Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzień ostatnich klas w Łódzkim. Jak maturzyści odbiorą świadectwa ukończenia szkoły? W Skierniewicach trzeba iść do pielęgniarki

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W piątek (24 kwietnia) ostatni dzień roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Część placówek wezwała młodzież do osobistego odebrania świadectwa ukończenia szkoły.>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
W piątek (24 kwietnia) ostatni dzień roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Część placówek wezwała młodzież do osobistego odebrania świadectwa ukończenia szkoły.>>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
W piątek (24 kwietnia) ostatni dzień roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów. Licea ogólnokształcące oraz technika z powodu epidemii koronawirusa nie organizują uroczystych pożegnań absolwentów 2020, jednak część placówek wezwała młodzież do osobistego odebrania świadectwa ukończenia szkoły.

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Skierniewicach, czyli popularna „Budowlanka” zaprasza absolwentów swojego technikum na wyznaczone godziny. Trzy klasy czwarte odbiorą swoje świadectwa kolejno o godz. 9, 10 i 11.

„Wejście do szkoły od strony wewnętrznego dziedzińca. Uczniowie będą wpuszczani pojedynczo, gdzie będą musieli rozliczyć się z kart obiegowych u pielęgniarki szkolnej i w bibliotece” – instruuje autor komunikatu do absolwentów skierniewickiej Budowlanki – „Karty obiegowe będą dostępne na miejscu, w szkole. (Prosimy o zabranie własnych długopisów.) Uczniowie oczekujący przed szkołą są proszeni o zachowanie bezpiecznej odległości!”

Ale dla przykładu od maturzystów XIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi dowiadujemy się, że to LO wzywa ich teraz po świadectwo ukończenia szkoły tylko wyjątkowych przypadkach, m.in. jeśli jest ono wymagane w rekrutacji na zagraniczną uczelnię (nabór do polskich szkół wyższych wymaga okazania świadectwa dojrzałości z wynikami maturalnymi).

– W sytuacjach koniecznych uczniowie będą mogli odebrać świadectwa indywidualnie przestrzegając procedur związanych ze stanem epidemiologicznym – opowiada Tomasz P. Kozera, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej.

Jednak dyrektor zaznacza, że chciałby pożegnać się z absolwentami 2020 w sposób uroczysty.
– Tym bardziej, że wielu z nich uczęszczało do naszej szkoły sześć lat: z naszego gimnazjum dostali się do liceum. Do czasu egzaminu maturalnego pozostaniemy w kontakcie z naszymi absolwentami, udzielając im wsparcia – dodaje Tomasz P. Kozera.

W piątek rok szkolny kończy ok. 15 tys. maturzystów z województwa łódzkiego z prawie ćwierć tysiąca ogólniaków i techników. Przez ostatnie tygodnie rady pedagogiczne wystawiały im końcowe oceny i decydowały o dopuszczeniu do matury podczas zebrań prowadzonych przez aplikacje internetowe.

W ostatnich dniach pojawiały się informacje o rzekomym przygotowaniu w szkołach skanów świadectw, które miałyby być przesyłane do absolwentów drogą elektroniczną. Taki skan maturzysta miałby drukować we własnym zakresie.
– „Świadectwa ukończenia szkoły mogą być wydawane wyłącznie w postaci papierowego dokumentu. Każda inna forma będzie jedynie informacją o ukończeniu danej szkoły i otrzymanych ocenach z poszczególnych przedmiotów” – zastrzegło w czwartek (23 kwietnia) biuro prasowe ministerstwa edukacji.

Szkoły średnie jednych uczniów „wypuszczają w świat”, ale innych chcą pozyskać. Tzw. dni otwarte dla kończących podstawówki także przeniosły się do internetu.

Dla przykładu Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej zaprasza na swoją witrynę internetową (liceum.p.lodz.pl) w sobotę (25 kwietnia) – w godz. 9-14. Ogólniak na godz. 13 zaplanował zdalne łączenia z dyrektorem, uczniami i absolwentami oraz z prof. Janek Krysińskim, byłym rektorem PŁ, za którego kadencji ruszyło liceum politechniki. Zainteresowali ofertą szkoły będą mogli zadawać pytania.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki