18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Herbsta nową perłą Łodzi. Zobacz jak wygląda Muzeum Pałac Herbsta. Zdjęcia wnętrz Pałacu Herbsta i ogrodu przy Przędzalnianej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi. Zdjęcia pałacu i ogrodu przy Przędzalnianej.
Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi. Zdjęcia pałacu i ogrodu przy Przędzalnianej. Grzegorz Gałasiński
Remont Pałacu Herbsta w Łodzi rozpoczął się w lipcu 2011 roku. Objął zespół budynków o łącznej kubaturze 19 734 m.kw. Wartość projektu wyniosła 19,7 mln zł, z czego prawie 10 mln to fundusze unijne. Pozostała część została sfinansowana z budżetu samorządu województwa łódzkiego oraz budżetu własnego Muzeum Sztuki w Łodzi. Efekt robi oszałamiające wrażenie.

- Odnowiony pałac to konsekwencja drobiazgowych badań, których zadaniem było odtworzenie wyglądu domu fabrykanckiej rodziny Herbstów z czasów, gdy mieszkali w nim Matylda i Edward, a później ich syn Leon Felix z żoną Aleksandrą oraz ciężkiej pracy. Myślę, że możemy być dziś dumni z tego, co zostało wykonane - podkreśla Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki, którego częścią jest Muzeum Pałac Herbsta.

- Wygląd pałacu odtwarzaliśmy na podstawie wieloletnich poszukiwań, dziesięciu przypadkowo zdobytych fotografii oraz prac odkrywkowych w budynku. Wiele odkryć dla nas samych stanowiło niespodziankę - dodaje Dorota Berbelska, kuratorka projektu i kierownik MPH.

Podczas prac konserwatorskich w pałacu m.in. dotarto do pierwotnego koloru ścian, odnowiono bardzo zniszczone, ukryte w magazynach zabytkowe meble, zaaranżowano na nowo wystrój pomieszczeń: od wyposażenia, przez tapety, tkaniny, malowidła ścienne, sufity, stiuki, żyrandole. Rewitalizacja objęła nie tylko wnętrze i elewację pałacu, ale też dawną powozownię, która została przystosowana do przechowywania i eksponowania dzieł. Zrekonstruowano ogród zimowy, w którym ma powstać kawiarnia, odnowiono ogrodową fontannę.

Pałac Herbsta zyskał wentylację, która poprawi warunki przechowywania dzieł sztuki, a także jedyny w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie, system umożliwiający samodzielne zwiedzanie muzeum osobom niewidomym. Utworzono również pięć pokoi hotelowych.

Otwarcie muzeum po remoncie przerodzi się w kilkuweekendowe świętowanie. W najbliższy weekend wstęp do muzeum będzie wolny - poza koncertem Royal String Quartet, który rozpocznie się w sobotę o godz. 17 (bilety 30 i 25 zł).

28-29 września muzeum zaprasza na Iluzjon w Pałacu Herbsta. To pokazy filmów niemych i dźwiękowych z dwudziestolecia międzywojennego, z muzycznym towarzyszeniem pianistki Alexandry Kędry. Zobaczymy m.in. "Święto pracy na Wystawie Przemysłowej w Łodzi 29 września 1912 r." - najstarszy zachowany film nakręcony w Łodzi; "Dzisiejsze czasy" Charliego Chaplina z 1936 roku; "Śpiewaka jazzbandu" Alana Croslanda z roku 1927, powszechnie uważany za pierwszy film dźwiękowy w historii kina; polski film "Skłamałam" z 1937 roku (z Jadwigą Smosarską i Eugeniuszem Bodo), którego akcja toczy się w Łodzi.

Szczególną niespodzianką będzie wieczór 5 października pod hasłem "Powrót Aleksandry Herbstowej". Pokazany zostanie po raz pierwszy nowy obraz zakupiony do kolekcji muzeum - portret Aleksandry Herbstowej pędzla Fritza von Kamptza.

Łódź zyskała nowe przepiękne miejsce, a Muzeum Sztuki ma już kolejne plany: m.in. rozbudowę ms2...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki