Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Tubądzinie [PERŁA REGIONU]

Krzysztof Kaniecki
www.muzeum.sieradz.com.pl
Kwadrans samochodem bądź godzinka z maleńkim okładem rowerem wystarczy, by z Sieradza dotrzeć do Tubądzina. We wsi, która według legendy założona została w XIII wieku przez rycerza Tubąda, znajduje się piękny dwór zbudowany około 1796 roku przez Macieja Zbijewskiego herbu Rola - kasztelana konarskiego sieradzkiego.

W roku 1891 majątek o powierzchni 284 hektarów przeszedł w ręce Kazimierza Walewskiego herbu Kolumna z Inczewa. Kupił go na licytacji z myślą o swym synu. Kazimierz miał wiele zainteresowań skupiających się w większości w klimatach historii i sztuki. Ostatni właściciel obiektu urządził tu archiwum rodu Walewskich, na które składały się zbiory rodzinnych dokumentów, 132 portrety i szereg różnych pamiątek po członkach tego rodu. Znajdowała się tu też bogato wyposażona biblioteka ze starodrukami pochodzącymi z wieków XVI, XVII i XVIII oraz liczne zbiory archeologiczne.

Po zajęciu Polski przez Niemców w 1939 roku majątki w sąsiednim Inczewie i w Tubądzinie oddane zostały w zarząd Niemca Mauve Lutza. Kazimierzowi Walewskiemu pozostawiono zaledwie jeden pokój w dworze. W marcu 1940 roku zmarł. Część zbiorów bezpowrotnie przepadła, ale, na szczęście, większość została uratowana. W głównej mierze dzięki Austriakowi Rudolfowi Weinertowi, przedwojennemu kustoszowi Muzeum Ziemi Sieradzkiej, który podpisał volkslistę.

Po II wojnie światowej zbiory rodu Walewskich zostały rozdzielone między Archiwum Państwowe w Łodzi i Muzeum w Sieradzu.

Dwór po wojnie został kompletnie zniszczony. Budynek przeznaczono na mieszkania pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Obiekt został zdewastowany. Zachowały się tylko mury. W 1971 r. przystąpiono do jego odbudowy. Remont trwał 13 lat. Kiedy wreszcie prace dobiegły końca, otwarto w nim Muzeum Wnętrz Dworskich, które 12 lat temu przemianowano na Muzeum Walewskich będące filią Muzeum Okręgowego w Sieradzu. Główną atrakcją jest tu ekspozycja portretu sarmackiego z XVII, XVIII i początków XIX wieku ze zbiorów Kazimierza Walewskiego.

Dwór prezentuje styl klasycystyczny. Jest to budynek piętrowy, na planie prostokąta, nakryty łamanym, czterospadowym dachem z okapem wspartym na kroksztynach. Od frontu budynku znajduje się para kolumn podpierających balkon piętra. Wokół rozpościera się ładny, zadbany park (odrestaurowany w latach 1986 -1988), czego dowodem jest Złoty Medal Ministra Kultury otrzymany w 1995 roku. W parku znajduje się wiele pomników przyrody.

Uwagę odwiedzających przyciąga także oficyna dworska z XIX wieku stylizowana na dworek. W budynku oglądać można charakterystyczne wnętrza dworskie oraz między innymi pozostałości dawnej kolekcji w postaci portretów Walewskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki