Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Karola Poznańskiego odsłania niezwykłe tajemnice [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wspaniałe, secesyjne polichromie odkryto podczas renowacji stylowych wnętrz zabytkowego pałacu Karola Poznańskiego. Obecnie swoją siedzibę ma tam Akademia Muzyczna w Łodzi.

Tego nikt się nie spodziewał. Malowidła odkryto na ścianach korytarza na I piętrze łączącym hall główny z ogrodem zimowym. Były ukryte pod kilkoma warstwami farb, więc nikt o nich nie wiedział. Fachowcy, którzy dokonali niezwykłego odkrycia, byli zaskoczeni. Polichromie przedstawiają typowe dla secesji motywy kwiatowe. Najpewniej są to lilie. Zostały bezmyślnie zamalowane w czasach PRL. Właśnie zostały pieczołowicie odrestaurowane, tak że można je podziwiać w pełnej krasie.

- Kolejna zabytkowa rezydencja w Łodzi odsłania swoje tajemnice. Efektowne polichromie odkryte w pałacu Karola Poznańskiego to potwierdzenie faktu, że właściciele tej rezydencji do prac nad wystrojem wnętrza zatrudniali fachowców z najwyższej półki - podkreśla Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Odsłonięte kwiaty to nie jedyne akcenty secesji w pałacu.

- Przykłady secesji możemy też spotkać w korytarzu z boazerią i sufitem kasetonowym w skrzydle południowym oraz w dawnej sali bilardowej, w której był dział nauczania, a teraz- po pracach konserwatorskich - będzie tam pracownia muzyczna - mówi menedżer projektu Andrzej Malinowski z Akademii Muzycznej w Łodzi.

Remont pałacu Poznańskiego za 20 mln euro. Prace mają ruszyć w 2016 r. [ZDJĘCIA]

Prace remontowo-renowacyjne na zewnątrz, po których pałac Karola Poznańskiego zmienił się nie do poznania, trwały od października 2012 do czerwca 2015 roku i pochłonęły 19 mln zł. Jak nas poinformowała Aleksandra Bęben, rzeczniczka Akademii Muzycznej, pieniądze zostały wydane na odnowienie elewacji, podjazdu od al. 1 Maja i ogrodzenia od ul. Gdańskiej, a także na rewaloryzację parku przypałacowego.

To nie koniec, bowiem fachowcy cały czas pracują w budynku. Do tej pory wyremontowali: halle, korytarze, klatki schodowe oraz westybul, czyli obszerne, reprezentacyjne pomieszczenie przy wejściu. Obecnie pracują przy zakładaniu portier, lambrekinów, tkanin ściennych i mozaiki parkietowej oraz wieszaniu stylizowanych kinkietów i żyrandoli. Wszystkie prace mają być zakończone do września 2016 r.

Pałac Karola Poznańskiego zmienił się po remoncie nie do poznania [ZDJĘCIA]

Pałac Karola Poznańskiego, w którym zachowało dużo oryginalnej dekoracji i wyposażenia, powstał w latach 1904-06 w stylu eklektycznym, w którym można dostrzec akcenty barokowe i renesansowe. Ta monumentalna i reprezentacyjna budowla stanęła na działce u zbiegu dawnej ul. Długiej i pasażu Schulza, czyli obecnych ul. Gdańskiej i al. 1 Maja. Posesję tę rodzina Poznańskich kupiła za 85 tys. rubli od znanych właścicieli zakładów browarskich - braci Gehligów.

W okazałej rezydencji zamieszkał Karol Poznański - syn twórcy potęgi rodu Izraela oraz jego żona Fajga z Osserów, córka kupca warszawskiego. Mieli czterech synów, z których najmłodszy Jerzy w tajemniczych okolicznościach w 1925 roku popełnił samobójstwo.

„Przepyszne, mroczne wnętrza - opisuje prof. Krzysztof Stefański, autor książki o rezydenci - tworzyły swoistą atmosferę, w której zatrzymał się czas, która miała dawać ułudę trwania dawnego świata rodem z XIX wieku i izolować domowników od zewnętrznych, coraz bardziej dramatycznych wydarzeń”.

Odrestaurowano Salę Balową w Pałacu Karola Poznańskiego [ZDJĘCIA]

O niepowtarzalnym klimacie luksusowych wnętrz decydowały bogate boazerie, sztukaterie, barwne witraże, marmurowe kominki oraz posągi, kinkiety, żyrandole i stylowe meble.

Ozdobą wnętrz jest m.in. efektowny witraż w klatce schodowej przedstawiający znaną z mitologii Florę. Ma ona spięte włosy oraz żółtą tunikę i zielono-niebieskie szaty. W jednej dłoni trzyma bukiet róż, a w drugiej kosz z kwiatami.

Karol Poznański dbał o splendor swego rodu, więc inicjałów imienia i nazwiska przy jego rezydencji nie brakuje. Można je spotkać przy bramie i wejściu z podjazdem od al. 1 Maja oraz na furtce i drzwiach od strony ul. Gdańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki