Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci szpitali z opaskami jak noworodki

Joanna Barczykowska
Dziś plastikowymi paskami identyfikuje się noworodki
Dziś plastikowymi paskami identyfikuje się noworodki DziennikŁódzki/archiwum
Ministerstwo Zdrowia chce, żeby szpitale jak najlepiej oznaczały swoich pacjentów. Ma to wyeliminować ryzyko pomyłkowego podania leku czy zrobienia zastrzyku. Zgodnie z projektem resortu, już od lipca szpitale zaraz po przyjęciu pacjenta będą musiały założyć mu plastikową opaskę na rękę lub nogę. Identyfikator powinien zawierać informacje, umożliwiające ustalenie imienia i nazwiska chorego oraz jego datę urodzenia.

Do tej pory pacjenci byli identyfikowani na podstawie papierowej karty choroby. Karty zawieszane są na łóżku chorego i zawierają informacje cenne dla personelu medycznego, zmieniającego się co kilka godzin. Ministerstwo chce, żeby wszyscy pacjenci byli dodatkowo wyposażeni w opaski, jakie do tej pory zakładało się noworodkom. Ma to zapobiec ewentualnym pomyłkom, np. przy wydawaniu leków lub wykonywaniu zabiegów. Takie pomyłki zdarzały się do tej pory dość często.

Przekonała się o tym m.in. pani Mariola z Łodzi, która tydzień temu leżała w miejskim szpitalu w Łodzi. Kobieta trafiła na oddział w związku z dużymi skokami poziomu cukru. Łodzianka od siedmiu lat choruje na cukrzycę. W jednej sali leżała z dwoma innymi pacjentkami. Jednego dnia zamiast insuliny dostała zastrzyk przeciwbólowy. Insulinę podano innej pacjentce z sali. Pomyłka wydała się, ponieważ pani Marioli wieczorem mocno skoczył cukier.

- Leżałam w szpitalu już dwa dni i poziom cukru we krwi powoli się stabilizował. Lekarz opracował dla mnie konkretne dawki. Niestety, przez to, że zamiast insuliny podano mi inny lek, znowu mi się pogorszyło - żali się pani Mariola.

Ministerstwo Zdrowia chce takie pomyłki wyeliminować. Pomocne mają być plastikowe opaski, jakie dziś zakłada się noworodkom. Taka bransoletka powinna zostać założona w chwili przyjęcia chorego do szpitala. Szpitale mogą odstąpić od tego obowiązku tylko w przypadku osób, u których oznakowanie jest niemożliwe, bo np. są poparzone.

Nowy obowiązek rodzi wiele obaw. Resort zdrowia chciałby, żeby szpitale kupiły specjalne drukarki do opasek, a informacje zapisywały na nich w formie specjalnych kodów. Placówki służby zdrowia musiałyby jeszcze zaopatrzyć się w czytniki do kodów, które odczytywałyby informacje przed każdą interwencją medyczną. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne, dlatego ministerstwo nie narzuca rozwiązań technicznych. Jak szpitale w łódzkiem będą oznaczały pacjentów?

- Na pewno będziemy zakładać naszym pacjentom plastikowe opaski. Takie jak do tej pory zakładaliśmy noworodkom. W najbliższym czasie nie wprowadzimy jednak drukowanych bransoletek ze specjalnymi kodami, ponieważ to dość kosztowne rozwiązanie, na które szpital dziś nie ma środków. W przyszłości może będzie inaczej - zapowiada Adrianna Sikora ze szpitala im. Kopernika w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki