5/17
Cytryniec chiński to atrakcyjne pnącze o smacznych i...
fot. Allybally4b (pixabay.com)

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński to atrakcyjne pnącze o smacznych i zdrowych owocach. Ma ciekawe kwiaty o przyjemnym zapachu, a jego liście jesienią ładnie przebarwiają się. Z powodzeniem można go wykorzystać jako również ozdobną roślinę, tym bardziej, że również owoce – czerwone, kuliste, zebrane w grona – wyglądają efektownie. Owoce cytryńca nadają się głównie na przetwory (są cierpkie w smaku) i do suszenia (w takiej postaci nadają się na herbatki).

Cytryniec trzeba posadzić w żyznej i koniecznie przepuszczalnej ziemi. Podłoże wokół niego warto wyściółkować, bo choć nie lubi mokrej ziemi, to wilgotną – jak najbardziej. Jest w pełni odporny na mróz. Miejsce powinno być osłonięte i słoneczne, ale raczej od zachodu niż południa. Trzeba zapewnić mu podpory. Uwaga: cytryniec ma odmiany jedno- i dwupienne. W przypadku tych ostatnich potrzebna jest roślina męska i żeńska. Owoce cytryńca dojrzewają w sierpniu i wrześniu.

6/17
Jagoda kamczacka ma owoce podobne do borówek, ale...
fot. Zoosnow (pixabay.com)

Jagoda kamczacka

Jagoda kamczacka ma owoce podobne do borówek, ale zdecydowanie bardziej wydłużone. Sama roślina jednak z borówkami ma niewiele wspólnego, ponieważ jest gatunkiem wiciokrzewu (wiciokrzew kamczacki). Jagody kamczackie są smaczne, ale niektóre odmiany mają wyczuwalną goryczkę. Jeśli chcemy jej uniknąć, wybierzmy tzw. odmiany deserowe.

Jagody kamczackie nie są specjalnie wymagające. Najlepiej będą rosły i owocowały na żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych ziemiach oraz w słonecznych miejscach. Wielką zaletą tych krzewów jest wczesny termin owocowania – jagody kamczackie można zbierać już pod koniec maja lub na początku czerwca. Zbiorów nie ma co odkładać, bo owoce szybko opadają z krzewów.

7/17
Dzikie jeżyny (ostrężyny) mają ostre ciernie. Jednak są też...
fot. Strikets (pixabay.com)

Jeżyna bezkolcowa

Dzikie jeżyny (ostrężyny) mają ostre ciernie. Jednak są też jeżyny bezkolcowe, które idealnie nadają się do uprawy w ogrodzie. Ich owoce są smaczne i duże. Jeżyny mają długie pędy, którym trzeba zapewnić podpory, można też posadzić przy płocie z siatki (trzeba je podwiązać do niego). Poza tym miejsce powinno być słoneczne, a ziemia żyzna.

Bywa, że jeżyny dość mocno rozrastają się, więc trzeba to kontrolować. Starsze pędy usuwa się po owocowaniu. Nie wszystkie odmiany są w pełni odporne na mróz, mają też różny czas owocowania – od lipca/sierpnia do września/października. Zdarza się, że jeżyny są atakowane przez szkodnika – szpeciela. Jest to roztocz, który powoduje, że owoce nie dojrzewają lub dojrzewają nierównomiernie i są niesmaczne.

8/17
Nazwę kolcowój pewnie mało kto kojarzy, ale jagody goji to...
fot. Katarzyna Laszczak

Kolcowój na jagody goji

Nazwę kolcowój pewnie mało kto kojarzy, ale jagody goji to owoce, które robią karierę, szczególnie w świecie tzw. superfoods (superżywność). Rzeczywiście są zdrowe, a w dodatku można je wyhodować w ogrodzie. Jagody goji to handlowa nazwa owoców kolcowoju. W uprawie spotyka się kolcowój chiński oraz pospolity (szkarłatny). Uwaga: należy jeść tylko w pełni dojrzałe owoce kolcowoju (opadające z krzewu), bo niedojrzałe zawierają pewne toksyczne związki. A jagody goji dojrzewają jesienią (wrzesień-październik).

Kolcowój potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi i słonecznego miejsca. Lubi gleby wapienne. Jest odporny ma mróz i suszę.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na czwartek. Sprawdź!

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Najlepsze oprawy z finałów Pucharu Polski. Przoduje Legia

Horoskop na maj. Sprawdź, co dla Ciebie przyniesie

Horoskop na maj. Sprawdź, co dla Ciebie przyniesie

Zobacz również

Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy

Pobiegnij w Rossmann Run z aplikacją i zdobądź atrakcyjny rabat na zakupy

Te szkolne sprawdziany to niemal gotowe MEMY

Te szkolne sprawdziany to niemal gotowe MEMY