MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto nowi doktorzy i doktorzy habilitowani Politechniki Łódzkiej. Najstarszy z nich napisał i obronił pracę w wieku 70 lat! ZDJĘCIA FILM

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę, 15 maja 2024 w auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium odbyła się promocja doktorów i doktorów habilitowanych Politechniki Łódzkiej.

Uroczystość promocji doktorów i doktorów habilitowanych Politechniki Łódzkiej

W środę, 15 maja 2024 w auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka w budynku Alchemium odbyła się promocja doktorów i doktorów habilitowanych Politechniki Łódzkiej. Hymn „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej pod dyrekcją Mariusza Lewego wprowadził zebranych w podniosły nastrój i podkreślił wyjątkowy charakter uroczystości.
Uroczyste posiedzenie Senatu otworzył rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Słowa powitania skierował do 15 nowych profesorów, którzy w ostatnim czasie otrzymali nominacje, do 18 doktorów habilitowanych i 144 doktorów, którzy w okresie 17 maja 2023 - 15 maja 2024 w Politechnice Łódzkiej uzyskali stopnie naukowe, a także do ich promotorów oraz bliskich, przybyłych na uroczystość.

- Bardzo doceniam państwa indywidualne sukcesy – zwrócił się do promowanych naukowców. - Są one nie tylko powodem osobistej satysfakcji, ale znaczą bardzo wiele dla naszej politechniki. Jestem dumny i szczęśliwy, że tak liczne grono osób odbiera dyplomy otwierające nowy etap w zawodowym życiu. Politechnika Łódzka jest miejscem przyjaznym każdemu bez względu na wiek, wyznanie, poglądy jest przyjazna każdemu, kto chce być tu i się tu rozwija.

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ wręczył 18 naukowcom dyplomy doktorów habilitowanych i 144 osobom dyplomy doktorów, uzyskane w dziedzinach: nauk inżynieryjno-technicznych, nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk rolniczych oraz nauk społecznych.

W gronie nowych doktorów znalazł się Stanisław Pruś, który za badania naukowe zabrał się w wieku, w jakim większość ludzi myśli o zasłużonym odpoczynku. Tymczasem on, mając 70 lat, zdecydował się na emeryturze powrócić do świata związanego z uczelnią i podjął się napisania pracy doktorskiej.

Doktor Stanisław Pruś napisał i obronił pracę doktorską na wydziale technologii materiałowej i wzornictwa tekstyliów. Po dekadach pracy w przemyśle zdecydował się na powrót do uczelni, by naukowo zweryfikować swoje doświadczenia, rozwiać wątpliwości, przebadać i sprawdzić przypuszczenia, które powstały w ciągu wielu lat pracy z barwnikami. Wyniki badań doktora Prusia zostały opublikowane w wielu czasopismach naukowych, zauważone w środowisku naukowym, czego dowodem jest duża liczba cytowań. Publikacje te otwierają drogę do dalszych badań oraz dają kolejny impuls do rozwoju zrównoważonych technik produkcji w przemyśle tekstylnym.

- Myślę, że jest to niezwykle inspirujący przykład i życzę panu doktorowi dalszych sukcesów w pracy nad rozwiewaniem wątpliwości i weryfikacją postawionych hipotez – powiedział prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ.

Przypomniał też, że Politechnika Łódzka zbliża się do jubileuszu 80-lecia.
- Nauka jest jednym z fundamentów naszego rozwoju. Bardzo się cieszę, że odnosimy kolejne sukcesy – podkreślił. - Najlepszym tego potwierdzeniem jest to, że 177 osób uzyskało awans – obroniło swoje rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz odebrało najwyższy tytuł naukowy. Serdecznie gratuluję dziękuję za wysiłek, wytrwałość. Ukoronowaniem ścieżki każdego naukowca jest moment, kiedy odbiera się nominacje profesorskie. W ostatnim roku tego zaszczytu dostąpili:

  • z wydziału mechanicznego prof. Grzegorz Kudra
  • z wydziału elektrotechniki, elektroniki i informatyki i automatyki prof. Szymon Grabowski
  • z wydziału chemicznego prof. Marcin Kozanecki, prof. Tomasz Maniecki, prof. Joanna Pietrasik, prof. Radosław Podsiadły
  • z wydziału technologii materiałowych i wzornictwa tekstyliów prof. Piotr Mastalerz
  • z wydziału biotechnologii i nauk o żywności prof. Piotr Dziugan, prof. Robert Klewicki, prof. Tomasz Olejnik, prof. Elżbieta Sobiecka,
  • z wydziału budownictwa, architektury i inżynierii środowiska prof. Bartosz Walczak
  • z wydziału fizyki technicznej, informatyki i matematyki stosowanej prof. Adam Wojciechowski
  • z wydziału inżynierii procesowej i ochrony środowiska prof. Marta Gmurek, prof. Dariusz Heim.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki