– Pan Władysław Król zmarł 28 stycznia 1991 roku w poniedziałek, a nie 29 stycznia – prostuje fakty Jacek Bogusiak. – Dwa dni przed śmiercią 26 stycznia po południu w parafii św. Stanisława Kostki, czyli w łódzkiej katedrze, wziął ślub. Był bardzo chory, jakby przeczuwał, co się stanie i związał się ze swoją ukochaną Wandą. W czasie okupacji w 1942 roku Władysław Król wziął ślub cywilny ze swoją Wandą, ale na kościelny musiał czekać do 1991 roku.
Od kilku lat podawana jest nie tylko błędna data śmierci Władysława Króla.
– Często mylone są także inne fakty z życia legendy ŁKS – mówi Jacek Bogusiak. – Władysław Król był synem Szczepana, a nie Stefana. W akcie urodzenia Króla była pomyłka w imieniu ojca. Władysław Król po latach w czasie okupacji dokonał poprawki w swoim akcie urodzenia. Poprawił imię ojca na Szczepan. Mam na to oficjalne dokumenty, że Władysław Król jest synem Szczepana i Rozalii.
Kolejna prostowana przez Jacka Bogusiaka informacja o Władysławie Królu dotyczy jego miejsca urodzenia.
– Na tysiąc procent Władysław Król urodził się w Nałęczowie, a nie w Kijanach – mówi Jacek Bogusiak. – Z miejscowości Kijany pochodziła mama Władysława Króla, Rozalia z domu Tarka. Ktoś zasłyszał błędną informację i powielał ją w swoich historycznych pracach. Błąd powielał także pan Andrzej Gowarzewski.
Zdaniem Jacka Bogusiaka w Kijanach urodziła się mama Władysława Króla.
– Bratanek Władysława Jacek Król też potwierdził, że legenda ŁKSurodził się w Nałęczowie – dodaje Jacek Bogusiak.
Zapamiętamy raz na zawsze: Władysław Król urodził się 30 października 1907 roku w Nałęczowie. Do dziś stoi tam historyczna willa o nazwie Zofiówka. Ta willa przechodziła kilkakrotnie w prywatne ręce, jest wynajmowana dla odpoczywających tam ludzi na uzdrowiska. Właściciel willi otrzymał książkę o Władysławie Królu od Jacka Bogusiaka.
W Łodzi Władysław Król mieszkał przy ul. Kopernika.
– Musiał tam palić węglem i Leszek Jezierski pomógł mu w uzyskaniu mieszkania z wygodami w wieżowcu przy al. Kościuszki naprzeciwko domu partii – mówi Jacek Bogusiak. – W ostatnich latach życia Władysławowi Królowi i jego małżonce bardzo pomagały pani Jezierska, Soporkowa i Walczakowa. Byli piłkarze bardzo kochali swego trenera.
Warto nabyć książkę o Władysławie Królu
Wszystkie arcyciekawe informacje z życia Władysława Króla można przeczytać w książce o legendarnym zawodniku i trenerze ŁKS, którą napisał Jacek Bogusiak. Książka jest do nabycia w księgarni książek historycznych „Odkrywcy” przy ul. Narutowicza 46.
Władysław Król będzie patronem budowanego właśnie stadionu ŁKSprzy al. Unii.– To będzie najpiękniejszy stadion w Polsce – kończy swą opowieść Jacek Bogusiak.
Polska wygrywa na inaugurację
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?