Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Walewicach [PERŁA REGIONU] Zobacz sam

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Pałac w Walewicach
Pałac w Walewicach DziennikŁódzki/archiwum
Gmina Bielawy w powiecie łowickim słynie w całej Europie ze stadniny koni w Walewicach. Nie chodzi tu tylko o wspaniałe rumaki, ale również o zabytkowy pałac i wspaniały kompleks parkowy. Ale wielu Walewice kojarzą się przede wszystkim z Marianną Walewską, nazywaną polską żoną cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte.

Walewice leżą tuż przy drodze łączącej Łowicz z Łęczycą. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1316 roku. Znajduje się tu stadnina koni, której centrum jest klasycystyczny pałac wzniesiony w 1783 roku. Wraz z przylegającym parkiem należał on przez wieki do rodu Walewskich. Jego najsłynniejszą przedstawicielką jest Marianna z Łączyńskich, żona Anastazego Walewskiego, którą uwiódł Napoleon Bonaparte.

Krąży wiele legend, mówiących o obecności Napoleona w Walewicach. Jednak historycy tego nie potwierdzają. Pewne jest natomiast, że ze związku cesarza Francuzów z Marianną w Walewicach urodził się Aleksander, późniejszy minister spraw zagranicznych Francji.

Wydarzenia łączące Napoleona z Walewicami przyciągają tłumy turystów. A w przyszłym roku spodziewana jest wyprawa zorganizowana przez Holendrów, którzy podążać będą szlakiem Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego z Holandii do Rosji.

Jednak Napoleon Bonaparte to nie jest jedyna postać historyczna związana z Walewicami. W 1655 roku w starym, drewnianym pałacu, po którym dziś nie ma już śladu, nocował Karol Gustaw. Król szwedzki w czasie potopu podbił pół Polski zanim rozłożył swoją kwaterę w Walewicach.

Obecnie istniejący walewicki pałac składa się z korpusu głównego i dwóch flankujących go kwadratowych pawilonów, połączonych arkadowymi galeriami. Oprócz pałacu, w Walewicach można zobaczyć też zabudowania gospodarcze z końca XVIII i początku XIX wieku.

Walewicka stadnina koni dysponuje nie tylko przepięknym pałacem, ale także ponad 2 tysiącami hektarów pól, lasów i stawów. Organizowane są tu polowania na dziki, jelenie i zające. Stawy pełne są szczupaków, karpi, dorodnych linów, jesiostrów i amurów.

Chętni mogą wynająć nawet zabytkowe apartamenty w pałacu walewickim. Dysponuje on kuchnią, która słynie z przyrządzania dziczyzny oraz niezliczonych potraw z ryb. Oczywiście, można też pojeździć na pięknych angloarabach oraz zwiedzić przypałacowy park malowniczo położony nad Mrogą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki