ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Nowi posłowie z województwa łódzkiego

  Rozwiń
  Oszukiwali przy sprzedaży luksusowych samochodów. Jak...

  Oszukiwali przy sprzedaży luksusowych samochodów. Jak działała zorganizowana grupa przestępcza

  Zdjęcie autora materiału
  Jarosław Kosmatka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Oszukiwali przy sprzedaży luksusowych samochodów. Jak działała zorganizowana grupa przestępcza

  ©Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska / archiwum

  Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie oszustw przy sprzedaży luksusowych samochodów. Przestępcy wyłudzili od klientów blisko 1,8 mln zł.
  Oszukiwali przy sprzedaży luksusowych samochodów. Jak działała zorganizowana grupa przestępcza

  ©Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska / archiwum

  Pięciu mężczyzn odpowie za oszustwa przy sprzedaży luksusowych pojazdów. Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko oszustom. Mężczyznom w wieku od 27 do 39 lat grożą kary do 15 lat więzienia.

  Gdy o sprawie informowaliśmy w październiku, wiadome już było, że wśród oszukanych są również członkowie rodziny jednego z komendantów wojewódzkich policji.

  CZYTAJ KONIECZNIE: Oszuści udają handlarzy luksusowymi autami. Wyłudzili wielkie sumy pieniędz

  Śledczy zebrali dowody dotyczące 23 transakcji, które nie doszły do skutku. Mężczyźni wyłudzili w ten sposób od niedoszłych klientów blisko 1,8 miliona złotych. Czterem z pięciu mężczyzn postawiono dodatkowy zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

  Akt oskarżenia to efekt ustaleń poczynionych w śledztwie prowadzonym przez śródmiejską prokuraturę i Wydział d.w. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Do sprawy połączono także postępowania prowadzone w innych częściach kraju - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratora Okręgowe w Łodzi.

  Przestępcy działali na terenie całego kraju. Oszuści umieszczali na jednym z portali internetowych ogłoszenia sprzedaży samochodów osobowych wysokiej klasy. Samochody miały być sprowadzone do kraju za pośrednictwem firm, które zostały założone specjalnie w tym celu na dane czterech oskarżanych osób. Firmy założono w: Łodzi, Wrocławiu, Jarocinie i jednej z miejscowości województwa lubuskiego.

  Grupa przestępcza działała na terenie Polski oraz Niemiec w okresie od października 2014 roku do kwietnia 2015 roku. Mężczyźni w ofertach umieszczali zdjęcia pojazdów i ich szczegółowy opis techniczny. Chętnych w całym kraju nie brakowało.

  W każdym z przypadków warunkiem kupna wybranego samochodu było zapłacenie zaliczki w wysokości co najmniej 10 procent ceny auta. Niektórzy z pokrzywdzonych decydowali się lub byli zmuszani do zapłacenia przed finalizacją transakcji znacznie większej kwoty, a nawet pełnej ceny samochodu. Wpłat dokonywano przelewem na wskazane numery kont firm, które miały rzekomo pośredniczyć w zakupie na terenie Niemiec. Wszystkie ze zbadanych transakcji nigdy nie doszły do skutku.

  Wyłudzane pieniądze były zazwyczaj transferowane na rachunek jednego z oskarżonych, a następnie wypłacane. Potencjalni nabywcy otrzymywali zaś informacje o problemach związanych z przewiezieniem samochodu przez granicę i z trudnościami w załatwieniu spraw w urzędach niemieckich - mówi Krzysztof Kopania.

  Chętni na zakup samochodu byli umawiani w komisach samochodowych na terenie Niemiec. Najczęściej wybierane były salony, które jednocześnie prowadziły bieżącą sprzedaż nowych samochodów. Na miejscu dwaj mężczyźni przedstawiający się jako właściciele firm z Polski, pokazywali im samochody. Pobierali uprzednio umówioną kwotę pieniędzy od pokrzywdzonych, po czym pod pozorem wpłaty pieniędzy w placówce bankowej uciekali.

  Samochody faktycznie były przeznaczone do sprzedaży, ale bezpośrednio od sprzedawcy niemieckiego. Oskarżeni jedynie rezerwowali te samochody, jako osoby bezpośrednio zainteresowane kupnem. Nie prowadzili żadnej współpracy z niemieckimi komisami samochodowymi i nie mieli prawa do pośredniczenia w transakcjach. Po nieudanych transakcjach w salonie w Niemczech, oskarżeni telefonicznie jeszcze przez pewien czas zwodzili klientów, tłumacząc się trudnościami uniemożliwiającymi dokończenie transakcji. Finalnie zrywali kontakty.

  Czterech z oskarżonych, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej zostało tymczasowo aresztowanych. Wszyscy byli wcześniej karani, przy czym, jeden z nich tj. 33-latek, działał w warunkach recydywy. Do odrębnego postępowania wyłączono materiały dowodowe, co do dwóch innych mężczyzn, którzy podejrzani są o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz o oszustwa – trwają ich poszukiwania. Toczy się też odrębne śledztwo w sprawie osób współdziałających z oszustami.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahah

  jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  a dobrze robili ludzie powinni więcej kraść i naucxzyć tych z wiejskiej jak się kradnie;]

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do kamieniołomów z ciulami

  Ja bym ich nauczył... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Do kamieniołomów z nimi i niech harują po 12 godzin dziennie do końca życia aby spłacić pokrzywdzonych z odsetkami, a nie parę lat w cieplutkiej celi z naszych podatków... Ukradł niech odda, a nie...rozwiń całość

  Do kamieniołomów z nimi i niech harują po 12 godzin dziennie do końca życia aby spłacić pokrzywdzonych z odsetkami, a nie parę lat w cieplutkiej celi z naszych podatków... Ukradł niech odda, a nie posiedzi parę miesięcy i żyje jak lord.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo