Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Ostatnia rodzina” - film o Beksińskich wejdzie na ekrany kin we wrześniu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński na planie filmu „Ostatnia rodzina”. Produkcja trafi do kin 30 września.
Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński na planie filmu „Ostatnia rodzina”. Produkcja trafi do kin 30 września. Hubert Komerski
„Ostatnia rodzina” - film o Beksińskich wejdzie na ekrany kin we wrześniu. W obsadzie są m.in. Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik i Aleksandra Konieczna

„Ostatnia rodzina” będzie jednym z najważniejszych polskich filmów fabularnych tego roku. To rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga rodziny Beksińskich.

Film reżyseruje Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na festiwalach dokumentu „Deep Love”. W legendarne postaci malarza Zdzisława i dziennikarza radiowego Tomasza Beksińskich wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Na ekranie zobaczymy także łodzian - Agnieszkę Michalską, Piotra Paczesnego. Scenariusz napisał Robert Bolesto („Córki dancingu”, „Hardkor Disko”), a autorem zdjęć jest Kacper Fertacz („Hardkor Disko”).

- Od początku chodziło o to, żeby zebrać wokół tego projektu ludzi, dla których Beksińscy byli ważni - mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie, Jan P. Matuszyński.

- Gdy przeczytałem scenariusz, odetchnąłem z ulgą - dodawał Andrzej Seweryn. - Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał. Należę do osób, które głęboko przeżywają malarstwo Beksińskiego. Dzięki niemu mogę próbować go poznać, czegoś się o nim dowiedzieć. Zdzisiek był bardzo złożony. Był człowiekiem głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, jaki jest. Bardzo ważna była też dla mnie książka „Zmagania o Beksińskiego” Piotra Dmochowskiego, który pisze o całym złożonym charakterze tego wielkiego artysty - dodawał Andrzej Seweryn.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku, gdy Tomasz Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka - Zofia, wciąż martwi się o syna.

W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina największe problemy ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

Beksińscy wywodzili się z Sanoka. Zdzisław Beksiński należał do najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku - słynął z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Zajmował się również rzeźbą, fotografią, rysunkiem, grafiką komputerową. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym niebagatelny wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona. Pisywał felietony i recenzje do miesięcznika „Tylko rock”. Jego wyjątkowe, starannie przygotowane nocne audycje w III Programie Polskiego Radia miały liczne grono zwolenników.

Tomasz Beksiński zginął śmiercią samobójczą 24 grudnia 1999 roku, zażywając znaczne ilości leków. Zofia Beksińska zmarła w 1998 roku z powodu tętniaka aorty, a Zdzisław Beksiński został brutalnie zamordowany we własnym mieszkaniu w 2005 roku, na kilka dni przed 76. urodzinami.

„Ostatnia rodzina” trafi do polskich kin 30 września. Film zakwalifikował się też do konkursu głównego tegorocznego, wrześniowego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Będzie poza tym pokazany w konkursie głównym 69. edycji prestiżowego międzynarodowego festiwalu filmowego w Locarno, który odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia. Obraz powalczy (z szesnastoma innymi tytułami) o główną nagrodę Złotego Lamparta, istniejącego od 1946 roku szwajcarskiego festiwalu, a oceni go jury w składzie: Arturo Ripstein, Kate Moran, Rafi Pitts, Rodrigo Teixeira i Wang Bing. Ostatnim polskim filmem, który rywalizował w konkursie głównym w Locarno, były nagrodzone w 2008 roku Srebrnym Lampartem „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej. A w ubiegłym roku nagrodę za reżyserię dostał w Locarno ostatni film Andrzeja Żuławskiego „Kosmos”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki