Wśród nich znajdują się niegdyś tętniące życiem budynki i kultowe miejsca, które odgrywały istotną rolę w historii miasta. Oto kilka takich miejsc w Łodzi, których już nie ma.
Zobacz niesamowite miejsca, których już w Łodzi nie ma
Dyskoteka Pomarańcza
Największa dyskoteka nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce została zamknięta w 2013 roku. Oficjalnym powodem zamknięcia była modernizacja klubu. Na początku lutego 2013 roku w łódzkim klubie Pomarańcza kręcono teledysk do piosenki Pitbulla.
Bazar na stadionie ŁKS
W czasach, kiedy znany biznesmen Antoni Ptak rozkręcał handlowy biznes w Tuszynie i Rzgowie, w Łodzi rozkwitał handel na stadionie. Większość stoisk była ustawiona wzdłuż hali od strony głównego wejścia, pozostałe - z elektroniką, kasetami dźwiękowymi i płytami były zlokalizowane naprzeciwko wejścia na dworzec Łódź - Kaliska. Tutaj też można było kupić tani alkohol i papierosy z przemytu.
W 2009 roku bazar został zamknięty i przeniesiony na pobliskie osiedle.
Basen Olimpia
Odkryty basen pływacki wybudowany został w 1969 r. na terenie należącym do pobliskich Zakładów Odzieżowych “Olimpia.
Basen miał wymiary 50 x 20 m. Po północnej stronie usytuowana była widownia, a pod nią pomieszczenia techniczne i szatnie z natryskami. W okresach zimowych funkcjonował przykryty specjalną powłoką tzw. balonem. W 2005 r. basen ze względu na stan techniczny wymagający remontu został zamknięty.
Dziś w tym miejscu jest biurowiec.
Hortex
Dawny Hortex (dzisiaj Hort Cafe), uwielbiane przez łodzian miejsce zostało otwarte dokładnie 1 maja 1976 roku. W weekendy na popularne lody z „Horteksu” zjeżdżali się ludzie z całego województwa.
Hotel Centrum
Hotel działał w latach 1976–2014, zlokalizowany był przy ul. Kilińskiego 59-63. Miał 188 pokoi, 7 sal konferencyjnych, restaurację i kasyno.
W czerwcu 2014 roku hotel został zamknięty. Na początku października 2014 roku rozpoczęła się rozbiórka, a zakończyła się w 2016 roku.
Chinatown
Wielbiciele wietnamskich sajgonek zajadali się tu chińskimi i wietnamskimi daniami. Kilka brudnych budek, obok nich drewniane stoły pod parasolami. Tak pod koniec lat 90. wyglądało słynne Chinatown, czyli pasaż przy Piotrkowskiej 138.
Przejście podziemne
Piotrkowska/Mickiewicza - zlikwidowane przy okazji budowy trasy W-Z.
Kino Bałtyk
Bałtyk to jedno z największych łódzkich kin w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Było to pierwsze kino w Łodzi posiadające system Dolby Surround. Kino Bałtyk znajdowało się przy ul. Narutowicza za budynkiem Filharmonii Łódzkiej.
We wrześniu 2015 kino Bałtyk zostało zamknięte.
Zobacz niesamowite miejsca, których już w Łodzi nie ma
Lunapark
Lunapark w Łodzi powstał w połowie lat 70., zamknięty został w styczniu 2016. W wesołym miasteczku znajdowało się 38 atrakcji. Wśród nich m.in.: wysoka na 16 m kolejka górska Jet Star osiągająca prędkość 96 km/h.
Mimo że wiele z tych miejsc już nie istnieje, ich dziedzictwo wciąż żyje w pamięci mieszkańców Łodzi. To one kształtowały to, co miasto jest dzisiaj i przypominają o jego bogatej historii przemysłowej i kulturowej. Wspomnienia o tych zagubionych skarbach miasta przypominają nam o konieczności zachowania i szacunku dla dziedzictwa miejskiego, które buduje naszą tożsamość i kształtuje naszą przyszłość.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?