Otwarcie wystawy fotografii Grand Press Photo 2021

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Łódzka Brama Miasta zaprezentuje od dzisiaj wystawę zdjęć konkursu Grand Press Photo 2021. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 czerwca.

Na patio Bramy Miasta przedstawione zostaną 272 finałowe fotografie tegorocznej edycji Grand Press Photo – Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej. Obradom jury przewodniczył fotoreporter, laureat międzynarodowych nagród, w tym World Press Photo 2020, Romain Laurendeau.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Adama Lacha (Napo Images), która wygrała również w kategorii Wydarzenia. Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Fotografia została wykonana 28 listopada 2020 roku w Warszawie.
Łódź jest pierwszym przystankiem wystawy w jej podróży po Polsce. Plenerową ekspozycję na patio Bramy Miasta będzie można oglądać codziennie, przez całą dobę.

Skanska, która wybudowała Bramę Miasta jest partnerem jednej z kategorii konkursu Grand Press Photo – Środowis - ko. Firma oceniała zgłoszone zdjęcia, wyróżniając spośród nich dwie prace, Jacka Turczy - ka oraz Marcina Dobasa, choć początkowo zaplanowano tyl - ko jedną nagrodę. W kategorii Projekt Dokumentalny laureatką została pochodząca z Łodzi Katarzyna Strek, dziennikarka i fotoreporterka. – Zrównoważony rozwój to jeden z filarów działalności biznesowej Skanska, stąd też oceniana przez nas kategoria jest nam szczególnie bliska. Chcemy budować świadomość tego, jak ważna jest troska o środowisko naturalne – mówi Marta Krymarys, menadżer projektu Bra - ma Miasta w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od ro - ku 2005 przez magazyn Press. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów i fotoreporterek pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w a - gen cjach fotograficznych oraz freelancerów. W tegorocznej edycji jury wybierało finałowe prace spośród ponad 4,5 tys. zdjęć. Oceniane były w pięciu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych – Wydarzenia, Codzienne, Ludzie, Środowisko, Portret, a ta kże w czterech kategoriach w grupie reportaży, w kategorii projektów dokumentalnych oraz Young Poland. Wstęp na łódzką wystawę jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rutkowski robi show. Zobacz InstaHistorie !

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki