Pacjenci skarżą się na arogancję lekarzy

  Pacjenci skarżą się na arogancję lekarzy

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Nieuprzejmy lekarz, niedbałe leczenie, arogancja i zła diagnoza - to ostatnio najczęstsze przyczyny skarg pacjentów z województwa łódzkiego do NFZ. Najczęściej chorzy skarżą się na jakość obsługi w służbie zdrowia. W pierwszej połowie 2013 roku do łódzkiego Funduszu wpłynęło ponad 170 skarg.
  Pacjenci skarżą się na arogancję lekarzy.

  Pacjenci skarżą się na arogancję lekarzy. ©123RF

  - Najczęściej skarżono się na jakość udzielanych świadczeń: nieuprzejme zachowanie, nieskuteczne leczenie, spóźnienia lekarzy oraz niewłaściwą opiekę. Coraz więcej skarg wpływających do NFZ dotyczy bezpośrednio pracy i zachowania lekarzy - mówi Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ.

  Pacjent poskarżył się ostatnio, że lekarz w przychodni badał mu gardło świecąc telefonem komórkowym. Inny prosił o interwencję w związku z niecenzuralnymi komentarzami, jakie lekarz napisał na jego historii choroby.

  Starszy łodzianin, były żołnierz Armii Krajowej poczuł się obrażony, kiedy złośliwy lekarz nazwał go UB-ekiem. Do łódzkiego NFZ wpływa kilkadziesiąt tego typu spraw rocznie.

  - Odpowiadamy pacjentom na każdą skargę. W większości spraw dotyczących nieetycznego zachowania rekomendujemy pacjentom zwrócenie się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi - tłumaczy Aszkielaniec.

  Do OIL w Łodzi w ostatnim roku sprawozdawczym, który zakończył się w lutym, wpłynęło 15 skarg na nieetyczne zachowania lekarzy. W roku poprzednim było ich 11. W tym roku 58 skarg dotyczyło błędów lekarskich, które spowodowały śmierć lub kalectwo pacjenta. Najwięcej, bo ponad 90 skarg dotyczyło tzw. innych spraw. Jakich?

  - Na przykład notorycznych spóźnień lub odwoływania wizyt - tłumaczy Adrianna Sikora, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. - Rzecznik odpowiedzialności zawodowej rozpatruje każdą skargę pacjentów. Zbiera dokumentację i przesłuchuje świadków. Jeśli jego zdaniem skarga jest zasadna kieruje do sądu lekarskiego wniosek o ukaranie lekarza.

  Pacjenci w Łódzkiem bardzo często skarżą się też na niedbałe leczenie i nieprawidłową diagnozę.

  Do łódzkiego NFZ zgłosiła się kobieta, która była bardzo zbulwersowana opieką lekarza nad jej dzieckiem. Wnioskowała o przywrócenie poprzedniego medyka.

  Zdaniem zaniepokojonej mamy nowy lekarz pediatra, który ma 75 lat, natychmiast, bez zastosowania diagnostyki rozpoznał u jej dziecka nowotwór mózgu. Kobieta zgłosiła się do niego z dzieckiem, ponieważ bolała je głowa. Po weryfikacji przez innego specjalistę okazało się, że ból głowy był objawem niedostatecznego pożywienia bogatego w warzywa i owoce.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  świadek

  Żelehowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To są SKUR***YNY

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  p

  lehowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  To są skur***yny !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stowarzyszenie do walki z arogancją lekarzy

  www.ratujmymalychpacjentow.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2


  Strona powstaje dla rodziców i opiekunów dzieci oraz ich rodzin, którzy doświadczyli ze strony lekarzy czy też ogólnie pojętej służby zdrowia ignorancji oraz zaniedbań, które doprowadziły do...rozwiń całość


  Strona powstaje dla rodziców i opiekunów dzieci oraz ich rodzin, którzy doświadczyli ze strony lekarzy czy też ogólnie pojętej służby zdrowia ignorancji oraz zaniedbań, które doprowadziły do utraty zdrowia lub życia ich dzieci.
  Stowarzyszenie ma na celu walczyć z arogancją środowiska medycznego, wspierać wszystkich,
  którzy nie godzą się z takim traktowaniem. Przyłącz się do nas - jeśli byłeś świadkiem złego traktowania przez lekarza lub personel medyczny napisz do nas. Na stronie będą umieszczane historie dzieci i ich rodziców - nie zgadzajmy się na traktowanie nas jak ludzi drugiej kategorii przez "bogów' lekarzy i pielęgniarki itp!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Arogancja lekarzy, a kontrole NFZ są gdzie?

  Samo życie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  Gdyby NFZ przeprowadzał częste planowane właściwe kontrole placówek służby zdrowia, a nie sprowadzał ich li tylko do skarg jakie zgłaszają pacjenci, to można by mówić, że ktokolwiek panuje nad tym...rozwiń całość

  Gdyby NFZ przeprowadzał częste planowane właściwe kontrole placówek służby zdrowia, a nie sprowadzał ich li tylko do skarg jakie zgłaszają pacjenci, to można by mówić, że ktokolwiek panuje nad tym co tam się dzieje. Wydajemy z budżetu na służbę zdrowia ponad 60 mld zł.(czytaj naszych składkowych pieniędzy), a jakie są z tego efekty świadczą o tym najlepiej opinie pacjentów. Polecam wywiad na www."Nadwykonania to czubek góry lodowej", aby wyciągnąć właściwe wnioski dla poprawy sytuacji jaka panuje w tej "chorej" służbie zdrowia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lekarze

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 7

  To omijamy lekarzy szerokim łukiem

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo