Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Schweikerta w Łodzi i jego unikatowe zabytki sztuki i techniki: witraż, Hermes, secesja, piec gazowy i... tajna komnata

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Pałac Roberta Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi, w którym mieści się Instytut Europejski, posiada prawdziwe skarby sztuki i techniki
Pałac Roberta Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi, w którym mieści się Instytut Europejski, posiada prawdziwe skarby sztuki i techniki Krzysztof Szymczak
Zabytkowy pałac Roberta Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej 262, w którym mieści się Instytut Europejski, nie tylko zachwyca urodą i bogactwem wnętrz, lecz także kryje różne tajemnice i perełki techniczne.

To właśnie w nim mamy unikatowy wizerunek Hermesa i największy łódzki witraż niesakralny, a także tajną komnatę, pierwszy w Europie kuchenny piec gazowy, zapewne pierwszy w Łodzi centralny odkurzacz i solidny sejf, któremu sam Henryk Kwinto nie dałby rady.

Okazały witraż i dzieła mistrza secesji

Okazały witraż z napisem Salve (witaj) zdobi klatkę schodową rezydencji. Przedstawia sześć postaci w szatach antycznych będących personifikacjami pojęć, które w życiu Roberta Schweikerta były bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze. Według napisów łacińskich są to: Ars (sztuka), Amor (miłość), Sapientia (mądrość), Industria (przemysł), Comercium (handel) oraz Abunantia (obfitość, dostatek).

Dopełnieniem witraża są cztery okazałe gobeliny w hallu przy wejściu na klatkę schodową będące replikami słynnych obrazów mistrza secesji Alfonsa Muchy przedstawiających kobiece, nastrojowe alegorie czterech pór roku.

Unikatowy wizerunek boga Hermesa

Na tym atrakcje nie kończą się, bowiem w dawnym gabinecie Roberta Schweikerta mamy nie tylko oryginalne, przeszklone szafy biblioteczne i biurko, przy którym na co dzień pracował, lecz także rzadkiej urody płaskorzeźbę. Znajduje się tuż nad kominkiem i przedstawia m.in. Hermesa, boga handlu i posłańca władców Olimpu. Poznajemy go po takich atrybutach, jak kapelusz ze skrzydełkami oraz kaduceusz, czyli laska z wężami będąca znakiem handlu i pokoju.

Hermesowi towarzyszy tajemniczy siłacz antyczny, być może jeden z tytanów, trzymający koło zębate. Stąd przypuszczenie, że w scenie tej chodzi o alegorię handlu i przemysłu, które opanowały cały świat i rządzą jego rozwojem. O takiej interpretacji świadczy to, że na płaskorzeźbie mamy też kulę ziemską z widocznymi kontynentami i wszystko wskazuje na to, że Hermes końcem kaduceusza wskazuje na Polskę.

Tak przynajmniej uważa Łukasz Mastalerz, administrator Instytutu Europejskiego w Łodzi, który powołując się na specjalistów podkreśla, że mamy do czynienia z jednym z najlepszych przedstawień Hermesa w sztuce polskiej.

Pierwszy w Europie kuchenny piec gazowy

Jednak wnętrza pałacu to nie tylko sztuka i świat antyku, w którym zapewne lubował się Robert Schweikert, lecz także niezwykle – jak na początek XX wieku – nowinki techniczne.

- W piwnicy rezydencji przetrwał w dobrym stanie pierwszy w Europie kuchenny piec gazowy. W pałacu został też zamontowany jeden z pierwszych w Łodzi centralny odkurzacz połączony z każdym z pomieszczeń, co znacznie ułatwiało sprzątanie – zaznacza Łukasz Mastalerz.

Tajna komnata

I wspomina, jak w pałacu na I piętrze odkrył... tajną komnatę. Ma ona dwa metry szerokości, pięć metrów długości i dwa metry wysokości. Posiada okno z widokiem na sąsiednią posesję. Puste, niezagospodarowane i kompletnie zapomniane pomieszczenie powstało najpewniej w wyniku remontu i przebudowy w latach 60. lub 70. XX wieku dawnej, mniej ważnej klatki schodowej. Dzisiaj jedyna droga do niego prowadzi przez... właz w suficie damskiej toalety.

W rezydencji było oczywiście znacznie więcej cennych rzeczy na wyposażeniu, ale wszystko zrabowali żołnierze Armii Czerwonej po wejściu do Łodzi na początku 1945 roku. Brali wszystko, co mogli unieść i wynieść. Dlatego zniknęły wtedy wspaniałe meble, obrazy, posągi, szkło, brązy, porcelana, lampy i żyrandole.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki