józefem Grobelczykiem na czele. Ówczesny zarząd miał wiele trudności ze względu na brak sprzętu przeciw-

pożarowego, w związku z tym organizowano imprezy dochodowe i zbiórki środków od społeczności. Z zebranych pieniędzy zakupiono samochód Morris produkcji amerykańskiej.

W 1955 r. OSP została zaliczona do jednostek ochotniczych typu S, stała się więc jednostką dotowaną z budżetu państwa. 12 sierpnia 1956 r. doceniając wkład własny pracy i bojowość strażacką Rada Narodowa dokonała uroczystego przekazania nowej motopompy klasy M 800.

W 1957 r. Zarząd OSP i komitet budowy starali się o uzyskanie pozwolenia na budowę typowej remizy strażackiej. Wspólny wysiłek ochotników i społeczeństwa wiejskiego dał efekt w postaci budynku garażowanego dwustanowiskowego, którego uroczyste przekazanie odbyło się 3 września 1959 r. W nowo wybudowanej remizie garażował nowoczesny jak na ówczesne czasy sprzęt.

- samochód Star 20, jego miejsce zajął

Star 25, który służył ochotnikom do 1985 r.

10 września 1967 r. odbył się jubileusz 50-lecia istnienia OSP, podczas którego wręczono sztandar dla jednostki.

W 1980 r. powołany został Komitet Budowy Domu Ludowo-Strażackiego, który przystąpił do realizacji zadania. Ochotnicy na czele z prezesem Tadeuszem Krysztofińskim wspierali finansowo ten cel.

24 października 1985 r. dokonano uroczystego oddania do użytku Domu Ludowo-Strażackiego. W 1985 r. jednostka otrzymała z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu nowy wóz bojowy Star 244.

W 1992 r. jednostka brała udział w gaszeniu pożaru w Kuźni Raciborskiej. W akcji uczestniczyły dwie sekcje przez 5 dni. Uczestnicy akcji zostali odznaczeni srebrnymi medalami i otrzymali pochwalne listy. 30 czerwca 1996 r. odbył się jubileusz 80-lecia OSP.

Jednostce nadano sztandar i odznaczono zasłużonych ochotników. 14 grudnia 2000 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W listopadzie 2003 r. zakupiono ze środków własnych i WFOŚiGW lekki samochód strażacki marki Ford Transit do ratownictwa drogowego i ekologicznego.

W 2009 r. jednostka staraniem komendanta gminnego i prezesa z pomocą środków budżetu gminy, Komendy Wojewódzkiej PSP i WFOŚiGW zakupiła nowy średni samochód pożarniczy marki Mercedes Atego. Obecnie OSP liczy 40 członków, a jej zarząd stanowią: Marian Bartodziej - prezes, Krzysztof Wawrzyniak - naczelnik, Janusz Małyszka - zastępca naczelnika, Łukasz Dorywała - sekretarz, Andrzej Piątek - skarbnik, Bartłomiej Płuska - gospodarz, Robert Wojtuniak - członek zarządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki