18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Ludwika Heinzla wystawiony na sprzedaż [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Pałac w stylu neorenesansowym zbudowano w końcu XIX wieku. Wzrok przyciągają dwa ryzality zwieńczone  balustradą i portyk kolumnowy
Pałac w stylu neorenesansowym zbudowano w końcu XIX wieku. Wzrok przyciągają dwa ryzality zwieńczone balustradą i portyk kolumnowy Krzysztof Szymczak
Na przetarg trafiła jedna z najciekawszych łódzkich rezydencji - zabytkowy pałac Ludwika Heinzla w Łagiewnikach, w którym podczas wojny miał zamieszkać sam gubernator Hans Frank.

Sprzedawcą jest Urząd Marszałkowski w Łodzi, który cenę wywoławczą ustalił na 7 mln zł. Są już pierwsi chętni, którzy chcieliby tu urządzić SPA, centrum konferencyjne lub siedzibę firmy. Jest o co kopie kruszyć, gdyż rezydencja jest pięknie położona - nad stawem, wśród starych drzew, naprzeciw klasztoru Franciszkanów. - Pałac przejęliśmy od skarbu państwa w 2003 roku. Jako urząd nie mamy możliwości jego zagospodarowania, więc zdecydowaliśmy się na sprzedaż - wyjaśnia rzecznik UM Joanna Blewąska.

Od strony podjazdu wyróżnikiem rezydencji są dwa ryzality zwieńczone balustradą oraz portyk kolumnowy zwieńczony tarasem z balustradą, nad którym wzrok przyciąga kartusz z herbem Heinzlów. Do tego dochodzą inne ozdoby na ścianach, jak głowy lwów i stworów fantastycznych. Podobne dekoracje mamy od strony ogrodu ze stawem, gdzie jest też płycina z reliefem przedstawiającym nagą boginię i dziecko wręczające jej kwiaty. Do tego dochodzą balkony, pilastry z kolumnami korynckimi i okazały taras półokrągły ze schodami i balustradą. Dawniej przed tarasem była fontanna, na dachu... basen, po których nie ma już śladu.

Wewnątrz dawne salony i komnaty zostały wypatroszone z dekoracji i wyposażenia. Jedynie klatka schodowa przypomina, że wnętrza musiały być luksusowe. Mamy więc schody i balustradę bogato zdobioną, kasetony na suficie i witraże w oknie. Na jednym widzimy gwiazdy i skrzyżowane narzędzia przypominające młoty. To herb Heinzlów, który zamówili po tym, jak nabyli - wraz z zamkiem w Turyngii - tytuł baronów. Obok niego mamy herb z wieżą szachową, którym pieczętowała się Maria Walewska, żona Ludwika Heinzla. Oba herby otacza ornament z kwiatami i owocami. Przetrwały też boazerie, kredensy, kominek i trzy efektowne piece kaflowe.

Twórcą potęgi rodu był Juliusz Heinzel, który kupił folwark w Łagiewnikach, ale nie zdążył wybudować pałacu, gdyż zmarł w 1895 roku. Majątek w Łagiewnikach i pobliskim Arturówku odziedziczył jego syn Ludwik, który ożenił się z hrabianką Marią Colonna Walewską. Tak - z "tych" Walewskich. Dlatego na salonach mawiano z przekąsem, że Ludwik wżenił się w rodzinę Napoleona.

Młodzi postanowili wybudować podszyty renesansem pałac, który w 1899 roku stanął na miejscu dworku myśliwskiego. Projektantem był ceniony architekt berliński Franz Schwechten, który dla Heinzlów wybudował też piękną kaplicę na Starym Cmentarzu. Ludwik - znany też jako udziałowiec Grand Hotelu w Łodzi - zmarł w 1925 roku, zaś jego żona 13 lat później. Spadkobierczynią została ich córka Konstancja, która wyszła za mąż za dyplomatę austriackiego Oswalda Kermenitza. Oboje wyjechali do Peru i już nie wrócili, zaś podczas wojny okupanci niemieccy chcieli tu - jak pisze Ewa Szelągowska w "Dworach i pałacach okolic Łodzi" - urządzić siedzibę dla Hansa Franka. Z planów tych nic nie wyszło. Pałac zamieniono na szpital i pensjonat dla kobiet w ciąży. Czarne dni dla rezydencji nastały tuż po wojnie, gdy Rosjanie zdemolowali i rozszabrowali wnętrza, po czym urządzili w nich szkołę oficerską działającą do 1947 roku. Potem w pałacu pojawili pacjenci i lekarze, którzy przez wiele lat leczyli tu choroby płuc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pałac Ludwika Heinzla wystawiony na sprzedaż [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki