Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palisz? Koniecznie zrób spiromietrię

Dorota Domienik
Dr amelia szymanowska podczas badania spirometrycznego
Dr amelia szymanowska podczas badania spirometrycznego Grzegorz Mehring / Polskapresse
Badanie spirometryczne, służące diagnostyce płuc, powinno być uzupełnione szczegółowym wywiadem lekarskim.

Jednym z badań służących diagnostyce chorób płuc jest spirometria. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona „pomiar oddychania”.

– Spirometria wykorzystywana jest nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu i ocenianiu postępu choroby płuc. Podobnie jak pomiar glukozy we krwi lub pomiar ciśnienia tętniczego określa stopień nasilenia choroby, ale jest wykorzystywana także do podejmowania doraźnych decyzji terapeutycznych – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Kto powinien się badać
Istnieje kilka czynników, które powinny skłonić nas do wykonania badania spirome-trycznego:
- wystąpienie objawów takich jak kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, bóle w klatce piersiowej;
- profilaktycznie u osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka, czyli po 40. roku życia, palących, pracujących w zawodzie górnika, hutnika, narażonych w miejscu pracy na toksyczne pyły, pary, gazy, zanieczyszczenia atmosferyczne;
- w celu oceny wydolności układu oddechowego przed planowanym intensywnym wysiłkiem fizycznym;
- w celu oceny wyników leczenia astmy i POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc);
- monitorowanie stanu układu oddechowego u osób narażonych na działanie szkodliwych czynników.

Spirometria daje gwarancję prawidłowej diagnozy w przypadku POChP, natomiast powinna być stosowana na potwierdzenie astmy – wyniki sprawdza się tylko w połowie przypadków.
– Zgodnie z definicją, astma jest chorobą zapalną układu oddechowego manifestującą się przemijającymi epizodami duszności (spowodowanej zwężeniem oskrzeli). Badanie spirometryczne wykonywane w momencie braku typowych objawów (kaszel, świsty, duszność) jest prawidłowe – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki. – Natomiast w przypadku chorych z podejrzeniem POChP prawidłowy wynik badania wyklucza chorobę.

Przebieg spirometrii
Badanie spirometryczne przeprowadzane jest w pozycji siedzącej. U osób wrażliwych podczas wykonywania nasilonego wydechu mogą wystąpić zawroty głowy, a nawet omdlenie, dlatego pozycja siedząca jest bezpieczniejsza dla badanego. Zawroty są powodowane zmianą parametrów gazometrycznych krwi i mijają po zakończeniu testu.

U większości badanych pozycja ciała nie wpływa istotnie na wynik badania. Jednak kolejne badania kontrolne będą najbardziej miarodajne, jeśli zostaną wykonane w tej samej pozycji. Osoby otyłe powinny wykonywać badanie na stojąco.
– Osoba badana powinna przyjąć wyprostowaną postawę ciała, ustnik należy objąć szczelnie ustami i zębami, a na nosie powinien znajdować się klips zapobiegający uciekaniu powietrza przez górne drogi oddechowe – wyjaśnia Piotr Dąbrowiecki. - Chorzy posiadający źle dopasowane protezy powinni wykonywać badanie po ich wyjęciu. W trakcie badania personel powinien obserwować pozycję chorego, położenie i uszczelnienie ustnika oraz sposób wykonania badania.

Aby wyniki badania były miarodajne, na godzinę przed testem nie należy palić papierosów, a na 45 minut wcześniej – wykonywać wysiłku fizycznego. Ostatni posiłek przed badaniem należy zjeść najpóźniej dwie godziny wcześniej.Przed wizytą u specjalisty warto przygotować sobie listę zażywanych leków. Do badania pacjent powinien być ubrany w luźny strój, nie krępujący ruchów.

– Na wyniki spirometrii mogą wpływać także leki zażywane przez chorych. W zależności od celu badania lekarz może je odstawić bądź nie. Leki wziewne rozszerzające oskrzela i preparaty teofiliny rozszerzają oskrzela i powodują poprawę parametrów oddechowych. Aby nie wprowadzać w błąd lekarza, każdorazowo należy przed spirometrią podać technikowi, jakie leki aktualnie się przyjmuje (najlepiej przynieść listę napisaną w domu) – radzi dr Piotr Dąbrowiecki.

Na podstawie badania wyróżniamy dwa główne zaburzenia wentylacyjne płuc: podejrzenie restrykcji i obturację. Obturacja zawsze występuje w POChP, może także towarzyszyć astmie oskrzelowej. Niestety, nowotwory płuc mogą powodować także zaburzenia obturacyjne, dlatego u osób dorosłych, stwierdzając nieustępującą obturację, należy wykonać badanie radiologiczne klatki piersiowej. W przypadku stwierdzenia restrykcji, zaleca się dodatkowo badanie pletyzmograficzne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki