Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Karola Poznańskiego zmienił się po remoncie nie do poznania [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi zmieniła się nie do poznania. Odnowione zostały elewacja dach, a nawet ogrodzenie. Specjaliści od architektury krajobrazu zadbali również o wygląd parku. Prace trwały półtora roku i pochłonęły 18 mln zł.

Pałac odzyskał dawny blask i możemy go oglądać w pełnej krasie. A jest co podziwiać. Stojąca u zbiegu ul. Gdańskiej i 1 Maja rezydencja zadziwia bogactwem dekoracji choćby na elewacji.

Oranżeria na zewnątrz przyciąga wzrok misterną dekoracją wykonaną ze szkła i kutego żelaza. Do tego dochodzą tralki, żłobkowane kolumny zakończone głowicami jońskimi oraz maszkaron przedstawiający męską twarz z rogami. Trudno uwierzyć, ale część szklanych ścianek w czasach PRL została zastąpiona koszmarną blachą. W trakcie remontu przywrócono ściankom oryginalny wygląd.

- Jeśli chodzi o wnętrza oranżerii, to prace jeszcze trwają. Chodzi nam o dokładne odtworzenie pomieszczenia, w którym będą odbywały się koncerty. Oznacza to, że pojawią się w nim oprócz roślin, stylowe meble i złocenia na ścianach. Prace potrwają do kwietnia tego 2015 roku - mówi menedżer projektu Andrzej Malinowski z Akademii Muzycznej w Łodzi.

Walentynki 2015: wierszyki na walentynki. Walentynkowe życzenia miłosne dla dziewczyny i chłopaka

Specjaliści odnowili oraz częściowo odtworzyli stylowe ogrodzenie od strony ul. Gdańskiej, znane choćby z pamiętnej sceny w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, gdy wdrapał się na nie Moryc Welt grany przez Wojciecha Pszoniaka.

Na tym prace się nie skończyły, bowiem dawną świetność odzyskał zaniedbany park ze starymi drzewami. Wytyczono alejki, zainstalowano oświetlenie, zasadzono nowe rośliny. Wśród nich uwagę zwraca bukszpan zasadzony w różne esy-floresy, które - jak wyjaśnia Andrzej Malinowski - nawiązują do wzorów na ogrodzeniu.

Pałac zbudowano w latach 1904-06 w stylu eklektycznym, w którym można dostrzec akcenty barokowe i renesansowe. W rezydencji zamieszkali Karol Poznański i jego żona Fajga z Osserów, córka kupca warszawskiego. Mieli oni czterech synów, z których najmłodszy Jerzy w tajemniczych okolicznościach w 1925 popełnił samobójstwo.

"Przepyszne, mroczne wnętrza - pisze prof. Krzysztof Stefański, autor monografii rezydencji - tworzyły swoistą atmosferę, w której zatrzymał się czas, która miała dawać ułudę trwania dawnego świata rodem z XIX wieku i izolować domowników od zewnętrznych, coraz bardziej dramatycznych wydarzeń".

Prezent na Walentynki 2015. Prezent na Walentynki dla niego i dla niej. Co na Walentynki?

O niepowtarzalnym klimacie luksusowych pomieszczeń decydują bogate boazerie, sztukaterie, barwne witraże, marmurowe kominki oraz posągi, kinkiety, żyrandole i stylowe meble. Ozdobą wnętrz jest m.in. efektowny witraż w klatce schodowej przedstawiający znaną z mitologii Florę. Ma ona spięte włosy oraz żółtą tunikę i zielono-niebieskie szaty. O tym, że jest to bogini wiosny i kwiatów świadczy to, że w jednej dłoni trzyma bukiet róż, a w drugiej kosz z kwiatami. Flora stoi między dwiema kunsztownymi kolumnami korynckimi zwieńczonymi łukiem, z którego zwisają girlandy.

Karol Poznański zawsze dbał o splendor swego rodu. Stąd jego inicjały widoczne są niemal wszędzie. Kunsztowne "KP" zobaczymy na obu skrzydłach bramy wjazdowej i na furtkach po bokach. Obok liter bogate dekoracje: liście roślin, kiście winogron i maski - maszkarony.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki