Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Gustawa Schreera sprzedany za 2,5 mln zł

Jolanta Baranowska
Pałac przy ulicy Narutowicza 48 jest w rejestrze zabytków
Pałac przy ulicy Narutowicza 48 jest w rejestrze zabytków Paweł Łacheta
Po roku starań władzom Łodzi udało się sprzedać pałac przy ulicy Narutowicza 48. Za dawną rezydencję Gustawa Adolfa Schreera nabywca zapłacił 2,5 mln zł. Inwestorem jest osoba z branży usług ubezpieczeniowych. Ma cztery lata na remont według wytycznych wojewódzkiego konserwatora zabytków. Odrestaurowany pałac ma pełnić funkcje usługowe.

Budynek w stylu neorenesansowym został wpisany do rejestru zabytków w 1979 roku. Ma bardzo bogatą dekorację wewnętrzną: stiuki na sufitach, boazerie, kominki, meble i drzwi. Dawna rezydencja właściciela przędzalni wełny nie była użytkowana od końca 2008 roku i wymaga pilnego remontu i odrestaurowania.

Pałac, wzniesiony pod koniec XIX wieku, był poddany remontowi w latach 50. XX wieku. Ale wtedy stracił część wystroju. Inwestor, który przystąpi do remontu, będzie musiał odtworzyć pierwotną kolorystykę i formę elewacji. Potrzebna jest też wymiana lub naprawa zniszczonych fragmentów tynków i detali architektonicznych, m.in. gzymsów. Renowacji wymagają też drewniane okna i drzwi.

Nabywca - w ciągu pół roku od transakcji - musi wystąpić dokonserwatora zabytków o uzgodnienia prac. Na wykonanie remontu będzie miał cztery lata. Inaczej magistrat nałoży na niego karę - milion złotych. Jeśli warunki umowy nie zostaną dotrzymane, miasto w ciągu pięciu lat ma prawo odkupić nieruchomość.

We wrześniu 2012 roku Urząd Miasta Łodzi sprzedał kamienicę u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Zielonej (za 2,8 mln zł). Kamienica Franza Fischera została wybudowana między 1880 a 1895 r. Przez lata mieściła się księgarnia Pegaz. Nabywca, firma deweloperska z Warszawy, zapowiadał, że urządzi tam apartamenty o podwyższonym standardzie lub biura, na parterze miały być lokale usługowe.

- W maju 2013 roku nabywca odsprzedał kamienicę innej firmie - słyszymy w biurze architekta miasta UMŁ. - W międzyczasie dotarły do nas informacje, że w budynku odbywają się jakieś prace. Służby miejskiego konserwatora zabytków udały się tam z pracownikami Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi.

Okazało się, że wszystkie podłogi w budynku zostały rozebrane. Na niektórych piętrach zostały tylko belki stropowe. Rozebrano też schody między parterem a pierwszym piętrem.

- Budynek ten jest wpisany do rejestru, ale z wyłączeniem wnętrza - twierdzi pracownik biura architekta miasta. - Zewnętrzna część budynku nie była jeszcze remontowana. Ale wpłynęło pismo o wydanie wytycznych konserwatorskich. Inwestor ma jeszcze czas na przedstawienie projektu remontu i same prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pałac Gustawa Schreera sprzedany za 2,5 mln zł - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki