Nasza Loteria

Ostatnie pożegnanie Maestro Zdzisława Szostaka odbędzie się w najbliższy piątek

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Należący do najważniejszych łódzkich artystów Maestro Zdzisław Szostak zmarł przed kilku dniami w wieku 89 lat
Należący do najważniejszych łódzkich artystów Maestro Zdzisław Szostak zmarł przed kilku dniami w wieku 89 lat dariusz kulesz /filharmonia łódzka
Uroczystości pogrzebowe Maestro Zdzisława Szostaka odbędą się w Łodzi w piątek, 13 września. Artysta zmarł 7 września w wieku 89 lat.

Pożegnanie wybitnego twórcy odbędzie się w piątek od godz. 12 w Archikatedrze Łódzkiej, złożenie trumny do grobu nastąpi zaś około godz. 14.15 na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnią muzycy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, z którą Maestro Zdzisław Szostak był przez lata związany.

„Pożegnamy Zdzisława Szostaka, wybitnego Artystę, który przez wiele lat aktywnie współtworzył oblicze muzyczne Łodzi. Jego talent, pracowitość i żywe zaangażowanie w życie kulturalne miasta są nieocenione. Zawdzięczamy Mu wiele artystycznych przeżyć. Wspominamy Go także jako wyjątkowo ciepłego i serdecznego człowieka” - podkreślają dyrekcja i artyści Filharmonii Łódzkiej.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zdzisław Szostak urodził się w 1930 roku w Sosnowcu. Studiował dyrygenturę i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W 1958 roku przeniósł się do Poznania. Zaczynał jako II dyrygent w tamtejszej Filharmonii, zaś w 1967 roku został jej kierownikiem artystycznym. Od 1971 do 1987 roku był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych i dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej, a w latach 1972-2000 - pedagogiem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Łodzi. Do 1995 prowadził również studencką orkiestrę symfoniczną uczelni, z którą koncertował m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Był znakomitym interpretatorem kompozycji filmowych. Pod jego batutą wykonano nagrania do 200 filmów, były to kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka i Zbigniewa Preisnera. Sam był twórcą muzyki do czterdziestu produkcji, w tym dwudziestu filmów fabularnych (m.in. „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”. „Limuzyna Daimler-Benz”). Nagrania muzyki filmowej realizował tak precyzyjnie, że mówiono o nim „dyrygent ze stoperem w sercu”.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zdzisław Szostak jako dyrygent współpracował m.in. z Sinfonią Varsovią, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. W 2018 roku odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki