Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Herbsta błyszczy....

Anna Pawłowska
W powozowni i stajni Pałacu Herbsta mieścić będzie się galeria sztuki dawnej, czyli XIX-wiecznej i starszej.
W powozowni i stajni Pałacu Herbsta mieścić będzie się galeria sztuki dawnej, czyli XIX-wiecznej i starszej. Grzegorz Gałasiński
Odtworzenie dawnego kształtu ogrodu zimowego i stworzenie w powozowni Galerii Sztuki Dawnej ze stałą ekspozycją zakłada trwająca właśnie modernizacja Pałacu Herbsta.

- To, co w tej chwili nazywamy ogrodem zimowym pierwotnie było tylko łącznikiem prowadzącym z sali balowej do ogrodu zimowego właściwego - opowiada Dorota Berbelska, kierownik Pałacu Herbsta.
Ogród zimowy ustytuowany był prostopadle do sali balowej i łącznika, równolegle do pałacu. Tworzył dziedziniec ogrodowy, oddzielając pałac od zabudowań gospodarczych.

- Budynek nie zachował się. Ostatnie zdjęcia, jakimi dysponujemy pochodzą z lat 50. XX wieku - dodaje specjalistka od pałacowej historii.

W latach 70., kiedy Muzeum Sztuki przejmowało Pałac Herbsta nie było ani ogrodu zimowego, ani łącznika, jedynie ślad łącznika na ścianie sali balowej. Rekonstrukcji dokonano w sposób niezbyt udany, między innymi z braku dokumentacji. Fotografie archiwalne, z lat 40. XX wieku, udało się zdobyć dużo później. Teraz wraz ze środkami na modernizację pojawiła się możliwość odtworzenia dawnego kształtu metalowo- szklanej konstrukcji.

Odbudowanie samego budynku ogrodu zimowego jest niemożliwe z powodu przekształceń, jakie poczyniono w jego pozostałej, murowanej części. Rozebrany i odtworzony według starych fotografii zostanie natomiast ogrodowy łącznik.

- Wyoblone zostaną krawędzie dachu, powstanie coś w rodzaju facjatki nad drzwiami wejściowymi - opisuje Berbelska.

Parter budynków dawnej powozowni i stajni, o powierzchni 220 metrów kwadratowych, przeznaczony zostanie na ekspozycję sztuki dawnej. Wcześniej mieściły się tam muzealne magazyny. Obecnie dzieła sztuki znalazły lepsze warunki w wyremontowanych i przystosowanych do tego celu pałacowych piwnicach.

Koszty szeroko zakrojonej inwestycji wyniosą 20 mln zł. Połowę z tego, prawie 10 mln zł, udało się pozyskać ze środków unijnych na projekty turystyczne.

- Wniosek, który złożyliśmy w 2009 roku pierwotnie został odrzucony.|Pałacu nie uznano za obiekt turystyczny - mówi Aneta Dalbiak, kierownik działu PR w Muzeum Sztuki. - Złożyliśmy protest, powołując się na badania przeprowadzone dla Programu Rozwoju Turystyki w Województwie, w których rezydencja figuruje jako jedna z najlepiej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych.

Aplikacja zakończyła się sukcesem. Umowę podpisano w listopadzie ubiegłego roku. Obecnie trwają prace remontowe w powozowni. Wkrótce ma zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę remontu w głównym budynku. Galeria w powozowni powinna być gotowa we wrześniu tego roku. Modernizacja rezydencji zakończy się do lipca 2013 roku. Cały czas Pałac Herbsta będzie czynny dla zwiedzających. Prowadzone będą także działania edukacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki