Otwarcie Łódzkiego Centrum Komiksu

  Otwarcie Łódzkiego Centrum Komiksu

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  ŁCK będzie mieścić się na ul. Piotrkowskiej 28

  ŁCK będzie mieścić się na ul. Piotrkowskiej 28 ©Maciej Stanik

  We wtorek na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, nieopodal pawilonu handlowego "Magda", zainauguruje działalność Łódzkie Centrum Komiksu. Utworzone zostało przez osoby, które pod wodzą Adama Radonia od ponad dwudziestu lat organizują Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, ma wspierać młodych artystów tworzących komiksy, ilustracje i gry komputerowe.
  ŁCK będzie mieścić się na ul. Piotrkowskiej 28

  ŁCK będzie mieścić się na ul. Piotrkowskiej 28 ©Maciej Stanik

  - Chcemy, żeby komiks był obecny w Łodzi na codzień i by zwiększył koloryt ulicy Piotrkowskiej, dlatego chętnie podjąłem propozycję urzędu miasta, by wprowadzić komiks na tę ulicę - mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

  Placówka dysponuje księgarnią z działem antykwarycznym i czytelnią z księgozbiorem zbudowanym niedawno dzięki wsparciu wydawnictwa Egmont Polska, który przekazało setki albumów z archiwum.


  ŁCK, filia Domu Literatury w Łodzi, zamierza organizować warsztaty i spotkania dla młodych ludzi, które będą prowadzili zawodowi rysownicy i scenarzyści, tak mieszkający w Łodzi i w Polsce, jak i sprowadzeni z zagranicy. Pod adresem Piotrkowska 28 działać będzie też biuro organizacyjne Festiwalu Komiksu. Tu także przygotowywane będą międzynarodowe warsztaty "City Stories" i wystawy.

  Otwarcie placówki nastąpi we wtorek o godz. 17.15. W happeningu ma wziąć udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, ale...

  - Będzie to całkiem inna forma otwarcia, różna od oficjalnego przecinania szarf. Nie zdradzę, co się wydarzy, ale będzie krótko i komiksowo - zapowiada Radoń. - Najważniejszym elementem będzie wystawa podsumowująca historię Festiwalu Komiksu i innych naszych projektów. Patrzę na te plansze i łza mi się w oku kręci. Życie pędzi i nie zdawałem sobie sprawę, że były to tak fajne czasy. Niektórzy zapewne rozpoznają się na starych zdjęciach, inni będą mieli ubaw widząc jak wyglądała praca nad Festiwalem i jego przebieg.

  Odbędzie się też inauguracja specjalnej linii napojów znakowanej imionami słynnych bohaterów komiksowych. W otwarciu ŁCK udział weźmie m.in. Rudy Demott, premier Walonii i Federacji Walonia-Bruksela.

  - Dla Belgów komiks to sztuka narodowa - mówi Radoń. - Wallonie-Bruxelles International od dawna wspiera nas w organizowaniu Festiwalu i nie tylko. W Brukseli działa Belgijskie Centrum Komiksu, którego dyrekcja doradza nam i wspomaga nasze dążenia do utworzenia Muzeum Komiksu. Naszym marzeniem jest placówka zajmująca się zachowaniem dziedzictwa sztuki komiksowej.

  Jak mówi Radoń, jedyna w tej części Europy. Jako lokalizację wskazuje Nowe Centrum Łodzi i EC1.

  - Być może w pobliżu Muzeum Animacji Se-ma-for. Wtedy wszystkie obiekty sąsiadowałyby ze sobą i tworzyły wspaniałą trasę wycieczkową i artystyczną - uważa. - Dbam o sprawę, choć chyba jeszcze nikt nie wie jaki kształt NCŁ ostatecznie przybierze. Mogłoby się tam przenieść także Muzeum Kinematografii, co byłoby dobre dla Łodzi. Te muzea trzeba by także scalić jakimś komercyjnym działaniem.

  Jest też szansa, że za rok lub dwa podczas Festiwalu Komiksu w Łodzi wręczona zostanie po raz pierwszy Europejska Nagroda Komiksowa. Nosiłaby ona imię Jeana Girauda Moebiusa, rysownika i scenarzysty, autora projektu kostiumów m.in. do filmu "Obcy - Ósmy pasażer Nostromo". Idea nagrody wyszła od Stowarzyszenia Twórców "Contur", a podjęta została przez organizatorów festiwalu komiksu w Europie Zachodniej.

  - Będziemy tworzyć wspólny portal dla europejskich imprez. Kolejnym krokiem będzie organizacja wystawy i nagroda, która co roku wręczana byłaby na innym festiwalu - dodaje Radoń.

  Lokal przy ul. Piotrowskiej 28 ŁCK otrzymało od miasta. "Contur" już przeprowadził warty około 50 tys. zł remont, możliwy dzięki sponsorom Festiwalu. ŁCK pełną parą ruszy po wakacjach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

  Z tego co pamietam witryny na Piotrkowskiej maja byc odsloniete... Czy konserwator zabytkow cos z tym zrobi?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo