Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałacyk Kellera znów na sprzedaż [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Rezydencja  Kellera z 1890 roku wciąż czeka na inwestora
Rezydencja Kellera z 1890 roku wciąż czeka na inwestora Jakub Pokora
Znany aktor brytyjski Max Ryan jednak nie zwiąże się z Łodzią i nie odnowi stylowej, zabytkowej rezydencji Rudolfa Kellera przy ul. Gdańskiej 49 w centrum miasta.

Postanowił, że sprzeda pałacyk, o czym informuje ogłoszenie na ogrodzeniu posesji, z willą i starymi drzewami, które pozostały po dawnym ogrodzie. Oznacza to, że zabytek wciąż będzie stał pusty i czekał na remont kapitalny. Miejmy nadzieję, że znajdzie się inwestor, który przywróci blask tej rezydencji.

- W pałacyku Kellera, w którym po wojnie znajdowało się przedszkole zakładów Lenora, zachowały się w miarę kompletne wnętrza na pierwszym piętrze - mówi Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi. - Aktor z Anglii był zauroczony tą rezydencją. Dlatego kupił ją i chciał odnowić z przeznaczeniem na kameralny pensjonat. Z planów tych nic nie wyszło. Aktor zrezygnował z inwestycji i postanowił sprzedać pałacyk.

Niewiele brakowało, aby po rezydenci zostały tylko zgliszcza. Dwa lata temu do pustego pałacyku wtargnęli podpalacze. Wyłamali kłódki i drzwi wejściowe i dostali się na najwyższe piętro, gdzie podłożyli ogień. Spłonęła stylowa, narożna wieżyczka. Szybka interwencja strażaków zapobiegła większym stratom. Po tym wydarzeniu obiekt został należycie zabezpieczony i objęty ochroną. Właściciel zabezpieczył resztki wieżyczki i przygotował projekt jej rekonstrukcji. Jednak nic z tego nie wyszło.

Max Ryan, znany aktor kina akcji, ma polsko-irlandzkie korzenia. Zwykle mieszka w Londynie. Miłośnikom filmu znany jest z takich filmów, jak: "Pocałunek smoka" (wystąpił u boku Jeta Li i Bridget Fondy), sensacyjny "Cudzoziemiec" (wystąpił ze Stevenem Seagalem) i przygodowa "Liga niezwykłych dżentelmenów" z Seanem Connery. Zagrał też w polskim filmie sensacyjnym "Skorumpowani" i w "Seksie wielkiego miasta 2". W Łodzi pojawił się w 2006 r., gdy brał udział w kręceniu zdjęć do horroru "Thr3e". To wtedy aktorowi wpadła w oko willa Kellera, którą kupił dwa lata później.

Rezydencja w stylu neorenesansowym została zbudowana w 1890 r., o czym informuje napis na elewacji południowej. Jej pierwszym właścicielem był Rudolf Keller, właściciel pobliskiej fabryki wstążek, koronek i tasiemek, która po drugiej wojnie światowej znana była jako zakłady Lenora.

Przed pierwszą wojną światową Keller sprzedał pałacyk znanemu fabrykantowi Emilowi Eisertowi, który zamieszkał tam z żoną. Natomiast Keller zbudował efektowny pałac przy ul. Pabianickiej, który po kilku latach sprzedał Adolfowi Horakowi.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki