Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie pożegnanie Maestro Zdzisława Szostaka odbędzie się w najbliższy piątek

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Należący do najważniejszych łódzkich artystów Maestro Zdzisław Szostak zmarł przed kilku dniami w wieku 89 lat
Należący do najważniejszych łódzkich artystów Maestro Zdzisław Szostak zmarł przed kilku dniami w wieku 89 lat dariusz kulesz /filharmonia łódzka
Uroczystości pogrzebowe Maestro Zdzisława Szostaka odbędą się w Łodzi w piątek, 13 września. Artysta zmarł 7 września w wieku 89 lat.

Pożegnanie wybitnego twórcy odbędzie się w piątek od godz. 12 w Archikatedrze Łódzkiej, złożenie trumny do grobu nastąpi zaś około godz. 14.15 na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnią muzycy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, z którą Maestro Zdzisław Szostak był przez lata związany.

„Pożegnamy Zdzisława Szostaka, wybitnego Artystę, który przez wiele lat aktywnie współtworzył oblicze muzyczne Łodzi. Jego talent, pracowitość i żywe zaangażowanie w życie kulturalne miasta są nieocenione. Zawdzięczamy Mu wiele artystycznych przeżyć. Wspominamy Go także jako wyjątkowo ciepłego i serdecznego człowieka” - podkreślają dyrekcja i artyści Filharmonii Łódzkiej.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zdzisław Szostak urodził się w 1930 roku w Sosnowcu. Studiował dyrygenturę i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W 1958 roku przeniósł się do Poznania. Zaczynał jako II dyrygent w tamtejszej Filharmonii, zaś w 1967 roku został jej kierownikiem artystycznym. Od 1971 do 1987 roku był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych i dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej, a w latach 1972-2000 - pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Łodzi. Do 1995 prowadził również studencką orkiestrę symfoniczną uczelni, z którą koncertował m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Był znakomitym interpretatorem kompozycji filmowych. Pod jego batutą wykonano nagrania do 200 filmów, były to kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka i Zbigniewa Preisnera. Sam był twórcą muzyki do czterdziestu produkcji, w tym dwudziestu filmów fabularnych (m.in. „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”. „Limuzyna Daimler-Benz”). Nagrania muzyki filmowej realizował tak precyzyjnie, że mówiono o nim „dyrygent ze stoperem w sercu”.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zdzisław Szostak jako dyrygent współpracował m.in. z Sinfonią Varsovią, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. W 2018 roku odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki