Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ostatnie transporty pensjonariuszy do DPS w Drzewicy. Terytorialsi kończą przewożenie wyleczonych pacjentów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wczoraj do DPS w Drzewicy dotarł jeden z ostatnich transportów podopiecznych wracających ze szpitali. Sytuacja w DPS-ach jest opanowana. Ale wirus jest m.in. w szpitalu w Skierniewicach.

Łódzcy terytorialsi kończą transport wyleczonych pacjentów powracających do wydezynfekowanego domu pomocy społecznej w Drzewicy. W środę (20 maja) żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej przewieźli dwóch pacjentów ze szpitala powiatowego w Radomsku.

W sumie w ośmiu transportach terytorialsi wraz z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej odwieźli do DPS-u w Drzewicy 64 osoby. W szpitalu przebywa jeszcze tylko jedna osoba.

Nie wszyscy podopieczni przeżyli epidemię i wrócili do domu. Od czasu jej wybuchu zmarło 14 osób, z czego 11 było zakażonych SARS-CoV-2.

W czasie nieobecności pacjentów budynek DPS-u został odkażony przez wojska chemiczne.

Jak podkreśla Maria Chomicz, wicestarosta powiatu opoczyńskiego, w DPS w Drzewicy wprowadzone zostały dodatkowe środki ostrożności, które mają zapobiec wybuchom epidemii w przyszłości.

- Liczba zatrudnionych pielęgniarek została zmniejszona z dziewięciu do czterech, za to nie będą one pracować w innych miejscach. Dostały też odpowiednie wynagrodzenie - wyjaśnia wicestarosta.

Pracownicy zostali poproszeni o zachowywanie dystansu społecznego i unikanie sytuacji w których mogą się zarazić. - Wciąż około 20 osób z personelu nie przeszło zakażenia i koronawirusem i nadal mogą zachorować - podkreśla.

Do domu opieki powróciła ze zwolnień większość personelu, są też środki ochronne.

Epidemia w DPS w Drzewicy wybuchła na początku kwietnia. Zachorowała połowa podopiecznych i personelu. Sytuacja stała się dramatyczna, bo schorowanymi pensjonariuszami nie miał kto się opiekować. Wyznaczone do pracy pielęgniarki poszły na zwolnienie, w końcu sytuację pomogli opanować wolontariusze.

Terytorialsi w ramach operacji o nazwie Odporna Wiosna od kilku tygodni walczą z epidemią. M.in. przewozili pensjonariuszy domu opieki w Kleszczowie i szkolili pracowników DPS w Skrzynnie w powiecie wieluńskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki